Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Judy I. Lin – Magie zalitá jedem | Souboj v čajových rituálech

Judy I. Lin – Magie zalitá jedem | Souboj v čajových rituálech

Recenze knihy Magie zalitá jedem

Tajemný jed se vkrádá lidem do srdcí a cupuje je na kousíčky. Tráví nevinné a zanechává bližní v bolestech beznaděje. A právě proto je potřeba najít nejlepšího léčitele v zemi, protože jed si nevybírá a stravuje i ty nejmocnější.

Judy I. Lin – A Magic Steeped in Poison

Judy I. Lin – Magie zalitá jedem

Série: Kniha čaje (1)
První vydání: 2022
První české vydání: 2023

Judy I. Lin je kanadská spisovatelka, která se ovšem narodila v Taiwanu. Její asijské kořeny ráda vplétá do svých knih a inspiruje se především mýty a legendami. S knižní sérií Kniha čaje se umístila v žebříčku jako 1# New York Times bestselling autor. Na svědomí má ještě další dva knižní tituly Song of the Six Realms (2024) a The Dark Becomes Her (2024).

Uběhl už dlouhý rok, kdy Ning ztratila matku a uvrhla do hrozných bolestí jednou nejspíše končících smrtí také svoji sestru. Za vše mohl čaj, který připravila s důvěrou a láskou pro své nejbližší. Jenže to už po království řádil onen tajemný vrah, který lidem propašovával otrávené kostky čajových lístků, které měly na svědomí úmrtí po celé zemi.

Ning se zařekla jít ve stopách své matky, která kdysi ovládala starobylé umění přípravy čaje prodchnuté kapkou vlastní magie. Ačkoliv dívce v krvi panuje odkaz k této dovednosti, nechce s nimi mít už nic společného. Chce tady být jen pro svoji umírající sestru.

To vše se ovšem mění ve chvíli, kdy se dozví o královské soutěži o post šen-nung-š, tedy mistra v přípravě těchto magií prodchnutých nápojů. Právě v tom vidí příležitost, jak získat vliv a peníze, aby mohla zachránit pro ni tu nejbližší osobu.

Ukázka z knihy Magie zalitá jedem

Když povolají Lien, snažím se na ni povzbudivě usmát, ona je ale naprosto soustředěná na úkol, co má před sebou. Její veselost je ta tam. Se sklopenou hlavou přistupuje ke stolu a započíná rituál. Ruce se jí ale klepou tak moc, že upustila jeden z talířků na podnose a nechala jej s řinčením dopadnout na hrnky. Škubnu sebou.
,,Nešiko!“ zakřičí kdosi z davu.
Lien skočí zpátky na nohy a klaní se. „,,Omluvte mě, omluvte mě, Vaše Excelence.“
„Jsem pouhý ministr a nepřísluší mi honosit se takovým přízviskem,“ řekne Ministr Sung suše, ale nikoli nevlídně, a diváci se zachechtají. „Jak se jmenuješ, dítě?“

– strana 59, kapitola sedmá

Pod drobnohledem

Příběh mladičké Ning nás zavede do asijských kulis ve svěžím fantasy dobrodružství, které propluje vašimi srdci jako vůně z vašeho oblíbeného čaje. Zažijeme malou vesničku, rušné město, ale také královský palác. Od všeho trochu, abychom na závěr byli stejně znovu překvapeni.

Ning totiž v soutěži působí jako jakási buranka. Má své vesnické zvyky a celkově je tak na ni nahlíženo také od ostatních soutěžících, kteří mají ve městě své postavení, kontakty a úroveň. Ale dívka se nevzdává a stejně si najde přítelkyni, se kterou si díky původu rozumí.

Judy I. Lin – Magie zalitá jedem

Právě ale její neznalost toho, jak se pohybovat v prostředí vyšších vrstev ji mnohdy zavane do problémů, které v té chvíli ani neviděla. Ning je takovým malým slonem v porcelánu, který ani netuší, že vlastně něco udělal špatně, dokud do toho porcelánu neskočí. Nemluvě o tom, že právě postupně blížící se závěr knihy odhaluje, že to nejsou jen nevhodné projevy, ale právě chybějící vhled do polity, vztahů a intrik, které vůbec neznalostí nevnímá. Může vůbec v takovém prostředí obstát a soutěž vyhrát?

Jelikož je tato kniha zaměřena na dospívající čtenáře, ruku v ruce jde s hlavní hrdinkou také touha po přátelství a bezpečném přístavu, který doma nemá. Sama se pere se situací ve své rodině, která má trochu více vrstev, než se na první pohled může zdát. Aby ale na celý svět nebyla sama, po jejím boku nalezneme nejenom kamarádku pomáhající jí v nesnázích, ale také záhadného chlapce, který jí dokáže lehce učarovat.

Jak jsem již naznačila, v knize se nachází zcela netypická magie. Čaje jsou zde jako nějaké magické lektvary, mají své postupy a kouzelné schopnosti, kterých nabývají. Ale není to jen o tom, že kdekdo může připravit čaj. Musíte se do něj pomyslně umět ponořit, propůjčit mu svoji moc a třeba se i napojit na osobu, která jej pije, abyste zesílili účinky čaje a dosáhli chtěného výsledku. Navíc každý rod má své speciální zaměření, ať už je to třeba léčitelské nebo posilující a další.

Souboje díky tomu neprobíhají vždy v našem světě, ale nakoukneme také do magické roviny, kde číhá zlo a jed. Stejně tak jako magie, je ale knize vlastní také nějaká ty fyzická potyčka a útok, takže i přes poklidně a bezpečně působící prostředí se občas přimotáme s hrdinkou někam, kam bychom asi neměli.

Judy I. Lin – A Venom Dark and Sweet

Všechny tyhle roviny knihy jsem si naprosto užívala, ale co mne opravdu nejvíce naplnilo prožitkem, byly všechny ty čajové rituály a příprava jídla. Je to něco, co je neodmyslitelnou součástí knihy a vy máte pocit, že zrovna teď si musíte jít udělat ten svůj čajový rituálek, prolít smotané kuličky zelených lístku horkou vodou, abyste je pak mohli zalít a vychutnat si tu podmanivou chuť a vůni.

Stejně tak jako s čajem, vás dostane každé jídlo, které nejen hlavní hrdinka připravila vlastníma rukama, ale třeba i jen si jej užívala. Vše je tak podmanivě napsané, že budete mít chuť si dát i třeba prasečí ouška. Kdyby mi k téhle knize někdo dal jídelní lístek, tak si vesele budu objednávat a baštit a pít s hrdinkou.

Kniha Magie zalitá jedem je součástí dvoudílné série Kniha čaje, kdy druhý díl A Venom Dark and Sweet se aktuálně překládá a připravuje u nakladatelství Ocelot Publishing. Předběžně ohlášené vydání knihy je uvedeno na květen 2024, takže pokud se stejně jako já nebudete moci dočkat pokračování, tak už jej tady za chvilku máme.

Závěrečné shrnutí

Komu bych knihu doporučila? Rozhodně všem čajovým nadšencům, kteří si chtějí užít podmanivou magii kouzelných nápojů z rozmanitých kombinací bylin. Magie zalitá jedem je prodchnutá vůní, láskou, přátelstvím, ale také jedem a intrikami. Věřím, že si tohle netradiční počtení užijete stejným způsobem jako já.

Moje hodnocení: 10/10

Judy I. Lin – Magie zalitá jedem

Série Kniha čaje

  • 1. díl: Magie zalitá jedem
  • 2. díl: A Venom Dark and Sweet (aj 2022)

Autor: Judy I. Lin
Série: Kniha čaje
Díl: 1. Magie zalitá jedem
Žánr: Fantasy
Počet stran: 344
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Ocelot
Rok vydání: 2023

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz