Co kdyby lidé přestali být nejchytřejšími bytostmi světa, ale začaly jim konkurovat opice? Dokážou spolu tyto tak podobné druhy vycházet nebo je válka jediným řešením?
Příběh
Potom, co opice pod vedením Koby zaútočily na město plné lidí, obyčejných civilistů, vyvolaly nepříjemnou reakci. Na pomoc vyrazil vojenský oddíl a nehledě na to, že zlé opice padly, se snažil dorazit všechny opičí obyvatele nedalekého lesa.
Caesar se pokouší svůj klan odvést do bezpečí, ale nakonec musí z uznávaného vůdce přesedlat na roli válečného generála, protože lidští vojáci nedají jeho společenství klid. Situace si vyžádá své oběti a Caesar zaslepen nečestným vojenským zásahem lidí hledá spravedlnost. Na své cestě hnané pomstou ovšem nalezne mnohem více…
Můj pohled
Skrze jednotlivé díly nového filmového ztvárnění Planety opic sledujeme osud Caesara, šimpanze s genetickou mutací díky pokusům vědců na zvířatech. První díl sleduje především jeho jako jedince, v pokračování se pak záběr přesouvá již na skupinu opic a jejich lokální konflikt s městečkem lidí.
Poslední díl nás seznamuje s událostmi, které již mají dopad na celou zeměkouli. Virus, se kterým si v prvním díle vědci zahrávali, šíří dál světem katastrofu pro lidské pokolení. Naopak opice se stávají chytřejšími a hledají si na zemi své místo, protože ta se díky skomírající civilizaci uvolňuje. Není tedy divu, že se zášť lidí vůči opicím prohlubuje.
Staré známé tváře zůstávají a Caesar se snaží udělat to nejlepší pro svůj opičí klan. Když ale dojde na nečekané ztráty a podlý útok lidí, vydá se na válečnou stezku. Má se za toho, kdo chce vše řešit v míru, ale nakonec v sobě objevuje bojovníka a mstitele, protože jiné východisko nevidí.
Jako v každém díle, i zde nalezneme jedinečné pouto mezi člověkem a Caesarem v kontrastu probíhajícího konfliktu mezi lidmi a opicemi. K nenávisti jednotlivých druhů mezi sebou je mnoho důvodů, ale právě na tomto ojedinělém, ale podstatném vztahu se ukazuje, že oba dva druhy mohou vedle sebe mírumilovně žít a pomáhat si.
Co se týče postav, líbí se mi nové i stávající vyvíjející se charaktery. Velmi mne zaujal Woody Harrelson, který se věrohodně vžil do role hlavního záporáka. Je to postava krutá především kvůli svému rozhodnutí z minulosti, díky nepříjemné situaci, která změnila jeho život a ne záporák „protože proto“, v tom je jeho síla. Další postavou, která naopak děj odlehčuje, je Ošklivá opice. Ta umí stejně jako Caesar mluvit, ovšem celý život žila v zoo, má své vlastní strachy a raději se drží v ústraní, než se pouštět do války s lidmi.
I tentokrát nás čeká velkolepá podívaná, tvůrci si opravdu vyhráli s některými momenty, které kdyby se zastavily, vyvolaly by i přes nehybnost mnoho emocí a vizuální požitek. Důraz na kompozici a především hra se světlem, kterého je účelně využíváno, je tvůrcům filmu vlastní. O digitálním zpracování opic snad ani není potřeba dále mluvit, neboť nás již od prvního dílu uchvacuje jejich realističnost a citlivé provedení i takových detailů jako je mimika či dokonce jednotlivé chlupy.
Je to boj jedince i celé společnosti, čeká vás dobrodružná výprava a několik akčních scén, přičemž jednou z nich jste uvedeni a vtaženi do filmu. Snímek funguje perfektně jako trilogie, proto než se podíváte na třetí díl, raději si osvěžte ty předchozí, ať se váš dojem z příběhu ještě umocní.
Závěrečné hodnocení
Celá trilogie nového ztvárnění Planety opic přináší něco velkolepého a jedinečného. Spousta jedinečných osobností, ať už lidí nebo opic, se kterými se řádně pracuje. Jednotlivé interakce vyvolávají v divákovi emocionální prožitek, ať se jedná o přátelské vyprávění či válečnou vřavu. Poslední díl opět nezklamal a přináší vynikající příběh se stejně kvalitním digitálním zpracováním obrazu. Film, který si rozhodně vychutnejte v kinech v té nejlepší kvalitě.
Základní údaje
Fotografie ze snímku převzaty ze stránky imdb.com.
V názore na trilógiu sa celkom zhodneme, ja som si ju tiež obľúbil už od úvodu prvého dielu. :) Keďže som pred ňou videl staršie spracovanie, uvedomoval som si drobné náznaky či „odkazy“ na pôvodné spracovania, ktoré tiež mali niečo do seba, napr. uctievanie bomby. No späť ku trilógii: ide asi o najlepšie nové spracovanie filmov, na aké si spomeniem, možno popri Batmanovi. Planéta opíc na prvý pohľad pôsobí aj „vedecky“, hoci pri hlbšom zamyslení sa nezdá, že nejaké sérum naozaj spôsobilo hynutie ľudstva.