Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • ROZHOVOR | Nechejte se unášet na vlně temné fantasy se spisovatelkou Kateřinou Hurtovou

ROZHOVOR | Nechejte se unášet na vlně temné fantasy se spisovatelkou Kateřinou Hurtovou

Image

Tentokrát jsem pro vás vyzpovídala českou spisovatelku, která má na svědomí trochu temnější fantasy A v ní stín o silné princezně nadané magií a zavržené vlastním lidem. Znát autorku ale můžete již poměrně dlouho, neboť již 9 let píše povídky úspěšné v literárních soutěžích a publikované na webzinech. Navíc má na svědomí jeden nepřehlédnutelný fantasy projekt týkající se originálního oblečení.

Kateřina Hurtová – A v ní stín

Ilustrace: Hải Hoàng Trần Sơn & Petra Saibová
Žánr: Dobrodružné fantasy
Počet stran: 220
Nakladatelství: Gorgona

Recenze | www.hurtovakaterina.cz | www.lavondyss.eu

Kde vznikla ta myšlenka napsat zrovna takovouto temnou knihu? Kde berete inspiraci? A ačkoliv se jedná o fantasy knihu, promítá se v ní něco z vašeho reálného života či okolí?
Kniha vznikla před sedmi lety na základě emocemi nabitého snu a práce na ní byla velmi instinktivní, naprosto odlišná od všeho, co jsem do té doby a také od té doby napsala. Samozřejmě píšu fantasy, s postavami se nemazlím a nevyhýbám se naturalistickému ztvárnění temnoty, to ke mně patří. Avšak obvykle píšu chronologicky a příběh se postupně nabaluje. A v ní stín byl jiný v tom, že vznikal po scénách na přeskáčku, ačkoli stále při vědomí souvislostí. V každém mém příběhu se odráží mnoho z reality. A v ní stín není výjimkou. Slyšela jsem reakce typu: „Jak ta autorka vypadá? Je normální? Musí být šílená.“ Realita se v příběhu odráží, ale ne ve všem. Jako autor samozřejmě dovádím situace v příběhu do extrému.

Nekromancie není často knižně využívaným prvkem, proč jste se rozhodla zvolit tak temnou magii?
Nebylo to nijak vykalkulované rozhodnutí ve smyslu, použiji nekromancii, protože to naláká čtenáře. Příběh si o ni sám řekl. Hlavní hrdinka princezna Lilit si v sobě nese velkou bolest, která hledala zhmotnění.

Jak jste na svém webu uvedla, ráda jezdíte na výlety. Mají země v knize nějakou reálnou předlohu ve vámi navštívených místech?
S dcerami ráda cestuji po krásách naší vlasti, do zahraničí moc často nemíříme. Shodou okolností ale jednou z hlavních inspirací pro příběh byla naše rodinná dovolená v Itálii a tamější návštěva Benátek. Samozřejmě Teberie má hodně co dočinění s mým rodným krajem. V Jizerkách si sněhu a lyžařů opravdu užijeme.

Jak dlouho trvala práce na knize A v ní stín? Nastaly zde nějaké komplikace, přepisování již napsaných myšlenek? A jak jste se nakonec dostala až k vydání knihy u nakladatelství Gorgona?
Základ příběhu byl hotový za tři týdny. Opravdu. Seděla jsem tehdy nad příběhem každou volnou chvilku. Chtěl ze mě ven. Měla jsem za sebou roční práci na velmi rozsáhlém románu. Moje „princeznička“, což byl můj pracovní název pro A v ní stín, pro mě byla odpočinkem, emocionální a dobrodružnou jízdou. Byl to příběh, který jsem si psala pro svoje pobavení, takový který bych si ráda sama přečetla. Napsala jsem poté ještě jeden rozsáhlejší román a dala si v psaní pauzu, abych si vyřešila život. Po pár letech jsem si říkala, možná je na čase nabídnout rukopis nakladatelství. Zvažovala jsem, který ze svých tří románů poslat a kam. Od kamarádky Zuzky Hartmanové jsem věděla, jakým způsobem pracují s textem v Gorgoně. Líbilo se mi to, a proto jsem se rozhodla právě pro ně. A v ní stín jsem zvolila proto, že to byl krátký a svižný příběh a já si říkala, že jako prvotinu mi nikdo nevydá rozsáhlý román. A trefila jsem se. Gorgona si mezi došlými rukopisy vybrala právě ten můj. Nakladatel nežádal přepisovat myšlenky nebo měnit příběh, ale nutné bylo doplnit pozadí. Takže oproti ostatním začínajícím autorům – já jsem neškrtala, ale dopisovala.

Jaké to bylo poprvé v ruce držet svoji knihu?
Když mi nakladatel poslal první fotku knihy, která mu dorazila z tiskárny, byla jsem dojatá. Když jsem pak knihu držela poprvé v ruce a otevřela ji, byla jsem hrdá. A v ní stín je opravdu kniha, kterou bych si sama ráda koupila a přečetla a ačkoli jsem její autorka, stále mě velice baví. A navíc ta luxusní obálka…

Když zmiňujete krásnou obálku, jakým způsobem probíhala spolupráce ohledně její tvorby? Komunikovala jste s ilustrátorem? Mohla jste do výsledného vzhledu více zasáhnout?
Ano, mohla. Tohle je asi sen každého autora, když mu dá nakladatelství takový prostor i při plánování obálky. Pravdou ale je, že jsme se na motivu obálky s nakladatelem výborně shodli a doplňovali. Já navrhla těhotnou hrdinku na zasněžené pláni, Honza Kravčík z nakladatelství přidal nápad s kostěným spárem. Dohromady s názvem vznikla výborná metafora vypovídající o příběhu. Zadání od Gorgony dostal vietnamský ilustrátor Hải Hoàng Trần Sơn, který vytvořil několik náčrtků, ze kterých jsme poté poskládali výslednou představu. Nakonec jsme ještě doladili detaily a na světě byla tak úžasná obálka, že jsem ji chtěla mít na zdi doma v obýváku ve velkém formátu.

Máte při psaní nějaké zvyky, které dodržujete nebo speciální psací místo? Píšete raději nejprve ručně na papír nebo vše vzniká přímo psaním na počítači?
Můj život je velmi aktivní a naplněný – kromě rodiny a práce, která mi zajišťuje obživu, se také společně se svým mužem starám o klub kickboxu. Trénuji nejen sebe ale i ostatní, jezdím na závody a starám se o marketing. Občas nevím, kde mi hlava stojí a pak je pro mě velmi důležité, že se můžu zavřít s počítačem a utéct do jiných světů. Rituály pro mě nejsou důležité, hlavní je najít čas. Kdybych musela psát rukou na papír, možná by žádné mé příběhy světlo světa nespatřily. Jsem totiž dysgrafička a text často nepřečtu ani sama po sobě.

Plánujete či sepisujete již něco dalšího? Dočkáme se stejně temného příběhu?
Mám rozpracovanou rozsáhlou sérii, na které mi velmi záleží, a která jestli jednou vyjde, pak bude velmi vymazlená. V tento okamžik ale pracuji na volném pokračování A v ní stín. Temnota určitě chybět nebude, protože se mezi lidmi na Stinném výběžku šíří podivná nákaza zběsilé agrese a synové princezny Lilit tuší, že s tím mají co dočinění mrtví.

Když se vrátíme zcela do začátků vašeho psaní, byl zde nějaký autor, který vás k psaní inspiroval nebo přímo vedl? Máte dodnes nějaký svůj spisovatelský vzor?
Příběhy jsou mojí součástí už od dětství a bylo jen na mně, jestli v sobě najdu dost píle a sebekontroly, abych je dokázala předat dál v ucelené podobě. Mám samozřejmě své oblíbené autory jako je Barker, Heinlein, Feist, Lumley, McCafrey a takhle bych mohla pokračovat dlouho. Pravdou ale je, že zlomovým okamžikem pro mě bylo virtuální setkání s komunitou blogerů před asi devíti lety, kteří se snažili v psaní prosadit. Jsou to lidé z našeho českého rybníčku jako je Zuzka Hartmanová, Karel Doležal, Edith Holá atd. Oni mi v určitý okamžik otevřeli oči a já si uvědomila, že ke splnění svého snu o napsání románu se dostanu jen, když za ním půjdu a budu psát.

Na fanoušky fantasy ovšem necílíte pouze svojí knihou, ale také značkou Lavondyss věnující se oblečení s fantasy motivy. Jak vznikla ta myšlenka a jak probíhala realizace?
Pracovala jsem dříve jako asistentka, která musela dodržovat dresscode a mrzelo mě, že se do práce nemohu oblékat tak, jak by se mi líbilo. Fantasy móda v té době korespondovala spíše s gothic stylem. Chtěla jsem tedy vytvořit oblečení, které je fantasy, hravé, ale zároveň také elegantní. Spojila jsem síly s kamarádkou Zuzkou Hartmanovou, společně jsme oslovili české a slovenské ilustrátory. Nebylo to jednoduché, málokdo nám byl ochoten svěřit v začátcích svou důvěru. Nakonec se vše propojilo a motivy pro nás vytvořily tři výtvarnice, které jsme znaly právě díky našemu psaní a účastem v literárních soutěžích. Jedná se o Petru Saibovou, kterou můžete znát také jako autorku vnitřní ilustrace z A v ní stín, dále o Alenu Kubíkovou a slovenskou výtvarnici Zuzanu Botkovou. V rámci naší značky jsme chtěly ženy nejen obléknout, ale dopřát jim také originální doplňky a tak je další naší spolupracovnicí milovnice fantasy a výborná švadlena z Pampalini Patchwork Petra Pospíšilová, která pro nás vytváří krásné kabelky a peněženky.

A na závěr snad nejjednodušší otázka – jaké je vaše oblíbené fantasy či mytologické zvíře a proč?
Kdo se se mnou setkal osobně, určitě si všiml tetování draka na mé ruce. Mám ráda ty chytré a přátelské, kteří vás svezou na svém hřbetě a ze všech nejvíc miluju ty od Anne McCafrey, kteří žijí na Pernu.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů na poli fantastiky.

A kam se podívat dále? Určitě nezapomeňte nakouknout na autorčiny stránky www.hurtovakaterina.cz, prozkoumejte originální českou značku oblečení Lavondyss nebo se začtěte do recenze knihy A v ní stín.

Za poskytnuté obrazové materiály děkuji Kateřině Hurtové.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 33 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červenci čteme první díl legendární série Trpaslíci od Markuse Heitze, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 2. srpna:

  • 17:00 – debata o knize Trpaslíci
  • 18:00 – autorské čtení 4 českých spisovatelů

 

| Odkaz na Zoom zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Markus Heitz - Trpaslíci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz