Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Knižní novinky na březen 2024

Kninží novinky za březen 2024

Co se pro nás v tomto měsíci připravuje a chystá u našich nakladatelství? Samé zajímavé, očekávané i kontroverzní novinky. Ačkoliv se tentokrát daří spoustě českých spisovatelů, na které jsem zvědavá, věřím, že spousta z vás očekává jednu žhavou dračí fantasy nebo na dílo čínsko-ameriské spisovatelky, které bylo bez udání důvodu vyřazeno z letošních Hugo Awards. Tak pojďte tedy nakouknout, copak je to za ty knižní novinky na měsíc březen.


Fantasy novinky

Donna Galantiová - Ostrov jednorožců

Donna Galantiová – Ostrov jednorožců
Nakladatelství: cPress
Datum vydání: 18. 3. 2024

Za mlžnou hradbou leží kouzelné tajemství, které čeká na své odhalení…
Když Sam dorazí do městečka Foggy Harbor, považuje ho jen za nudné místo daleko od domova. A vědomí, že tu zůstane trčet celé léto s nevrlým strýčkem Mitchem, jí na náladě nijak nepřidá. Ale když objeví padací dveře vedoucí do místnosti plné podivných artefaktů, uvědomí si, že Foggy Harbor nebude tak otravný, jak se na první pohled zdálo.
S pomocí nového kamaráda Sam odhalí zvláštní tajemství ukryté v mlze – Ostrov jednorožců, jehož osud je prapodivně provázaný s tím jejím.

Jochen Till - Monstrózní memoáry

Jochen Till – Monstrózní memoáry
Nakladatelství: Drobek
Datum vydání: 6. 3. 2024

Úsměvná knížka pro děti i celou rodinu!
Co se stane, když upíří dědeček zůstane poprvé za 587 let svého života – a hned na celý víkend – sám se svými vnoučaty? Má připravenou dostatečnou zásobu napínavých a neuvěřitelných příběhů, kterými je zabaví?
A dokáže je přesvědčit, že věci nemusí být vůbec takové, jak se zdají nebo jak všichni tvrdí, a že i z úhlavního nepřítele může být nakonec nejlepší kamarád? Vítejte do světa neuvěřitelných setkání, humoru, laskavosti a porozumění, kde se upíři bratří s vlkodlaky.
Varování! Kniha obsahuje vesměs skutečné vzpomínky samotného hraběte Drákuly. A hemží se to v ní různými ohavnými nestvůrami, jako je obrovský yetti, úskočný vlkodlak, slizká vodní obluda… No raději ji vůbec nečtěte! Mohli byste se dozvědět věci, které jste dosud o obludách nikdy nečetli. Nehorázné lži líčící příšery jako přátelská, ba téměř až lidská stvoření. Dejte tedy na mou radu, máte poslední šanci: knihu rychle zahoďte a držte se od ní dál, než vás polapí do svých tenat! S uctivým pozdravem, Van Helsing

Janelle McCurdy - Mia a světlovládci

Janelle McCurdy – Mia a světlovládci
Série: The Umbra Tales (1)
Nakladatelství: Pikola
Datum vydání: 16. 3. 2024

Miin domov byl před lety uvržen do věčné tmy Kostlivým králem – zloduchem, který se dnes zjevuje pouze v nočních můrách. Za městskými hradbami se potulují umbry – nebezpečná zlatooká stvoření. Jen pár vyvolených dokáže umbru zkrotit a stát se jedním z mocných ochránců města. Jednoho dne však na město zaútočí temné síly a všichni krotitelé umber jsou zajati. Mia a její bratříček Lucas se v okamžiku stanou jedinou nadějí na záchranu.

F.T.Lukens - Okouzlení

F. T. Lukens – Okouzlení
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 7. 3. 2024

Neodolatelná feel-good fantasy od autora*ky hitu Šťastně až navěky?
Antonii Čarovnou předchází pověst mocné a vzdorovité čarodějky. Proto má Edison Havranský pořádně nahnáno, když vstupuje k ní do kanceláře. Chtěl by se stát jejím magickým učněm, ale je tu maličkatý problém – nemá moc zkušeností s kletbami a hlavně neovládá magii. Zato však vynalezl přístroj na odhalování magických energetických linií, díky čemuž je nakonec přijat a dostane magické jméno Havran.
Později se seznámí i se Sluncem, nabručenou a znepokojivě pěknou pomocnou silou Antoniiny hlavní konkurence. Když se však Kouzelnické konsorcium dozví o jeho nelegálním přístroji a jejich mentoři zmizí, nezbude jim nic jiného než spolupracovat. A brzo zjistí, že jim to překvapivě klape…

Ukázka z knihy Okouzlení

Zuzana Hartmanová - Kosti pod mechem

Zuzana Hartmanová – Kosti pod mechem
Série: Kosti pod mechem (1)
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 18. 3. 2024

Originální fantasy z magického světa Accadu, kde minotauři bojují o svou budoucnost
Čest je víc než život. Tak praví Kodex, jímž se minotauři z accadských Plání řídí již dlouhé generace. Nyní je ale vše jinak a dávné hodnoty se mění v prach. Náčelník spojených klanů ví, kdo by mohl minotaurům vrátit jejich ztracenou slávu a dovést je k lepším zítřkům.
Otázkou však zůstává, zda bude ochoten zaplatit cenu, kterou taková změna vyžaduje — obzvlášť bude-li vyčíslena zmařenými životy. Tradice a zvyky jsou překrucovány, bohové se odvracejí a stále víc minotaurů zjišťuje, že čest možná není všechno.
Zuzana Hartmanová se v Kostech pod mechem — prvním dílu stejnojmenné dilogie — vrací do magického světa Accadu a vzdává poctu hrdinské fantasy.

R. F. Kuang - Babylon

R. F. Kuang – Babylon
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 6. 3. 2024

Román z alternativní historie prodchnutý magií od autorky bestselleru Maková válka
Traduttore, traditore: Akt překladu je vždy aktem zrady.
Rok 1828. Sirotka Robina Swifta odveze tajemný profesor Lovell z Kantonu do Londýna. Tam Robin celé roky studuje klasické jazyky a čínštinu a připravuje se na den, kdy nastoupí na prestižní Královský ústav překladatelství při Oxfordské univerzitě. Tento ústav, zvaný též Babylon, je hlavním světovým střediskem překladatelství a také magie. Stříbrodělství, umění zhmotňovat význam ztracený v překladu pomocí kouzelných stříbrných slitků, poskytlo Britům nevídanou moc a teď se uplatňuje při kolonizačních snahách impéria.
Pro Robina je Oxford utopií, jež žije věděním. Vědění je však poslušné moci a Robin jako mladý Číňan vychovaný v Británii pochopí, že sloužit Babylonu znamená zrazovat svou vlast. Začne váhat mezi Babylonem a tajným spolkem Hermés, usilujícím o zastavení imperiální expanze. Když se Británie vrhne kvůli stříbru a opiu do nespravedlivé války s Čínou, Robin se musí rozhodnout…
Lze změnit vlivné instituce zevnitř, nebo se revoluce skutečně neobejde bez násilí?

Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

Jeffery Russell – Kosti, pasti, slepice
Série: Kobkanýři (1)
Nakladatelství: Mystery Press
Datum vydání: 19. 3. 2024

Durhamův služební postup u městské stráže definuje vodorovná čára. Pravda, jednou vyřešil ovcovraždu, ale to měl výjimečně šťastný den. Když tedy obdrží rozkaz připojit se jako pozorovatel ke Kobkanýrům – profesionálním trpasličím čističům hrobek a kobek – rozhodně si nehodlá stěžovat. Tedy alespoň než si uvědomí, že ho obdržel omylem.
Už se s tím ale nedá nic dělat a vyšilující strážný je nucen zúčastnit se výpravy za magickým palcátem ukrytým v kryptě nekromanta Alahama. Pro trpaslíky je to rutina. Předpokládají, že vtrhnou dovnitř a za pomoci seker, štítů, kuší, trhavin, obléhacích strojů a cvičených slepic pobijí nemrtvé, vyřadí pasti a následně odvezou z kobky všechno, co se dá zpeněžit.
Bohužel pro Kobkanýry se ale zdá, že s Durhamem vstoupilo do hry i něco jako osud, a trpasličí komando se dočká poněkud náročnějšího dobrodružství než obvykle. Až bychom se nebáli říct přelomového. A pak je tu ještě nemrtvák Alaham, který má své vlastní plány…
Neotřelá „feel-good“ fantasy plná akce a humoru, která vám připomene ta nejúžasnější dobrodružství, která jste prožili při hraní Dračího doupěte!

Rebecca Yarros - Čtvrté křídlo

Rebecca Yarros – Čtvrté křídlo
Série: Empyreum (1)
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 26. 3. 2024

Žhavá dračí fantasy, která uhranula svět!
Dvacetiletá Violet Sorrengailová měla nastoupit do kvadrantu písařů a strávit život mezi knihami. Její matka, nesmlouvavá velící generálka, jí však nařídí, aby se připojila ke stovkám kandidátů toužících dostat se mezi navarrskou elitu: dračí jezdce. Violet chybí trénink, navíc je menší než ostatní a draci se s „křehkými“ lidmi nespojují. Spálí je! Proto bude potřebovat všechen svůj důvtip, aby obstála. Brzo ale zjistí, že z Basgiathské válečné školy vedou jen dvě cesty ven: absolvovat, nebo zemřít.

Ukázka z knihy Čtvrté křídlo

Dále vychází

 • Lucy Flemingová – Ela a noční světýlka (Albatros)
 • Bohumil Krejzla – Ali a dívka ze studny (Bambook)
 • Amanda Quick – Beze spánku (Baronet)
 • J. R. Ward – Lassiter (Baronet)
 • Ivona Nováková – Baltazar (Canc)
 • Katherine Webber, Catherine Doyle – Korunní princezny (2): Prokleté královny (CooBoo)
 • Zuzana Neubauerová – Kouzla a zaklínadla pro děti (cPress)
 • Lisi Harrisonová – Smečka (cPress)
 • Kolektiv autorů – Atlas pohádkových světů (Drobek)
 • František Kotleta – Perunova krev I (Epocha)
 • Zuzana Csontosová – Madam ježibaba (Fragment)
 • Tanya Stewnerová – Alea, dívka moře (4): Síla přílivu (Fragment)
 • Fonda Leeová – Sága o Zelených kostech (2): Nefritová válka (Host)

Sci-fi novinky

David Williams - Kosmokluk

David Williams – Kosmokluk
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 26. 3. 2024

Píšou se 60. léta minulého století. Amerika a Rusko závodí o to, kdo dobude vesmír. Dvanáctiletá Ruth je sirotek a žije u své příšerné tety na odlehlé farmě. Je doslova posedlá vesmírem – hltá komiksy i filmy, v nichž svět přepadají Marťani. Každou noc starým, otlučeným dalekohledem pozoruje noční oblohu a sní o dobrodružstvích. Jednou zahlédne létající talíř, jak se řítí po nočním nebi… a havaruje v poli. Když se kosmická loď otevře a vystoupí z ní záhadný mimozemšťan, Ruth se splní všechny její sny.
Ale návštěvník z jiné planety má jedno velké tajemství, které by mohlo změnit běh dějin…

Marie Domská - Nejasné hranice

Marie Domská – Nejasné hranice
Série: Cyklus Kchrat (1)
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 28. 3. 2024

Původní česká space opera o křehkém soužití dvou odlišných civilizací
V roce 2138 jsou lidé slabou, bezvýznamnou civilizací, slepě tápající na okraji šatchranské říše. Zničehonic se ale jejich nouzový signál ozve z míst, kde by rozhodně neměli být. Vesmírný voják Kchrat se navzdory rozkazu, že má lidskou loď i s posádkou zanechat svému osudu, vydá vrak prozkoumat. Na místě nalezne nejen znepokojivé stopy, které prozrazují, že lidé nemusí být tak nevinní, jak se tváří, ale i jednu přeživší.
Řadová navigátorka Erin Marthenová se tak najednou ocitá vydaná napospas cizinci, který připomíná monstrum jako vystřižené z hororu. Aby však zabránila válce a jednou se dostala domů, musí se uprostřed cizí civilizace naučit chovat jako zodpovědná velvyslankyně.
Jsou však lidé vůbec schopní a ochotní komunikovat s mimozemskými děsivými netvory? Anebo má každá strana své hranice?

Brian Herbert - Princezna Duny

Brian Herbert – Princezna Duny
Série: Hrdinové Duny (3)
Nakladatelství: Baronet
Datum vydání: 14. 3. 2024

Nový příběh z universa Duny!
Děj se odehrává dva roky před Princeznou Duny a je to dosud nikdy nevyprávěný příběh dvou klíčových žen v životě Paula Muad’Diba – princezny Irulan, jeho ženy jen podle jména, a Paulovy skutečné lásky, Fremenky Chani. Obě ženy se stanou ústředními postavami Paulovy císařské vlády, která se rozprostírá po celé galaxii.

Justin Cronin - Převozník

Justin Cronin – Převozník
Nakladatelství: Laser
Datum vydání: 20. 3. 2024

Od autora bestselleru New York Times Přechod přichází strhující nový román o skupině přeživších na skryté ostrovní utopii – kde pravda není taková, jak se zdá. Souostroví Prospera, založené tajemným géniem, leží skryto před hrůzami zhoršujícího se vnějšího světa. Šťastlivci si zde užívají dlouhé, plnohodnotné životy, dokud monitory zapuštěné v jejich předloktí, které mají měřit jejich fyzické zdraví a psychickou pohodu, neklesnou pod 10 procent. Poté se sami odeberou do důchodu a vydají se na plavbu trajektem na ostrov známý jako Mateřská školka, kde se jejich selhávající těla obnoví, vzpomínky jsou vymazány a oni jsou připraveni znovu začít žít naplno. Proctor Bennett je převozník, který ohleduplně provází lidi procesem odchodu do důchodu – a když je to nutné, donutí je k tomu. Ale s Proctorem není všechno v pořádku. Za prvé, snil – což je údajně nemožné. Za druhé, jeho procento monitorů začalo znepokojivě rychle klesat. A pak přijde den, kdy je povolán do důchodu jeho vlastní otec, který mu před nástupem na trajekt předá znepokojivou a záhadnou zprávu…

Ukázka z knihy Převozník

 

Dále vychází

 • L. B. Arling – Strážci osudu (Epocha)
 • Peng Shepherd – Kartografové (Fobos)
 • Victor Dixen – Phobos (2): Odchýlení (King Cool)
 • Bobbie Peers – Klub objevitelů (2): Roboželvy útočí (Pikola)

Hororové novinky

Justin Cronin - Převozník

Petr Urban – Práh: Mezi půlnocí a ďáblem
Nakladatelství: Epocha
Datum vydání: 20. 3. 2024

„Může pravda zmizet?“
Odpověď na tuhle otázku je schovaná líp než tělo luxusní šlapky, než nedopalek doutníku na večírku nekuřáků. A stojí o ni vůbec někdo?
V ulicích Práhu, města, které přežilo válku, pravda zajímá málokoho. Prostí lidé tu žijí v bázni a pokoře, aby na sebe neupozornili všemocná evangelia, která rozhodují o životě a smrti. A v temných uličkách přežívají ti, kterým v žilách koluje probuzená moc. Jsou opovrhovaní a zatracovaní. Kvůli nim město nespí. Kvůli nim se umírá.
Štěpán Kastner na tohle všechno zvysoka kašle. Za zadkem má vlivného otce a před sebou dráhu nicnedělání a obrážení prážských výčepů. Pak ale stačí docela nevinné rozhodnutí – a on zjistí, že za pozlátkem barů číhá ďábel. A ten si servítky nebere.
Tak co, odvážíte se překročit práh?

Nikki Erlick - Život na míru

Nikki Erlick – Život na míru
Nakladatelství: Fobos
Datum vydání: 27. 3. 2024

Na jaře, které jinak není ničím výjimečné, se stane něco, co paralyzuje celý svět – v průběhu jedné noci se objeví před dveřmi každého člověka na Zemi staršího 22 let tmavá krabička. Do víka je vyryto jméno příjemce a nápis: Uvnitř se nachází míra vašeho života.
Ti, kdo se odvážili podívat dovnitř, objevili provázek. A každý provázek má jinou, specifickou délku.
V celém světě propukne chaos a panika, nikdo neví, co to znamená, lidé se zoufale snaží najít vysvětlení. Výzkum neotálí a brzy vznikne takzvaná domácí kalkulačka, do níž můžete zadat, kolik měří váš provázek, a na oplátku zjistíte, kolik let života vám ještě zbývá.
Brzy se ovšem začnou provázky, a s nimi i jejich majitelé, dělit do dvou hlavních kategorií – na krátké a dlouhé. Zatímco ti, kdo obdrželi dlouhý, se radují, ti s krátkým žádný důvod k radosti nemají. A jako by nestačilo, že se musejí vypořádat s krutým osudem, po několika násilných incidentech, jež mají na svědomí „krátcí“, kteří celou věc neunesli, je začne společnost považovat za ohrožení. Tématu se chytí i kandidát na prezidenta a využije ho při své špinavé předvolební kampani…

Kristina Haidingerová - Očistec

Kristina Haidingerová – Očistec
Nakladatelství: Golden Dog
Datum vydání: 10. 3. 2024

Rodí se ze smrti. Jsou posedlí mstou. Kradou vzpomínky. Sytí se krví a opájí bolestí.
Od požáru v přístavním městě v sedmnáctém století přes velrybářské a polární výpravy až po zpustošenou zemi v současnosti – tam všude spřádají své plány nepohřbení, bílé stíny opředené tajemstvím.
Sestupte s nimi do temnoty. Poznejte, jaké to je být jedním z nich.
Souborné vydání třídílného románu o Violetech.

Ukázka z knihy Očistec

Dále vychází

 • Edgar Allan Poe – Pád domu Usherů a jiné povídky (Fobos)
 • Lee Mountford – Očistec (Fobos)

Určitě vás zajímá, na které knižní novinky se chystám já. Záměrně píšu, že chystám, protože se těším na více věcí, ale je mi jasné, že nebudu mít kapacitu je všechny hned přečíst. Každopádně rozhodně nechci promeškat knihy od dvou českých spisovatelek, které nás navštívily ve čtenářském klubu a to Kosti pod mechem od Zuzany Hartmanové a Nejasné hranice od Marie Domské. A pokud zbyde čas, tak velmi zěvdavě také pokukuji po Kosti, pasti, slepice.

A které knihy tentokrát zaujaly vás?

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

 • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
 • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz