Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Když se Hektorka převlékla za Viktorku aneb copak se to v knižním světě děje?

Když se Hektorka převlékla za Viktorku aneb copak se to v knižním světě děje?

Image

Už jste si v knihkupectví všimli? Krásná komiksová Viktorka a vesmírná dobrodružství dostala na poličce podobnou kamarádku v knize Hektorka a její vesmírné dobrodružství. Zdá se vám název podobný? Že by se jednalo o pokračování? Ale bohužel tomu tak není, jedná se pouze o marketingový tah, díky kterému se má mladá neznámá autorka stát prodávanou na základě dříve vydaného a oceňovaného díla.

Nakoukněme tedy na obě knihy

Viktorka a vesmírná dobrodružství
Klára Smolíková
2014, Portál

Viktorka je malý dobroruh a průzkumník, létá se svými přáteli na rozličné planety a zažívá zde spoustu rozmanitých dobrodružství. Vše samozřejmě pod vedením profesora, který jí zadává úkoly, dohlíží na Viktorčino vzdělávání a zkoušky.

Komiksy nejprve vycházely v letech 2004-2010 v časopise Čtyřlístek a teprve po letech vyšly souhrnně knižně. Kniha byla oceněna Zlatou stuhou za nejlepší komiksovou knihu pro děti za rok 2014, a také byla umístěna do katalogu Nejlepší knihy dětem mezi 36 nejlepších titulů, které vybírá Komise pro dětskou knihu SČKN a česká sekce IBBY.

Hektorka a její vesmírné dobrodružství
Veronika Francová
2018, Fragment

Hektorka je žákyně 6. třídy a jednou takhle se svým psem najde venku podivné zrcátko, na kterém je vzkaz v cizím jazyce. Když ho s ufo slovníkem přeloží, rozhodne se o svůj nález podělit s ostatními, ale nikdo ji nevěří. Tedy až na profesora, s kterým podivný předmět zkoumají, až jsou nakonec odvezeni mimozemskou lodí na cizí planetu, kterou mají naučit smíchu a hře a kde zažijí velké dobrodružství.

Téma je možná trošku podobné, ale i přesto, formulovat název tak, aby byl pro čtenáře matoucí a zavádějící? Už jsem slyšela zpětnou vazbu, kdy dotyčná knihu našla v knihkupectví a myslela si, že drží v ruce pokračování Viktorky. Přeci jen stejně znělý název a velmi podobně graficky zpracovaná obálka udělá v obchodě svoje. Možná až příliš zarážející na tom je, že Viktorka je velmi známá od přední české spisovatelky literatury pro děti, Kláry Smolíkové, která je zde mnoho let zavedena, kdežto Hektorka je od nové autorky Veroniky Francové a jedná se o její prvotinu. Nezavání to tak trochu pokusu o přiživení se na cizím oceňovaném a známém díle?

A jak se k tomu vyjádřili ti, co pracovali na knize Hektorka? Ilustrátor obálky Nikkarin se přišel Kláře Smolíkové omluvit. Obálku dostal na zakázku, souvislost s Viktorkou si uvědomil pozdě a když psal do redakce ohledně změny obálky, již dle jejich slov na to nebyl čas.

Samotná autorka Veronika Francová, která seděla na Světě knihy pár metrů od Kláry Smolíkové, se vyjádřila, že tuto paní nezná a nikdy o ní neslyšela. Ani nepřišla osobně, pouze to nechala vzkázat. Nehledě na to, že autor by ve svém žánru měl mít nějaký základní přehled, co se vydává, Viktorka pod stejným názvem vycházela v Čtyřlístku v době, kdy právě tato slečna byla cílovou skupinou tohoto komiksu.

Jak se vyjádřil nakladatel Viktorky, bude to rozhodně řešit, ale na to si musíme počkat v nejbližších dnech. Bohužel během Světa knihy bylo třeba se věnovat jiným věcem. Ale i přesto doufám, že se vše brzy dostane k Albatrosu, který zaštituje právě nakladatelství vydávající Hektorku a vše bude řádně napraveno. Pořád doufám ve spravedlnost a správný přístup všech zúčastněných.

Je to skoro k neuvěření, co se v tom našem malém českém rybníčku děje. Očekávala bych, že tady jsou autoři spíše přáteli, kteří se snaží navzájem si pomáhat. Zažila jsem už mnohokrát tu příjemnou atmosféru, kdy opravdu tito lidé k sobě mají blízko a o to více mi přijde aktuální situace podlá. A co z toho vyplývá? Dejte si pozor, co kupujete, pamatujte si své autory a budete odměněni jejich knihami a ne pouze jejich napodobeninou.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • K napsal:

  Přiznám se, že mě to docela překvapilo…o podobných věcech jsem slyšela, ale co se týče zahraničních knih. Je hrozná škoda, že se to děje i u nás. Myslím si, že ale po přečtení dětský čtenář pozná, co ho baví více. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě.

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz