Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • UKÁZKA Z KNIHY | Magie zalitá jedem

UKÁZKA Z KNIHY | Magie zalitá jedem

Judy I. Lin – Magie zalitá jedem

Také při těch podzimních sychravých večerech holdujete dobré knize a horkému čaji? A proč rovnou neskloubit obojí do jednoho a nedopřát si knižní novinku Magie zalitá jedem, která se právě kolem čajů velmi zásadně motá? Jen pojďte ochutnat dnešní čaj… tedy vlastně ukázku.

Judy I. Lin – Magie zalitá jedem

Judy I. Lin – Magie zalitá jedem
Série: The Book of Tea (1)
Nakladatelství: Ocelot Publishing
Rok vydání: 2023

Jediné, co je pro Ning horší než ztráta matky, je vědomí, že je to její vina. To ona nevědomky uvařila jedovatý čaj, který ji zabil – jedovatý čaj, který teď hrozí, že připraví o život i její sestru Shu.

Když se Ning doslechne o soutěži, která má najít nejlepšího šen-nung-ši – mistra starobylého a magického umění přípravy čaje -, vydá se do císařského města, aby se zúčastnila. Vítěz získá od princezny laskavost, která může být pro Ning jedinou šancí, jak zachránit sestře život.

Ale mezi zrádnými soutěžícími, krvavou dvorskou politikou a záhadným (a pohledným) chlapcem se šokujícím tajemstvím může být ve skutečnosti ve větším nebezpečí právě Ning.

Kniha vyšla v listopadu 2023 u nakladatelství Ocelot Publishing.


Ukázka z knihy Magie zalitá jedem

Nakloním se a nadechnu se sladké vůně jablek. V uších mi začne zvučet malátný včelí bzukot zpoza rozkvetlého lučního kvítí. Ocitám se v konejšivém objetí, obklopuje mě příjemným teplem. Víčka mi začínají těžknout, okamžik se ale v tu ránu rozplynul, jak se mi něco mihlo před očima.
Zpozorněla jsem a celé mé tělo se napjalo.
Napravo ode mě mávají černá křídla. Vrána plachtí kouřovým mračnem a zas kvapem mizí.
Naučit se mistrně číst z čaje vyžaduje celoživotní trénink, a já se už dávno spokojila s osudem učednice lékaře. Rozhodnuto o tom bylo loni. Má sestra nedokázala strpět pohled na krev a otec potřeboval další pár pevných rukou.
Znovu se po mě sápe nejistota, a tak ještě jednou nahmatám a sevřu svitek. Pozvánka pro někoho jiného – pro skutečnou učednici mé matky.
Má matka je ale mrtvá. A jen jedna z nás má na cestu dost síly.
Přinutím se k soustředění. Zhluboka se nadechnu a pak všechen vzduch pustím ven. Pára zakolísá pod náporem mého výdechu. Už žádná vidění. Jen loužička čaje skane do drobného hrnku na pití. Je toho leda jeden lok. Nápoj stéká mým hrdlem, za sebou nechává medovou příchuť optimismu, slib věčně trvajícího jara…
V hrudi se mi rozhořívá silná a svěží kuráž, horká jako sluncem rozpálený říční kámen.
Končetinami mi protéká odhodlání. Ramena se mi narovnala a cítím se, jak se mi napíná tělo, podobně jako kočce chystající se ke skoku. Stísněnost v podbřišku se lehce uvolňuje. Stále je ve mně magie. Bohové mi ji neodňali jako trest za mou nedbalost.
Hlasitý prudký kašel mě vytrhl ze soustředění. Vyběhla jsem do protější místnosti, přičemž jsem převrhla jednu z konvic a čaj se z ní rozlil po tácu.
Má sestra sebe samou drží ve svých roztřesených rukou, každé zakašlání trhá jejím drobným tělem. Šmátrá po vaničce, kterou jsme jí nechali u postele, přišoupávám ji k ní. Na její dřevěné dno prská krev, příliš mnoho krve, znovu a znovu. Trvá celou věčnost, než sestřin dávivý kašel ustane, ale konečně zůstává rozechvělá v mém náručí.
„Zima,“ šeptá mi.
Lehám si k ní do postele a přehazuji deku přes nás obě. Drží se mé tuniky a chraptivě oddechuje. Držím ji a sleduji, jak se její dech pomalu zklidňuje a křeč ve tváři povoluje.
Dělali jsme s otcem, co jsme mohli, abychom Šu ošetřili bez matčiných schopností. Já se snažila rozpomenout na to, co se mi v dětství snažila předat, a můj otec je koneckonců lékař vyučený na císařské škole. Ví, jak napravit kosti a ošetřit rány, jak léčit povrchové neduhy. Ačkoliv je obeznámen i s vnitřní medicínou, vždy spoléhal na matčin um, když šlo o komplexnější problémy. Proto jejich tandem fungoval tak skvěle.
Otec využil svých znalostí do poslední, dokonce spolkl pýchu a poslal prosebný dopis škole. Zkusil všechny dostupné prostředky. Jen se tím ale vyhýbáme kruté pravdě.
Má sestra umírá.
Tonika a léčiva fungují pouze jako hráz, která zadržuje jed před šířením, ta však jednoho dne přeteče. Nemáme jak to zastavit.
A já jsem ta, kvůli které trpí.


Pokud vás ukázka zaujala, můžete si knihu zakoupit zde.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz