Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Úsvit planety opic

Image

Co se stane, když je lidstvo na pokraji vyhynutí a bojuje o svůj holý život? Nahradí jej jiný tvor, třeba inteligentní opice, kterou před lety vytvořili lidé v laboratořích? Nebo mají tyto dvě inteligentní rasy šanci žít v poklidu vedle sebe?

Zhlédnuto: kino, 2D, titulky

Úsvit planety opic

Příběh

Vše začalo okamžikem, kdy lidé se pokusili vytvořit lék na Alzheimerovu nemoc, při testech na šimpanzech se navíc ukázalo, že lék zvyšuje inteligenci. Poté, co skupina opic utekla do lesů poblíž San Francisca, se v práci na léku pokračovalo, ale ten bohužel zmutoval do viru, který téměř vyhladil lidstvo.

Skupinka lidí přežívá právě poblíž lesů, kde se nalézá spořádaná rodina opů. Pak ovšem nadejte den, kdy vejdou lidé na opičí území, aby zprovoznili zdejší vodní elektrárnu, vystřelí po Šedivákovi. Ten sice přežije, ale mír obou stran je nestabilní a ne všichni s ním souhlasí. Ačkoliv se lidé i opice snaží spolupracovat na zprovoznění elektrárny, přesto si lži, přetvářka a zbraně najdou svoji cestu, aby válka začala…

Úsvit planety opic

Můj pohled

Jelikož jsem viděla první díl, velmi jsem se těšila i na toto pokračování.
Když jde film do kina, očekávám, že využije toho velkého plátna pro uchvacující záběry, využije zvuku ze všech stran a vytvoří v divákovi takový ten wow efekt. Bohužel ten se nedostavil. Film sice zobrazuje několik úchvatných záběrů, ale je jich tak pomálu, že bych si film jistě dobře užila i doma. A jak jsem zjistila, nejsem v tomto názoru sama – i přítel mi potvrdil, že mu tam něco takového chybělo.

Dějová linie je zajímavá, pořád očekáváte, kdy konečně nastane ten nevyhnutelný zvrat válečného konfliktu. Bohužel ovšem lze velmi mnoho věcí předvídat. Sledujete film, sledujete konfliktní situace a hned víte, co vlastně bude následovat, jak bude film pokračovat a vyvíjet se (dominový efekt), takže jste připraveni o jakékoliv překvapení. To stejné s hlavními postavami, které hýbou dějem – jsou buď ryze zlé, nebo ryze dobré.

Úsvit planety opic

Co mne nejvíce fascinovalo, byl fakt, kdy opice pronášejí, že už dva roky žádné lidi neviděly, takže nejspíš vyhynuli. A bum, najednou se jim v lese objeví skupinka a nakonec zjistí, že vlastně hned vedle jejich domova žije celé město. To snad ani lidé, ani opice nevylézali ze svých domovů, aby nemohli zjistit, že žijí v podstatě vedle sebe?

Ať ale nezním jen kriticky, film byl výborně zpracován, digitální tvorba je ve filmu až téměř neuvěřitelně realistická. Naleznete zde jak veliké davové scény, kdy opice stojí před branami města, tak i krásné propracované momenty, záběry, nad kterými zaplesá duše umělcova.

Úsvit planety opic

Moje hodnocení

Kdybych měla srovnávat s prvním dílem, rozhodně doporučím spíše ten první plný neočekávaných zvratů, emocionálních chvil, které se vám vryjí doslova do paměti, je zde větší práce s postavami.
Na druhou stranu ani druhý díl by neměl uniknout vaší pozornosti. Ačkoliv se s prvním dílem nemůže měřit, přeci jen jeho zpracování je po vizuální stránce nádherné a příběh si také jistě užijete.

Moje hodnocení: 7/10

Základní údaje

Úsvit planety opic (originál: Dawn of the Planet of the Apes)
Sci-fi, akční, drama
USA, 2014, 130 min
Režie: Matt Reeves
Knižní předloha: Pierre Boulle
Scénář: Mark Bomback, Rick Jaffa, Amanda Silver
Kamera: Michael Seresin
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Jason Clarke, Andy Serkis, Gary Oldman, Keri Russell a další

Obrázky převzaty z databáze filmů csfd.cz.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Reklama – moje tipy

Nekroskop prodej

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Simon Jimenez - Ztracení ptáci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz