Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Svět knihy 2018 – sobota: Hladová smečka hledá jídlo a autory

Svět knihy 2018 – sobota: Hladová smečka hledá jídlo a autory

Image

Sobota na Světě knihy bývá většinou takovým největším tahákem na program a také velkou příležitostí na spoustu setkání, protože si můžete být téměř na 100% jistí, že tam váš kamarád knihomol nebo oblíbený český autor jistě bude.

Já utíkala už na brzký ranní program, protože na jedné z besed se objevila blogerka Karolína Mikšíková, kterou můžete znát především z FB stránky Karolina: život, na který metr nestačí, kde postuje rozličné humorné příhody z života na farmě, nad kterými se už nějaký ten pátek bavím. Vyrůstala jsem také na vesnici, takže její trable naprosto chápu. Karolína Mikšíková byla nakonec oslovena nakladatelstvím, aby vydala své internetové příspěvky také knižně, což se stalo a já jsem moc zvědavá, jaká její kniha je, protože si ji odvážím domů.

 

Zvědavě jsem také nakoukla na besedu s LGBT tématikou, na kterou byli sezváni spisovatelé Martin Bečan, Theo Addair a bloger Jakub Pavlovský. První dva zmínění do své knihy zařadili páry stejného pohlaví, ať již jako hlavní postavy nebo ty vedlejší a poslední zmiňovaný se k této skupině hlásí, takže může vše podat z jeho pohledu, jak to dnes ve společnosti je a funguje. Na besedě mimochodem padly i tipy na literaturu, přičemž byla zmíněna i kniha pro děti, která se řadí k LGBT literatuře a tou je kniha Princ & Princ.

V průběhu dne jsem si také odlovila Terezu Matouškovou alias Temnářku a jejího přítele, s kterými jsem společně procházela veletrh a nakukovala na besedy. Nakonec jsme se hladově přesunuli do restaurace na oběd a řeč se vedla mnoha směry. Mimochodem Terka aktuálně pilně pracuje na své další knize, která trochu časově předběhne její předchozí knihy z Podmoří a bude sledovat vše ještě více od začátku. Už nyní se ví, že opět bude měnit nakladatelství, ale kterému knihu nabídne, to je zatím ve hvězdách – nejprve chce své dílo totiž dokončit a už teď to vypadá, že rozsahově to bude zatím její největší kniha. Pokud si chcete prozatím přečíst něco mimo Podmoří, můžete sáhnout po její poslední knize Válka zrcadel.

Dále jsem nakoukla na křest nové knihy Hladová smečka, tak už jsem moc zvědavá, jak se Martin Sládek s vikingským tématem popral. Kmotrem knihy se stal Jaroslav Mostecký, autor vikingské tetralogie Vlčí věk a křtilo se jak jinak než medovinou. Mimochodem ačkoliv je to první takové dobrodružné fantasy od nakladatelství Mystery Press, není hlavně poslední. Naopak touto knihou to vše odstartovávají a chtějí do svého repertoáru zařadit i vydávání tohoto žánru.

 

Na Světě knihy probíhala ale také spousta dalších zajímavých programů. Pro fanoušky Harryho Pottera byl přichystán před levým křídlem speciální kouzelnický program – já tam nakoukla zrovna když se tvořilo s dětmi. V pravé křídle se pro změnu dále pokračovalo v malování komiksové zdi, která byla také dokončena a ihned obdivována návštěvníky veletrhu. K polskému stánku mne například přilákala středověká hudba linoucí se z hudebních nástrojů čtyř dobově ustrojených žen z kapely Euphorica.

I přesto, že jsem si dnešní den velmi užila, spoustu lidí jsem minula díky té velké mase návštěvníků, což mne trochu mrzí. Prostě nejlepší dny na návštěvu jsou čtvrtek, pátek a neděle, kdy je zde poloprázdno a nemusíte se prodírat davy. Přiznám se, že na sobotu to byl trošku slabší program a měla jsem výtky i k některým moderátorům besed, jako by od daného spisovatele ani knihu nečetli. Ale i tak jsem ráda, že jsem mohla tento den prožít nejen mezi knihami, ale také se spoustou lidí, které jsem dlouho nepotkala nebo které jsem nově poznala.

 

Moje knižní přírůstky

Tak tentokrát byl v plánu nákup pouze podpisových kousků, ale jak jsem tak stála ve velmi dlouhé frontě v Euromédii, nakonec jsem přibrala i Podivnou knihovnu, kterou mám stejně na seznamu už nějakou dobu. Také tu mám dva nepodepsané Žambochy, protože původně jsem chtěla sehnat podpis pro mě i pro kamaráda, ale nakonec se nezadařilo autora zastihnout.

 

 • Karolina Mikšíková – Život, na který metr nestačí (Ikar)
 • Haruki Murakami – Podivná knihovna (Odeon)
 • Martin Sládek – Hladová smečka (Mystery Press)
 • Miroslav Žamboch – Na ostřích čepelí (Triton)
 • Miroslav Žamboch – Zakuti v oceli (Triton)

Nové podpisy do sbírky

Přivezla jsem si s sebou i dvě knihy pro podpis, o jejichž autorech jsem věděla, že se na veletrhu objeví ať již jako návštěvníci nebo besedující hosté. Na křtu Hladové smečky se objevil také ilustrátor obálky, který byl velice zaskočen mojí prosbou o podpis a nějakou menší kresbou, ale nakonec se vše zadařilo a vysněné podpisy mohu přivézt domů. Za pozornost určitě také stojí báječné věnování autora knihy Hladové smečky.

 

 • Tereza Matoušková – Děti vánice (Epocha)
 • Karolina Mikšíková – Život, na který metr nestačí (Ikar)
 • Theo Addair – Muffin a čaj (Yoli)
 • Martin Sládek – Hladová smečka (Mystery Press)

Podělte se o článek s přáteli

6 Komentáře
 • Lucy Lillianne napsal:

  No mam ten dojem, ze slabsi program byl letos celkove… A i v patek to byla hlava na hlave, protoze to byla sama skola, takze docela zaprah na nervy :-) Ale jinak jsem si to s mamkou, ktera letos jela poprve uzila :-) Jinak krasne prirustky :-D

  • Dragell napsal:

   No ve čtvrtek to byly v podstatě jen školy, ale nějak se těmi davy i v sobotu dalo brodit :) Tak snad si to mamka pořádně užila :)
   Děkuji!

 • stuprum napsal:

  S Terezkou jste úžasně uvolněné, zdá se, že panovala vskutku přátelská atmosféra!

 • K napsal:

  Na SK jsem se dostala až v sobotu a musím se přiznat, že jsem byla trošku zklamaná. Možná ještě nemám ty zkušennosti, každopádně z většiny přednášek jsem byla tak trochu zklamaná.
  Na druhou stranu jsem byla nadšená z besedy, kde se účastnil i první český komsmonaut ve vesmiru, Vladimír Remek, a pak z té, kde byla halina Pawlovská a povídala o své knize. Vtip byl v tom, že na ani jednu z nich jsem neplánovala jít :D
  Dost času jsem strávila u Olympie, kde jsem si popovídala s nadšenci Rychlých šípů a odnesla si autogram i s kresbou od pana Filípka, který teď nedávno vydal nový komiks na motivy právě Rychlých šípů a jejich výročí.
  Na LGBT jsem chtěla dorazit taky, ale trochu jsem se zdržela u výše zmíněného stánku, takže jsem přišla na posledních pár minut. Temnářku jsem v davu zahlédla, ale tebe jsem v tom množství lidí opravdu neviděla, abych ti osobně poděkovala za knížky. Snad příště ;)

  • Dragell napsal:

   Já také nakonec nestíhala vše, co jsem chtěla, ale souhlasím, že letos to bylo takové slabší. Můžeme doufat, že se to další rok opět zlepší. Jinak na LGBT besedě jsem seděla hned vedle Temnářky :))

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz