Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Samantha Shannonová – Kostičas

Image

Ačkoliv svému otci tvrdí, že je servírkou, skutečnost je jiná. Paige Mahoneyová pracuje pro londýnské podsvětí právě díky svým jedinečným schopnostem, díky čemuž získá svoji druhou rodinu. Ovšem ani pod křídly gangu není úplně v bezpečí před těmi, kteří chytají ty nadané.

Příběh

Hlavní hrdinkou je mladá Paige Mahoneyová, která se vzhledem ke svým jedinečným schopnostem přidala, tedy byla přibrána mezi členy gangu Sedm ciferníků. Patří totiž mezi vyvolené, kteří mají zvláštní schopnosti. Ovšem i mezi těmito lidmi je velmi výjimečná, protože je tzv. krajinochodec a dokáže se dostat do mysli druhých lidí.

Bohužel žije ve světě, který se těchto podivných schopností bojí. Vládne zde Scion, který se snaží obyčejným občanům zajistit bezpečí a tyto výjimečné lidi odstraňuje z populace. Paige to nejprve bere na lehkou váhu, připadá si nepolapitelná, zvláště pod křídly svého gangu. Bohužel to se jí vymstí a je brzy dopadena poté, co zabije dva lidi. Ovšem objeví i novou, děsivou část svých schopností.

Překvapivě ovšem neskončí ve vězení, ale je převezena na podivné tajuplné místo s dalšími vybranými nadanými lidmi. Co se to děje za zády lidstva?

Knižní trailer (anglicky)

Styl psaní

Kniha se mi velmi dobře četla, autorka do ní vnesla akci, napětí i spoustu emocí. Kromě velkého dobrodružství, které zažívá Paige v novém světě, se dostane i na jemnou romantickou linku na pozadí.

Líbí se mi nově stvořený svět, vlastně tajný svět v našem světě. Neexistují zde pouze lidé s nadpřirozenými schopnostmi, ale jsou zde i další humanoidi, kteří na svět přišli trhlinou. Všichni se vlastně dělí do mnoha škatulek dle schopností, některé schopnosti jsou běžné, jiné vzácnější.

Na druhou stranu s novým světem přichází spousta nových pojmů, ve kterých je potřeba orientovat se. Není těžké si je postupem času osvojit, ale i přesto jsem občas měla s jedním dvěma slovíčky problém, než jsem je správně zapojila, pletla se mi.

Líbí se mi postava Strážce, který dohlížel na výcvik schopností u Paige. Byli spolu na ostří nože, protože dívka byla v podstatě zajatcem a Strážce jejím dozorem. I přesto působil tajemně a záhadně, čekala jsem, co se z něho vyklube. Překvapil a potěšil.

Trošku mne mrzí, že v e-booku není obsažena krásná mapa, která se nachází v tištěném vydání. Moc se mi líbí, pomohla by mi více prožívat děj (jestli to ještě více jde). Já se jí ovšem nedopátrala.

Obálka

Naše obálka se v základu drží původního vydání, ačkoliv je jasnější a má přidané vzorované okraje. Je velmi jednoduchá, ale i přesto efektivní. Možná by temnější vzhled vzhledem k názvu neuškodil, i přesto je působivá.

Samantha Shannonová - Kostičas

Ačkoliv se naše obálka téměř drží té původní z prvního světového vydání knihy, i přesto se v zahraničí sem tam objevily i odlišné verze obálky. Většinou se všechny drží základního motivu s hodinami a záhadným symbolem.

Samantha Shannonová - Kostičas

Úryvek

Ráda si představuju, že nás na začátku bylo víc. Nejspíš ne moc. Ale určitě víc než nás je teď.
Jsme menšina, kterou svět neuznává. Leda ve fantazii, a i to je nežádoucí. Vypadáme jako všichni ostatní. Někdy se dokonce chováme jako všichni ostatní. A v mnoha ohledech se ostatním skutečně podobáme. Najdete nás všude, na každé ulici. Žijeme způsobem, který by se téměř dal považovat za normální, jen byste se nesměli dívat moc pozorně.
Ne každý z nás o sobě ví, co je zač. Někteří z nás zemřou, aniž se to kdy dozvěděli. Jiní to vědí a nikdy nejsou dopadeni. Ale jsme tady.
Věřte mi.

– strana 9, kapitola Kletba

Hodnocení knihy

Úžasná kniha jednoho velkého dobrodružství a to je teprve první díl, co chystá ten další? Zajímavé postavy utvářející děj, příběh plný akce a napětí. Bohužel je zde spousta nových pojmů, v kterých se člověk může chvílemi zamotat.

Moje hodnocení: 9/10

Série

  • 1. díl: Kostičas
  • 2. díl: Vidořád
  • 3. díl je teprve psán

Závěrečné shrnutí

Autor: Samantha Shannonová
Série: Kostičas
Díl: 1. Kostičas
Žánr: fantasy, YA
Počet stran: 480
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2014
Moje hodnocení: 9/10

Fotografie obálek pochází z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz