Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Samantha Shannonová – Vidořád

Útěkem z děsivého vězení vidoucích – Oxfordu – je pro Paige teprve začátkem. Je nejhledanější osobou Londýna, ale i přesto se chystá změnit vše zavedené a doposud fungující.

Příběh

Sice z jednoho vězení utekla, ale v druhém se ocitla. Je zpátky v Londýně, bez peněz a opět závislá plně na svém vidopánovi, který nad ní získává nepříjemnou moc. Ale jelikož je Paige nejhledanější osobou Londýna, nemá jinou možnost, na ulici by dlouho unikat nemohla.

Jenže i přese všechno ututlávání Refájci stále existují, Scion více bojuje proti vidoucím a plánuje postavit detektory SenShield a co na to všichni vidopaní a vidopáni ve městě? Otevírají staré sváry a bojují o moc mezi sebou.

Ale co když za tím vším je něco víc? Smrt si vybírá svou daň a duchové prchají z ulic…

Knižní trailer

Styl psaní

Další strhující dobrodružství v podání mladé hrdinky Paige. Ani tentokrát se to neobejde bez soubojů, krve i vražd. Unikátní příběh, který zpočátku působí nahodile, ale vše se postupně spojuje, dává smysl a je v příběhu využito. Na druhou stranu v pozadí opět své malé místo najde i drobná milostná linka.

Proč drobná? Ano, očekávaný Strážce se prostě musí objevit, ovšem v příběhu je opravdu hodně odsunut, což možná čtenářky, které si ho oblíbily (třeba já), moc nepotěší. Ovšem i bez Strážce nás čeká nemálo charakterů, které se průběžně vykreslují, stejně jako se vyvíjí vztahy.

Co mne trochu zamrzelo, byla Paige, je to odvážná dívka (která se od prvního dílu notně vyvinula) jdoucí za svobodou hlava nehlava. Na druhou stranu mi občas přišla trochu pomalejší. Když jsem četla knihu, která je mimochodem psána z jejího pohledu, mnohdy jsem daleko dříve tušila spojitosti, než se k nim tato dívka sama dopídila. Byla jsem tak jakoby ochuzena o všechna ta překvapení, která jsem si postupně sama domýšlela. To ovšem neubírá příběhu na kráse.

Konec je otevřený, seknutý během vcelku zásadní chvíle, nechává prostor pro další díly. Chápu, že chce autorka navnadit na další díl, každopádně ten bude až za hodně dlouhou dobu a v tu chvíli se už asi nebudu moc pamatovat, co se dělo. Takže tohle mne trochu mrzí.

Obálka

Po modré obálce následuje červená, pokračuje ve vzhledu obálky původního vydání. Velmi jednoduchá, ale po dočtení knihy zjistíte, kolik toho vlastně prozrazuje.

Samantha Shannonová – Vidořád

Ačkoliv většina vydání má podobné obálky, jsou zde čtyři, které se zásadně liší. Zleva vydání britské, německé, bulharské a maďarské. Ačkoliv se mi naše obálka velmi líbí, přiznám se, že právě bulharská je také velmi lákavá.

Samantha Shannonová – Vidořád

Ukázka

Někdo mi přetáhl přes hlavu pytel a zrkoutil ruce za záda. Nahrbila jsem se a hlasitě zaječela. Pravou rukou jsem se pokusila dosáhnout k opasku, kde jsem měla lovecký nůž.
Něco tvrdého mě udeřilo do zátylku, až se mi zatmělo před očima. Na puse mi přistála něčí dlaň a cítila jsem, že mě někam vlečou. Do kolenou se mi zadíral asfalt chodníku.
„Fakt nás to moc mrzí, Bledej snílku,“ ozval se drsný hlas, „ale bohužel toho víš trochu víc, než je zdrávo.“

– strana 259 (e-kniha), kapitola XVI: Květina a tělo

Hodnocení knihy

Tentokrát se přesuneme do uliček Londýna a Refájců se tak úplně nezbavíme. No kdo by přeci nechal uniknout uprchlíky? Nechybí tomu akce a napětí. Možná by mohla být kniha místy rychlejší a hlavně nás neopustit uprostřed tak zásadní scény. Jak mám pak v klidu čekat na další díl?
Opět perfektní kniha, ačkoliv trochu slabší oproti prvnímu dílu.

Moje hodnocení: 9/10

Série

  • 1. díl: Kostičas
  • 2. díl: Vidořád
  • 3. díl je teprve psán

Závěrečné shrnutí

Autor: Samantha Shannonová
Série: Kostičas
Díl: 2. Vidořád
Žánr: fantasy, krimi, YA
Počet stran: 519
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2015
Moje hodnocení: 9/10

Fotografie obálek pochází z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Reklama | Můj výběr

Kniha je součástí společného čtení na říjen. Získejte ji již nyní se slevou 20% na knihydobrovsky.cz při použití kódu CKVYSLANI. Kód platí pouze do 30.9.

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Jak kapitoly vnímá čtenář a jak spisovatel?

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V září čteme knihu Ve větvích Yggdrasilu
od Terezy Kadečkové, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu a e-book. Společné setkání proběhne 29. září na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ve větvích Yggdrasilu
  • 18:00 – beseda s autorkou Terezou Kadečkovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
Tereza Kadečková - Ve větvích Yggdrasilu