Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Svět knihy 2018 – neděle: Rozloučení se

Svět knihy 2018 – neděle: Rozloučení se

Image

Neděle, poslední den veletrhu, bývá programově poloviční, končí v časných odpoledních hodinách, ale i přesto určitě nabídne nějaký ten menší program. Stejně tak i já si zde našla to svoje a těsně před odjezdem jsem se ještě na 4 hodiny zastavila.

Já se tedy zastavovala i všude po cestě, protože jsem neměla s sebou kufr (z minulého převozu knih zničený), dala jsem si limit 5 knih a vy, pozorní čtenáři, už jistě víte, jak to s tím nákupem knih dopadlo. Nakonec jsem je tedy musela vláčet domů v Ikea tašce a není lepší posilovny, než si z ramena na rameno přehazovat polovinu vlastní váhy.

Ale abych se vrátila ke Světu knihy, nakonec jsem zamířila na dvě přednášky a křty knih v jednom. První byla věnována rozloučení se zesnulou Janou Rečkovou, která bohužel letos v březnu podlehla rakovině, s kterou několik let bojovala. Na pódium tak vystoupili tři spisovatelé, přátelé a prostě ti nejbližší, kteří předčítali úryvky z její práce, ať již z fantastiky, tak z posledních zápisků z jejího života. Jana Rečková si nepřála, aby její životopis někdy sepsal někdo jiný, chtěla si sama sepsat své paměti, neboť tušila svůj odchod. Kniha Kvalita života spatřila světlo světa díky nakladatelství Epocha a pokřtila se právě na Světě knihy.

Jana Rečková byla na Světě knihy také oceněna in memoriam rovnou dvěma cenami a to za dlouholetou práci pro SF a také za nejlepší povídku, kterou naleznete v sborníku Žena se sovou pod názvem Kamarádky navždy.

 

Po této poslední důstojné vzpomínce na velkou spisovatelku přišel na řadu další křest a další přednáška, tentokrát věnovaná povídkové antalogii Žena s labutí. Celkově cyklus Lehké fantazijno obsahuje čtyři knihy Žena s …, přičemž v každé se předvedlo 13 českých a slovenských spisovatelek s tematickou povídkou. Žena s labutí tuto v podstatě knižní tetralogii uzavírá. Překvapivě se na křest knihy dostavily nejen sestavitelky sborníku, ale také ilustrátorka obálky a 11 ze 13 spisovatelek, které do sborníku přispěly svojí povídkou. A čím se křtilo? Překvapivě potem z Krakena! Jednalo se tedy o jakýsi severský alkoholický nápoj, ale žádné ze zúčastněných autorek se po přičichnutí nepovedlo identifikovat, co to teda ten pot Krakena je zač. Zmiňovány byly hašlerky, sirup proti kašli či třeba absint.

Autogramiáda, celkově rozhovory s mnoha lidmi a oběd s Petrou Štarkovou se nám tak nějak protáhly a na nádraží jsme vyrazily o dvě hodiny později, než jsme původně plánovaly, ale i přesto se jednalo o krásný den. Tak zase za rok a doufám, že se tam s vámi uvidím!

 

Moje knižní přírůstky

Původně jsem dnes plánovala si pořídit pouze Ženu s labutí, ke které jsem mimochodem dostala nádhernou placku i záložku. Ale Světem knihy se táhlo ještě jedno méně příjemné téma. Kdo ještě neslyšel o kauze Viktorka vs. Hektorka, brzy se o ní zmíním, takže očekávejte co nejdříve článek. Knihy jsem si zakoupila právě k tomu, abych mohla vše ještě sama zhodnotit.

 • Klára Smolíková, Jan Smolík – Viktorka a vesmírná dobrodružství (Portál)
 • Veronika Francová – Hektorka a její vesmírné dobrodružství (Fragment)
 • Kolektiv autorů – Žena s labutí (Fortna)

Nové podpisy do sbírky

A na závěr podpisy, sborník jich získal překvapivě 14 (11 spisovatele, 1 ilustrátorka a 2 sestavitelky sborníku). Také mám podpis do Viktorky od Kláry Smolíkové, které tímto držím palce a doufám, že vše dopadne dobře.

 • Klára Smolíková, Jan Smolík – Viktorka a vesmírná dobrodružství (Portál)
 • Kolektiv autorů – Žena s labutí (Fortna)

Podělte se o článek s přáteli

3 Komentáře
 • stuprum napsal:

  Destilovaný Kraken má povzbuzující účinky. Dobře působí na činnost štítné žlázy atp. A vskutku voní po hašlerkách. :)

 • K napsal:

  I já si dala limit, tak dvě tři knížky (byla jsem tam jenom v sobotu)….ehm, řekněme, že jsem jich táhla trošku víc a záda mě z tho celodenního tahání batohu bolí ještě teď :D
  Už jsem slyšela o křtu různými nápoji, ale pot z Krakena – to slyším prvně :D Jdu si to vygůglit, jsem zvědavá, jestli najdu recept :D

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz