Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Knižní novinky na únor 2024

Knižní novinky na únor 2024

Rádi vsázíte na klasické fantasy a sci-fi nebo se nebojíte i třeba takového magického realismu? Ačkoliv je únor o trochu kratší měsc, na výběr ke čtení je tohoto tentokrát spoustu z rozmanitých podžánrů i témat. Nechybí samozřejmě ani čeští spisovatelé – troufnete si na jejich díla?


Fantasy novinky

Sophie Andersonová - Zámek z pavučiny kouzel

Sophie Andersonová – Zámek z pavučiny kouzel
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 24. 2. 2024

Magie je všude kolem nás, stačí jen věřit…
Když třináctiletá Olja projde kouzelnou bránou ukrytou na rodném zámku, na druhé straně najde úplně jiný svět: zakletou magickou říši plnou zoufalství a beznaděje, kterou ovládá všemocný černokněžník. V nebezpečí se brzy ocitá nejen ona sama, ale i její rodina a noví přátelé. A čas se krátí. Dokáže v sobě Olja objevit čarovnou moc a zachránit tak magickou říši, svůj vlastní domov i všechny, na kterých jí záleží?
Podobně jako v Chaloupce na muřích nožkách nebo v Dívce v medvědí kůži napsala Sophie Andersonová i tentokrát pohádkový, dojemný a hřejivý příběh o hledání sebe sama, o síle přátelství a nalézání odvahy.

Rick Riordan, Mark Oshiro - Slunce a hvězda

Rick Riordan, Mark Oshiro – Slunce a hvězda
Série: Camp Half-Blood Chronicles (17)
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 13. 2. 2024

Hrdinská výprava dvou polobohů ze světa Percyho Jacksona
Nico di Angelo jako Hádův syn zažil víc hrůz než kdokoli jiný. Ale i jeho dny prosvětlil paprsek slunce v podobě milovaného Willa Solace, Apollónova syna. Spolu dokážou překonat jakoukoli překážku. Poslední dobou ale Nika volá hlas z Tartaru. Zdá se, že patří napravenému Titánovi, kterého Percy s Annabeth museli opustit během úniku z Hádovy říše. Nico se mu hodlá vydat na pomoc a Will trvá na tom, že ho doprovodí. Přežije ale bytost světla v nejtemnější části podsvětí? A čeho se tam Nico bude muset vzdát?

Kate Armstrongová - Noční ptáčata

Kate Armstrongová – Noční ptáčata
Série: Noční ptáčata (1)
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 8. 2. 2024

Zakázaná magie, intriky a tajemství v blyštivém fantasy světě inspirovaném dvacátými lety
O Nočních ptáčatech se ve městě Simta mluví jen šeptem – jsou to dívky s výjimečnou magií v krvi. Jediným polibkem mohou změnit lidský osud. Jejich identita je přísně tajná, ale žádné tajemství nemůže zůstat skryto navždy. Když Matilde a její sestry zjistí, že jejich schopnosti jsou daleko silnější, než jim mocní tvrdili, budou se muset rozhodnout. Zůstanou ve zlaté kleci, nebo zkusí změnit prohnilý systém od základu? Ve světě, kde ženám za jakýkoli projev magie hrozí upálení, může být každá chyba smrtící…

Aiden Thomas - Strážci slunce

Aiden Thomas – Strážci slunce
Série: The Sunbearer Duology (1)
Nakladatelství: Yoli
Datum vydání: 14. 2. 2024

Jednou za deset let je potřeba obnovit energii Slunce a kamenů, které drží na uzdě zlá božstva. Proto je božstvem Sol vyvoleno deset dospívajících polobohů, kteří se utkají ve Slunconošských zkouškách. Vítěz si vyslouží slávu a místo mezi Hrdiny, poražení poslouží na ochranu svého lidu jako obětina Sol. Teo patří mezi obyčejné Jadeitové, a tak se o sebe nebojí – ale má strach o svou kamarádku Niyu nebo Aurelia, se kterým je to zkrátka… komplikované. Jenže pak Sol vybere poprvé za sto let dva nečekané Jadeitové kandidáty: třináctiletého Xia a právě Tea. Musí se postavit proti favorizovaným Zlatým polobohům a porazit je v pětici zkoušek. Nejde totiž jen o slávu, ale především o jejich životy.

Ukázka z knihy Strážci slunce

 

Carissa Broadbent - Zmije a křídla noci

Carissa Broadbent – Zmije a křídla noci
Série: Crowns of Nyaxia (1)
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 15. 2. 2024

Zakázaná láska chutná po krvi! Upíří fantasy, která si podmanila miliony čtenářů.
Oraya si vydobyla místo ve světě, který ji chce zabít. Aby adoptovaná lidská dcera upírského krále přestala být pro ostatní jen kořistí, musí se zúčastnit Kejari: legendárního turnaje bohyně smrti. Spojenectví s tajemným upírem Raihnem může naklonit misky vah na její stranu, ale také ji může zničit. Je to nemilosrdný zabiják, nepřítel koruny jejího otce… a její největší konkurent. Ještě víc však Orayu děsí to, jak neodolatelně ji přitahuje. V tomto království totiž není nic víc smrtícího než láska.

Whitney G. - Ta druhá Belle

Whitney G. – Ta druhá Belle
Nakladatelství: Baronet
Datum vydání: 8. 2. 2024

Je touha mocnější než láska?
„Dávám ti poslední šanci, abys mi řekla, že mi patříš…“
Tato slova jsem odmítla říct muži, který mě uprostřed noci unesl a donutil mě vydat se na nikdy nekončící pouť lesem. Zatímco on se zoufale snaží zlomit kletbu, která zasáhla nejen jeho, ale i celé království, já jsem odhodlaná utéct a vrátit se zpět domů. Stejně nejsem TA žena, kterou chce…
Tou ženou je má sestra, krásná, knihy milující dívka, která chce od života víc a věří, že jediné, co potřebuje ke štěstí, je princ. Samozřejmě on netuší, že ona není vůbec taková, jakou si představuje. Snažím se popřít naši vzájemnou přitažlivost a mohu jen snášet další tresty – a nakonec budu nucena se podřídit jeho touhám… Do té doby se ale budu bránit tomu, abych se sblížila s člověkem, jako je on, s pravým padouchem předurčeným pro samotné peklo…
Nikdy mě nezíská, tu druhou Belle…

Miroslav Hlaučo - Letnice

Miroslav Hlaučo – Letnice
Nakladatelství: Paseka
Datum vydání: únor 2024

Přejít po vodě suchou nohou, lámat kámen hvízdáním, rozmlouvat s anděly a se sochami svatých – to všechno jsou pro obyvatele zapadlého městečka Svatý Jiří naprosto běžné věci. Na začátku 20. století žijí úplně odtrženě od světa, ale začínají pomalu tušit, že se přiblížila doba velkých technických zázraků, které nahradí ty jejich tradiční. Do městečka se vrací místní rodák Odysseus, považovaný dosud za mrtvého. Jako zkušený světoběžník pomáhá sousedům připravit se na nastávající převratné změny. Současně soupeří s mladším bratrem Tomášem o přízeň krásné a dočasně němé Julie, kterou Tomáš našel před pár lety polomrtvou v lese. Nebývalé vzrušení přinese také správní kontrola z hlavního města, před níž je třeba některé věci, včetně dosud fungujících zázraků, utajit. Všichni se v roce 1904 těší na skvělé nové století, v němž bude všechno krásné a šťastné i bez kouzel. Vše tak, jak to má být.
Román s nápaditě využitými prvky magického realismu odkazuje na velká vyprávění minulosti od Odyssea přes Dona Quijota po Tristrama Shandyho.

Michal Sirotek - Znamení Padlých

Michal Sirotek – Znamení Padlých
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 20. 2. 2024

Mezi lidmi zuří válka, to nejhorší však teprve přijde…
Dva národy – jeden nekončící svár.
Po deseti letech křehkého míru se rozhořel nový konflikt a nemilosrdně zasáhl do životů všech lidí. Styr a a Lišja se snaží odhalit viníky strašlivých jatek, každý z nich však z jiného důvodu. On chce pomstít své milované, ona zachránit svou sestru.
Svět ale není takový, jak se na první pohled zdá. V propastech času se skrývají tajemné stíny z cizích Sfér, jejichž moc i cíle jsou děsivější než hrozící válka. Zatímco se znepřátelené národy chystají k boji, mystické síly oděné do hrůz osnují plány, ve kterých se s obyčejnými smrtelníky vůbec nepočítá…

Ukázka z knihy Znamení padlých

Dále vychází

 • Richelle Mead – Pokrevní pouta (1): Pokrevní pouta (#booklab)
 • Philippa Gregoryová – Princeznovská pravidla (2): V hlavní roli princ (BRIO)
 • Kolektiv autorů – Na neVěčné časy (Canc)
 • Vanessa Len – Nestvůry (2): Nikdy hrdinka (CooBoo)
 • Libor Štukavec, Amanda Li – Mumini (3): Návrat do muminího údolí (Egmont)
 • Suzanne Collinsová – Balada o ptácích a hadech (Fragment)
 • Lynette Noniová – Ranhojička (1): Královna rebelů (Fragment)
 • Lynette Noniová – Ranhojička (2): Zlatá klec (Fragment)
 • Luna Gravesová – Čarodějky z Podivína (Grada)
 • Robert Jordan – Kolo času (5): Oheň z nebes (Laser)

Sci-fi novinky

Vladimír Duda - Oliver a tajemný Kardoneon

Vladimír Duda – Oliver a tajemný Kardoneon
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 6. 2. 2024

Když se dají dohromady tři kluci, kteří milují dobrodružství, začnou se dít věci!
Kdybyste se jedenáctiletého Olivera zeptali, jaký vede život, asi by řekl, že úplně obyčejný. To však platilo jen do okamžiku, než ho vír podivných událostí zavál do Kardoneonu, pečlivě utajovaného světa, kam dosud pozemská noha nevkročila. Čas tady plyne mnohem rychleji než na Zemi a vypadá to tu jako v daleké budoucnosti. Díky dvojčatům Glonovi a Snelovi zde zažije tři dny plné úžasných dobrodružství. Když se pak dozví, že kluci s rodiči budou žít nějaký čas na Zemi, začne se těšit, co všechno podniknou! Ještě ale netuší, jaké další neuvěřitelné zážitky na ně teprve čekají. A jaký je vlastně důvod jejich stěhování?

Arkadij a Boris Strugačtí - Útěky z pekla

Arkadij a Boris Strugačtí – Útěky z pekla
Nakladatelství: Tridistri
Datum vydání: únor 2024

Jedním z hlavních témat, kterým se bratrská dvojice ve své tvorbě věnovala, bylo tzv. progresorství – pomoc poskytnutá vyspělou civilizací civilizaci zaostalé. A právě toto téma se vine sbírkou, jež čítá dvě novely a dvě povídky.
V novele Pokus o útěk se mladíci z dvacátého druhého století v doprovodu podivínského společníka ocitají na středověké planetě, kde se střetávají s lhostejnou krutostí. Novela Kluk z pekla přichází s opačným scénářem: Mladý voják, původem ze světa zmítaného ustavičnými válkami, je dopraven na šťastnou a radostnou Zemi. Místo toho, aby se těšil z jejích výdobytků, přistupuje ke zdejším obyvatelům i technickým zázrakům ostražitě a jeho největším přáním je dostat se zpátky domů. Povídka Ubozí zlí lidé zase líčí selhání jednoho pokusu o „otevřené progresorství“, zatímco v Prvních mužích na prvním prámu je pozemšťan, současník autorů, konfrontován se zástupci podivné civilizace, zaostalé i nesmírně vyspělé zároveň.
Má pokročilejší civilizace právo zasahovat do vývoje méně vyspělé společnosti? Má se pokusit ovlivnit její vývoj, anebo raději nechat dějiny plynout po svém?
Novely Pokus o útěk a Kluk z pekla byly dosud česky publikovány pouze jednou, a to v různých antologiích z 80. let minulého století. Nyní si je lze konečně přečíst v podobě založené na necenzurovaném a plně zrestaurovaném originálu. A co se týče povídek První muži na prvním prámu a Ubozí zlí lidé , jedná se dokonce o jejich vůbec první české vydání.

Pavel Fritz - Přístav u řeky Styx

Pavel Fritz – Přístav u řeky Styx
Nakladatelství: Epocha
Datum vydání: 19. 2. 2024

Pod ledovým krunýřem Jupiterova měsíce Europy se rozprostírá tajuplný oceán. Skupina vědců s nadšením zahajuje jeho průzkum, aniž tuší, čemu stane v blízké budoucnosti tváří v tvář. Temné vody ukrývají zahnívající tajemství a vyslance lidstva očekává poznání, že nejen život, ale i smrt mohou nabývat ve vesmíru netušených podob.
Království plynného obra není místem pro slabé…

Walter M. Miller - Chvalozpěv na Leibowitze

Walter M. Miller – Chvalozpěv na Leibowitze
Série: St. Leibowitz (1)
Nakladatelství: Laser
Datum vydání: 21. 2. 2024

Po atomové válce se řád mnichů snaží uchránit co nejvíce vědomostí. To se díky pevnému odhodlání mnichů daří a lidstvo opět vybuduje vyspělou společnost. Zdá se však, že prokletí neustálých svárů mezi národy se vrací a znovu se schyluje k celosvětové válečné katastrofě. Chvalozpěv na Leibowitze je kritikou zcela po právu řazen mezi nejlepší postapokalyptická díla všech dob. Díky svému hluboce humanistickému poselství je stále vydávanou a čtenáři vyhledávanou klasikou, která jednoduše nikdy nezestárne.

Ukázka z knihy Chvalozpěv na Leibowitze

 

Dále vychází

 • Vilma Kadlečková – Mycelium (6): Vrstva ticha (Argo)
 • Dan Simmons – Hyperion (1)(Argo)
 • Dan Simmons – Hyperion (2): Pád hyperionu (Argo)
 • Brian Herbert – Historie Duny (2): Křížová výprava strojů (Baronet)
 • Brian Herbert – Historie Duny (3): Bitva o Corrin (Baronet)
 • Frank Herbert – Duna (filmové vydání)(Baronet)
 • Nicholas Sansbury Smith – Do pekel (3): Vykoupení (Laser)
 • James Swallow – Star Trek: Epilog osudu (2): Popel zítřka (Laser)
 • Martha Wells – Z deníku robokata (6): Ztráta spojení (Fobos)

Hororové novinky

Alma Katsu - Hlad

Alma Katsu – Hlad
Nakladatelství: Fobos
Datum vydání: 14. 2. 2024

Podle skutečných událostí
Po mnoha týdnech putování na západ se Donnerova výprava ocitá na křižovatce. Obě stezky vedou ke kýženému cíli – do Kalifornie. Jedna je dobře zdokumentovaná, druhá zcela nevyzkoušená, ale má prý být kratší. Teď je na vůdci Georgi Donnerovi, aby rozhodl, kterou cestou se dát.
Jeho rozhodnutí ovlivní všechny členy výpravy, včetně jeho ženy Tamsen Donnerové, o níž se povídá, že je čarodějnice.
Nešťastná skupina musí čelit mnoha nesnázím. Po suchu a spalujícím vedru solné pláně přicházejí prudké větry, mráz a hluboký sníh v podhůří. Zima toho roku přichází dříve.
Začínají se ztrácet děti a osadníci se obracejí proti sobě. Jen málokdo si dokáže uvědomit, že jim nebezpečí nehrozí jen od živlů a přírody. Pustinou se totiž potuluje něco mnohem děsivějšího.

Martin Paytok - Láska, smrt a všechno zlý

Martin Paytok – Láska, smrt a všechno zlý
Nakladatelství: Mystery Press
Datum vydání: 26. 2. 2024

Pohřby obvykle bývají smuteční záležitostí. Pro rodinu Havranových ale smrt zatrpklého patriarchy Izajáše znamená spíš úlevu – hlavně v oblasti finančních problémů. Odtažitý stařec během života nastřádal majetek, pro který by byl kdekdo ochotný zabít, a jedinou podmínkou k jeho získání je nutnost strávit noc na odlehlém sídle vysoko v Krkonoších.
Na zámek Rabenštejn se proto začnou sjíždět Izajášovi příbuzní z blízkých i dalekých koutů, a nejspíš si dovedete představit, jak hladce taková sešlost probíhá. A to ještě předtím, než padne tma a první z nich nevysvětlitelným (a nevysvětlitelně krvavým) způsobem zemře. A potom další. A další a další.
Zatímco se všichni snaží zachránit si krk, adoptivní dcera Izajášovy neteře Agáta se pokouší vypátrat, kdo za vraždami stojí. Je to někdo z přítomných, nebo mají všichni uspokojivé alibi a s Havranovými je na zámku ještě někdo… anebo něco?
Deset malých černoušků optikou Guillerma del Tora. Noční můry vás budou pronásledovat ještě dlouho po dočtení!

Ramsey Campbell - Půlnoční slunce

Ramsey Campbell – Půlnoční slunce
Nakladatelství: Golden Dog
Datum vydání: 12. 2. 2024

Ben Sterling přivádí svou ženu a děti do městečka, v němž vyrůstal. Na okraji rozsáhlého lesa stojí starý dům, který by mohl být splněním všech jejich snů. Avšak zdá se, že se mezi borovicemi cosi shromažďuje a třpytí v ledovém vzduchu.

Ukázka z knihy Půlnoční slunce

Dále vychází

 • Jan Hlubek – Pouť (Canc)
 • Miroslav Pech – Program Nosferatu (Golden Dog)
 • Agustina Bazterrica – Devatenáct pařátů a jeden temný pták (Fobos)

A nač se tento měsíc těším já? Asi nejvíce ze všech na Znamení padlých od Michala Sirotka, který nám byl ve čtenářském klubu předčítat z této knihy. Také tam na mě pokukují Strážci slunce, kteří znějí dle anotace jako nějaká varianta Hunger games a zaujala také česká obálka od Nočních ptáčat, která nabízejí neohrané. Pokračovat bych mohla do nekonečna. Tou nejdůležitější otázkou ovšem je – a na co se těšíte vy?

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

 • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
 • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz