Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Aliette de Bodardová – Řád zlomených křídel

Aliette de Bodardová – Řád zlomených křídel

Image

Přenesme se společně do Paříže, z níž se život jak jej známe pomalu vytrácí. Trosky naznačují dřívější velkolepost města a prospívají zde jen řády padlých andělů. Svět již dávno není to, co známe…

Příběh

Paříž se změnila po Velké válce Řádů a nejen andělé, ale i lidé mnohé vytrpěli. V pozici nejmocnějšího pařížského Řádu andělů se drží Stříbrostín, ale po jeho zakladateli Jitřenci, nejmocnějšímu z padlých andělů, již není desítky let ani vidu ani slechu. Řád tak slábne a na jeho pozici si brousí mnozí zuby. Není tedy divu, když najednou začnou záhadně umírat andělé i lidé jakkoliv spojeni s tímto Řádem.

To vše se začíná odehrávat ve chvíli, kdy je Řád obohacen o dva nové přírůstky – mladého padlého anděla a záhadného muže, který není jen obyčejný člověk. Oba dva navíc spojuje zvláštní pouto, kdy se Philippe napil krve právě padlého a rozbitého anděla.

Styl psaní

Přiznám se, že kniha mi na první pohled padla do oka a to nejen obálkou, ale i Paříží, kde se odehrává a hlavně s andělskou tematikou. Moc takových knih jsem doposud nečetla a byla jsem zvědavá, jak si autorka s nově vytvořeným postapokalyptickým světem, ve kterém vládnou padlí andělé, poradí.

Byla jsem mile překvapena ohledně fungování andělů v řádech, které mezi sebou soupeří o moc. Stejně tak jako zapojení andělské „magie“, tedy esencí z andělů, po jejichž vdechnutí mohl anděl nebo člověk touto obdrženou mocí vládnout. Na to navazuje i možná závislost na andělské esenci, která člověku ničí plíce.

Do tohoto světa se ovšem zamotává i něco z asijské kultury, objevujeme mytologické postavy těchto zemí a setkáváme se dokonce s draky. Ti jsou zde vykresleni jako humanoidní postavy žijící pod vodou, sem tam obalené šupinami s nějakými těmi parůžky. Jedná se o jakési asijské božstvo, které v tamní kultuře využívá modliteb od lidí, avšak v Evropě, kde na něj lidé nevěří a kde vládnou andělé, to nemají zrovna lehké.

Autorka má všechny podklady promyšlené, akorát dohromady to již nesedí a příběh působí překombinovaně vzhledem k využití křesťanství, asijské a římské mytologie. Také mne mrzí, že poznáváme fungování a hierarchii andělů a řádů, ale až na drobné útržky vlastně nevíme, jak žijí lidé mimo řády a jak lidská společnost v tuto chvíli prospívá/neprospívá a funguje.

Děj je bohužel natahovaný, jakmile se vyřeší jedna událost, autorka se snaží příběh prodloužit o něco dalšího, co navazuje na předchozí dění, ale již se tímto umělým natahováním vytrácí tempo a napětí u čtenáře. Dalším prvkem, který mi zpomaloval čtení, bylo velké množství vnitřní pochodů postav či rozličné popisy dění, okolí. Celkově kdyby se kniha více osekala a lépe usměrnila v těchto neřestech, působila by svižněji a čtivěji.

Příběh je zahlcen velkým množstvím postav, kdy ke konci jsem již chápala motivaci některých z nich. Ovšem ne všechny prochází celým příběhem a než je stihneme alespoň trochu poznat či pochopit, zase z děje zmizí. Místy jsem tak ztrácela přehled, při úmrtích ve mně kniha nevybudila žádné či jen minimální emoce. Postavy by si zasloužily trochu více vykreslení, aby k nim měl čtenář blíže.

Obálka

Obálka se opravdu vydařila a přitáhla mne hned na první pohled. Temná mračna nad Paříží, z nichž se snášejí krvavá pírka. Nepatří ptákům, nýbrž andělům, kterým teď město patří.

Ani další světové obálky nejsou pozadu a všechny vyjadřují ponurost nového světa padlých andělů.

Ukázka

První ji uviděla Ninon. Philippe sice její přítomnost pocítil ještě předtím, ale nic neřekl. Neměl ani tak v úmyslu chránit mladého Padlého anděla, jako spíš chránit sebe – jeho postavení v gangu Rudé mamby bylo vratké už tak, rozhodně jim nechtěl připomínat, jak cenným zbožím by se pro ně moh stát, kdyby se v nich našel dostatek krutosti. A nebesa věděla, že v těchto dnech stačilo málo, aby je krutost nebo zoufalství zcela ovládly. V těchto dnech život visel na vlásku, a to i život někoho, kdo kdysi býval Nesmrtelný.

– strana 9-10, 1. kapitola: Padající hvězda

Mohlo by vás zajímat

Hodnocení knihy

Pokud hledáte něco nového, motiv, který nevyužilo už dalších x knih předtím, mohl by vás Řád zlomených křídel pohltit svými padlými anděly osídlujícími a vládnoucími v částech Země. V některých prvcích promyšlené do detailů, jinde naopak mezery např. ve vykreslení lidské společnosti. Autorka se vyžívá v množství popisů a myšlenkových pochodů. Děj mi přišel ke konci již natahovaný o další navazující problémy.

Moje hodnocení: 5/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Aliette de Bodardová
Série: Dominium Padlých andělů
Díl: 1. Řád zlomených křídel
Žánr: Fantasy, dobrodružné
Počet stran: 424
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2017
Moje hodnocení: 5/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz