Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Aliette de Bodardová – Řád zlomených křídel

Aliette de Bodardová – Řád zlomených křídel

Přenesme se společně do Paříže, z níž se život jak jej známe pomalu vytrácí. Trosky naznačují dřívější velkolepost města a prospívají zde jen řády padlých andělů. Svět již dávno není to, co známe…

Příběh

Paříž se změnila po Velké válce Řádů a nejen andělé, ale i lidé mnohé vytrpěli. V pozici nejmocnějšího pařížského Řádu andělů se drží Stříbrostín, ale po jeho zakladateli Jitřenci, nejmocnějšímu z padlých andělů, již není desítky let ani vidu ani slechu. Řád tak slábne a na jeho pozici si brousí mnozí zuby. Není tedy divu, když najednou začnou záhadně umírat andělé i lidé jakkoliv spojeni s tímto Řádem.

To vše se začíná odehrávat ve chvíli, kdy je Řád obohacen o dva nové přírůstky – mladého padlého anděla a záhadného muže, který není jen obyčejný člověk. Oba dva navíc spojuje zvláštní pouto, kdy se Philippe napil krve právě padlého a rozbitého anděla.

Styl psaní

Přiznám se, že kniha mi na první pohled padla do oka a to nejen obálkou, ale i Paříží, kde se odehrává a hlavně s andělskou tematikou. Moc takových knih jsem doposud nečetla a byla jsem zvědavá, jak si autorka s nově vytvořeným postapokalyptickým světem, ve kterém vládnou padlí andělé, poradí.

Byla jsem mile překvapena ohledně fungování andělů v řádech, které mezi sebou soupeří o moc. Stejně tak jako zapojení andělské „magie“, tedy esencí z andělů, po jejichž vdechnutí mohl anděl nebo člověk touto obdrženou mocí vládnout. Na to navazuje i možná závislost na andělské esenci, která člověku ničí plíce.

Do tohoto světa se ovšem zamotává i něco z asijské kultury, objevujeme mytologické postavy těchto zemí a setkáváme se dokonce s draky. Ti jsou zde vykresleni jako humanoidní postavy žijící pod vodou, sem tam obalené šupinami s nějakými těmi parůžky. Jedná se o jakési asijské božstvo, které v tamní kultuře využívá modliteb od lidí, avšak v Evropě, kde na něj lidé nevěří a kde vládnou andělé, to nemají zrovna lehké.

Autorka má všechny podklady promyšlené, akorát dohromady to již nesedí a příběh působí překombinovaně vzhledem k využití křesťanství, asijské a římské mytologie. Také mne mrzí, že poznáváme fungování a hierarchii andělů a řádů, ale až na drobné útržky vlastně nevíme, jak žijí lidé mimo řády a jak lidská společnost v tuto chvíli prospívá/neprospívá a funguje.

Děj je bohužel natahovaný, jakmile se vyřeší jedna událost, autorka se snaží příběh prodloužit o něco dalšího, co navazuje na předchozí dění, ale již se tímto umělým natahováním vytrácí tempo a napětí u čtenáře. Dalším prvkem, který mi zpomaloval čtení, bylo velké množství vnitřní pochodů postav či rozličné popisy dění, okolí. Celkově kdyby se kniha více osekala a lépe usměrnila v těchto neřestech, působila by svižněji a čtivěji.

Příběh je zahlcen velkým množstvím postav, kdy ke konci jsem již chápala motivaci některých z nich. Ovšem ne všechny prochází celým příběhem a než je stihneme alespoň trochu poznat či pochopit, zase z děje zmizí. Místy jsem tak ztrácela přehled, při úmrtích ve mně kniha nevybudila žádné či jen minimální emoce. Postavy by si zasloužily trochu více vykreslení, aby k nim měl čtenář blíže.

Obálka

Obálka se opravdu vydařila a přitáhla mne hned na první pohled. Temná mračna nad Paříží, z nichž se snášejí krvavá pírka. Nepatří ptákům, nýbrž andělům, kterým teď město patří.

Ani další světové obálky nejsou pozadu a všechny vyjadřují ponurost nového světa padlých andělů.

Ukázka

První ji uviděla Ninon. Philippe sice její přítomnost pocítil ještě předtím, ale nic neřekl. Neměl ani tak v úmyslu chránit mladého Padlého anděla, jako spíš chránit sebe – jeho postavení v gangu Rudé mamby bylo vratké už tak, rozhodně jim nechtěl připomínat, jak cenným zbožím by se pro ně moh stát, kdyby se v nich našel dostatek krutosti. A nebesa věděla, že v těchto dnech stačilo málo, aby je krutost nebo zoufalství zcela ovládly. V těchto dnech život visel na vlásku, a to i život někoho, kdo kdysi býval Nesmrtelný.

– strana 9-10, 1. kapitola: Padající hvězda

Mohlo by vás zajímat

Hodnocení knihy

Pokud hledáte něco nového, motiv, který nevyužilo už dalších x knih předtím, mohl by vás Řád zlomených křídel pohltit svými padlými anděly osídlujícími a vládnoucími v částech Země. V některých prvcích promyšlené do detailů, jinde naopak mezery např. ve vykreslení lidské společnosti. Autorka se vyžívá v množství popisů a myšlenkových pochodů. Děj mi přišel ke konci již natahovaný o další navazující problémy.

Moje hodnocení: 5/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Aliette de Bodardová
Série: Dominium Padlých andělů
Díl: 1. Řád zlomených křídel
Žánr: Fantasy, dobrodružné
Počet stran: 424
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2017
Moje hodnocení: 5/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 31 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Reklama | Co mě zaujalo jinde

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

Nejnovější díl: Skončím v pekle, když píšu do knih?

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

Čtenářský klub – společné čtení

V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

Sejdeme se dne 31.března na Zoomu, kde vás čeká následující program:

  • 17:00 – debata o knize Železná vdova
  • 18:00 – beseda se spisovatelem Václavem Dvořákem, autorem série Písečníci a knihy Já, Finis

| Tadytudy se připojte na Zoom
 |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
Václav Dvořák