Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Fantasy
 • Robert Holdstock – Les mytág | Odkryjte tajemství mýtického lesa, kde se střetává přítomnost s minulostí

Robert Holdstock – Les mytág | Odkryjte tajemství mýtického lesa, kde se střetává přítomnost s minulostí

Recenze audioknihy Les mytág

Když ševelí les pod náporem malého vánku do listů stromů, vypráví svůj příběh. Les tady byl vždy, co pamatuje lidstvo a on zná také všechny naše mýtické hrdiny. Tak nastražte uši, aby vám neuniklo ani jedno jeho slovo, ale dávejte pozor, kam šlapete, protože jeho stezky josu zrádné.

První vydání knihy Les mytág

Robert Holdstock – Les mytág

Série: Les mytág (1)
První vydání: 1984
První české vydání: 1994

Robert Holdstock byl anglický spisovatel, který i přes své studijní zaměření na zoologii a následnou práci v lékařské výzkumu nakonec našel své poslání jakožto spisovatel. Ale nikoliv ze svého odborného oboru, ale se zaměřením na historii, mýty a především vlastní fantazii. V Česku je znám především pro své knižní série Les mytág a Merlinův kodex. Za své dílo získal četná spisovatelská ocenění.

Když se po smrti svého otce vrací Steven do svého rodného domu, nalezne tam svého bratra. Ten jdoucí ve stopách svého rodiče se vydává na tajemné toulky Rohypským lesem, který s jejich domem sousedí. Někdy jsou to týdny, jindy měsíce, kdy se neukáže a Steven se postupně snaží nahlédnout pod oponu toho, co se tady děje.

Jeho bratr se totiž stává stejně zádumčivým a uzavřeným do sebe, jako jeho otec, než skonal. Je to snad les, který má nad muži takovou podivnou moc? Steven matně vzpomíná na své mládí, kdy vše nebylo tak obyčejné, jak se mu tenkrát v jeho mysli zdálo. Les musí opravdu ukrývat mnohem více.

Ukázka z audioknihy Les mytág

Pod drobnohledem

Ačkoliv nás kniha ponejprve zavede na anglický venkov v období 40. let minulého století, pomalu polehoučku jí prostupují první mihotavé náznaky fantasy prvků, které nás nechávají bádat, co je realita a co jen výplod naší fantazie zahlédnutý jen tak mimochodem.

Tam se totiž také vše začne odehrávat. Na okraji našeho zorného pole. První stíny, které se mihnou v křoví, ale jsou dosti nejasné a když se za nimi chceme otočit, najednou tam nejsou. Ryhopský les skrývá mnohá tajemství a mnohé legendy prostupující napříč lidskou civilizací a je otázkou, co všechno může být možné a co nemožné. Zvláště když čas je zde relativní pojem.

A to je jedna z věcí, která se mi na příběhu také líbila. Ačkoliv jsme se ve čtenářském klubu jednotně neshodli a někteří v tom viděli jen milostný trojúhelník a honbu za ženou, jsou to právě časové roviny a prapodivně ubíhající čas, kdy nemáme ničeho jistotu.

Robert Holdstock vás vezme na dobrodružnou výpravu lesem, ve kterém budete cítit každé dýchnutí stromů. Provede vás potoky a řekami. Pomůže vám poznávat každičký strom a vy budete mít pocit, že v lese opravdu jste. Je to ovšem les, který má také své pradávné obyvatele, jejich víru i šamany.

Jsou to legendy, které zase a znovu povstávají v mnoha podobách dle toho, kdo je „vypráví“. Jsou to vztahy mezi generacemi, nahlížení na rodinu, lásku a šílenství, které se proplétá kolem všech postav. A je zde mnoho pravd podle daného úhlu pohledu. Přesto všechno to není nic obtížného ke čtení, ačkoliv Ryhopský les vás může snadno spoutat a zmást.

Atmosféra je ponurá, les je nepředvídatelný a časové roviny příběhu vás lapí. To vše vyvrcholí ve velkolepém závěru knihy, který překvapí a zaskočí. Bude pro vás tím správným lákadlem pokračovat dále k novým dobrodružstvím?

Kniha Les mytág se tak může stát velmi jednoduše titulem, ve kterém při opakovaném čtení budete odkrývat nové vrstvy, chápat některé věci jinak nebo objevovat nové detaily. Je to kniha, ve které pokud koukáte hlouběji pod povrch a hledáte drobné nuance a smysl věcí, vás bude lákat zase a znovu. Jak jsem se ovšem přesvědčila, ne každý ji vnímá stejně, takže si k tomu správnému čtenáři musí najít cestu. Ale věřte, že pokud si ji najde k vám, budete se k ní rádi vracet stejně jako já.


Knihu jsme četli v prosince 2023 v rámci společného čtení čtenářského klubu. Přidejte se k nám a nechejte se čtenářsky inspirovat. Více informací ve článku níže:


Audioknižní zpracování

Do namluvení audioknižní podoby tohoto díla se pustil interpret Jakub Gottwald. Můžete jej znát především jako herce z českých televizních seriálů (Ordinace v růžové zahradě, Expozitura, Sanitka), filmů (Dešťová víla, Přes prsty), ale i z divadelních prken. Herectví vystudoval na pražské DAMU.

Jeho hlas vám ovšem může být povědomí také z audioknih a to především z české sci-fi Mycelium od Vilmy Kadlečkové. Namluvil ale také například Černý telefon a další příběhy od Joa Hilla nebo Znamenitou mrtvolu od Agustiny Bazterricy.

Intepretace a tón jeho hlasu knihy výborně potrhuje celkově tajemnou atmosféru a vyznění knihy, takže vás umě vtáhne do kouzelného lesního světa. To vše doplňují hudební předěly, které ještě více zdůrazňují mýtické základy celého vyprávění. Mýty, které se zrodí, které se v ústním podání proměňují a nakonec zmírají v zapomenutí.

Závěrečné shrnutí

Les mytág pro vás bude buď nenáviděnou nebo neopakovatelnou knihou. Čarovné a jedinečné místo, které v dnešních příbězích nemá duplikátu. Pokud máte dost dnešní fantazy, která je často na jedno brdo a vychází ze stejných základů udaných některými z velikánu, sáhněte po díle Roberta Holdstocka.

Moje hodnocení: 9/10

Série Les mytág
 • 1. díl: Les mytág
 • 2. díl: Lavondyss
 • 3. díl: Les kostí
 • 4. díl: Hloubení
 • 5. díl: Merlinův les aneb Kouzelná vidina
 • 6. díl: Brána ze slonoviny, brána z rohu
 • 7. díl: Avilion
Robert Holdstock - Les mytág

Autor: Robert Holdstock
Interpret: Jakub Gottwald
Série: Les mytág
Díl: 1. Les mytág
Žánr: Fantasy
Délka: 10h 47min
Vydavatelství: Tympanum
Rok vydání: 2019

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

 • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
 • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz