Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Neil Gaiman – Američtí bohové | Staří bohové nikam neodešli a stále bojují o své místo

Neil Gaiman – Američtí bohové | Staří bohové nikam neodešli a stále bojují o své místo

Recenze audioknihy: Neil Gaiman - Američtí bohové

Přemýšleli jste někdy, co se děje s bohy, ve které nikdo nevěří? Někam se vytrácí? Prostě je jen nahradí moderní božstva jako jsou média, internet a další nezbytnosti novodobé společnosti, ke kterým poutáme svou pozornost? Nebo ti staří stále bojují svým vlastním způsobem o své místo na zemi?

Neil Gaiman - Američtí bohové

Neil Gaiman – Američtí bohové

Série: Američtí bohové (1)
První vydání: 2001
První české vydání: 2001

Neil Gaiman je britský spisovatel, který k samotnému čtení knih tíhnul už v dětství. Není divu, když se v budoucnu jeho prací stala žurnalistika a posléze se pustil také do samotného psaní románu nebo scénářů ke kultovním komiksům a seriálům. V psaní má neuvěřitelný záběr, píše pro malé i velké čtenáře, krátké i dlouhé příběhy a jeho četná díla se dočkala také filmového zpracování. Jistě když se řekne třeba taková Koralína, Hvězdný prach, Nikdykde, Sandman, tak vám hned přijde na mysl, oč se jedná.

Když se Stín konečně dostává po třech úmorných letech z vězení, nečeká na něj venku nic dobrého. To světlo v jeho životě, jeho manželka Laura, zrovna vyhaslo a on tak přímo z vězeňské brány zamíří na její pohřeb.

Při cestě letadlem se poprvé střetává s mužem, který si nechává říkat Středa a láká jej do svých služeb jako osobního poskoka a ochránce – dá-li se to tak říct. Vždyť co jiného si teď Stín může počít? Středa jako by se mu pletl pod nohy na každém kroku, a tak se rozhodne tuto zvláštní nabídku přijmout.

Pod drobnohledem

Amerika je relativně nová země, do které v minulosti zamířili lidé rozličných kultur a přinesli si s sebou také něco velmi důležitého – víru ve své bohy, kteří jejich modlitby vyslechli a následovali. Amerika se tak stala nejen útočištěm nové společnosti, ale také starých tradic, které prostě jen tak nejde odříznout.

Toho se dovtípí také Stín, kterému najednou na světě nic nezbývá, přišel o to jeho srdci nejcennější, a tak se dá do služeb neznámého člověka. Najednou se dostává jako by pomyslně do války „gangů“, které jdou proti sobě a staví se k tomu tak nějak odevzdaně. Možná až příliš, než aby se to dalo označit jako dobrá pracovní morálka – tedy bezhlavě plnit příkazy. Stín si ovšem napříč knihou postupně prochází vývojem a dopomůžou k tomu všechny ty nečekané události, ale i jedna proklatá mince. Stín má totiž zálibu v tricích s mincemi, ale to ještě netušil, co všechno dovedou a jaká moc se v nich skrývá,

V knize, jak již název napovídá, se ústředním motivem stávají právě tito bohové a celkově si myslím, že pro čtenáře jako takového bude kniha čtivější v případě, že jednotlivé mytologie jako je severská, egyptská, keltská, slovanská, indická a tak dále, bude alespoň okrajově znát. Vše se mu lépe uchopí, zdůvodní kulisy a pozadí jednotlivých postav a jejich motivací, včetně některých probíhajících událostí.

Právě ale díky tomu vám bude také brzy jasné, kdo je tajemný pan Středa. Ačkoliv jeho totožnost autor odhalí až daleko později, není obtížné se dovtípit podle stále silnějších indicií, počínaje jeho vzhledem. Až na pár výjimek se jiní bohové za svá jména příliš neschovávají nebo používají taková jména, aby opět čtenáři vnukli myšlenku, co jsou zač.

Kromě „dovezených“ božstev ovšem navštívíme také ty původní nebo se dostaneme do konfrontace s těmi novodobými (jako je třeba televize), která zachvacují moderní společnost nehledě na moře a oceány, jež ji rozdělují. Neil Gaiman nezapomíná na nic důležité a v nám známých kulisách rozehrává nadpozemské dobrodružství jednoho obyčejného člověka, který se přimotal ke konfliktu daleko většímu, přesahujícímu hranice lidského chápání. O své místo pod sluncem se totiž rozhodli bojovat dvě mocné skupiny, které se nezaleknou ničeho.

Přestože se budeme motat mezi bohy v Americe, místy nás ohromí nějaké to jejich osobní kouzlo, přeci jen v druhé chvíli tvrdě dopadneme na zem díky realitě, v které se bohové snaží přežívat. I oni chodí mezi námi a musejí nějak fungovat a existovat, když nedostávají obětiny. Někdo to řeší prací a jiný podvůdky. Kniha tak přináší zajímavé kreativní zamyšlení nad tím, co se děje s bohy, když nejsou zrovna na výslunní.

I když to na první pohled tak nemusí vypadat a ačkoliv má příběh řadu konfliktů, místy se jedná o dílo s poklidnější dějovou linií se seznamováním se s novými postavami a jejich životním stylem. Přeci jen to ale není procházka růžovým sadem a návštěvou márnice to nekončí, protože smrt tady číhá na to nejcennější. Kromě této dobrodružné výpravy se dočkáme dokonce menší detektivní zápletky, která mne opravdu zaujala.

Mimo stěžejní hlavní dějovou linku se do příběhu vkrádají také drobné povídky, takové zatáčky a výhybky, které dokreslují celé pozadí amerických bohů. Nepřímo vysvětlují třeba to, jak se tito bohové dostali do Ameriky, jaká je jejich zdejší historie a motivace.

Jak se v doslovu autor vyjadřuje, kniha Američtí bohové měla opravdu dlouhou cestu. V původním vydání byla lehce osekána, aby čtenáře svým rozsahem úplně nevyděsila. Teprve po deseti letech k výročí byla připravena kniha, která nabyla oproti osekanému originálu na 12 tisíc slov. Právě toto zpracování Amerických bohů, které jsem měla možnost si poslechnout, bylo nekrácenou verzí.

Ukázka z audioknihy Američtí bohové

Audioknižní zpracování

Musím říct, že to je po dlouhé době poprvé, co mne opravdu zaujaly jednotlivé hudební předěly mezi jednotlivými pasážemi. Jako puštěná stará gramofonová deska, praskání, tajemná mystická hudba podtrhující ráz celé knihy. Jindy pro změnu rytmická hra snad na nástroj podobný zvonkohře a bicí za doprovodu kláves.Velmi originální a vhodně zvolené.

Namluvení audioknihy se ujal herec Kajetán Písařovic, který ačkoliv narozen v Praze, svá studia hudebně-dramatického zaměření strávil na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, kde následně působil také ve zdejších divadlech. Teprve po letech se opět vrátil do Prahy, kde vystupuje nejen v divadle, ale také si zahrál v celé řadě filmů a seriálů.

Jeho hlas můžete ovšem znát také audioknižně, kde se nevyhýbá rozmanitým žánrů. Na poli fantastiky vás může zaujmout v jeho podání povídková sbírka Výdech, sci-fi tituly od Christophera Paoliniho nebo naše česká tvorba Jako sama smrt a antologie Hlubiny města.

Ačkoliv čítají Američtí bohové 23 hodin čistého času poslechu, interpret si s nimi opravdu vyhrál. Celou audioknihu namluvil sám, ale přesto dokázal postavám vložit do úst jejich vlastní tón hlasu a hravě je pro posluchače odlišit. I nyní po doposlechnutí stále v hlavě rozliším takového Středu či Černoboga. A to je způsobeno nejen tónem hlasu, ale také charakteristickým přízvukem orientujícím se na danou kulturu.

Audiokniha vám tak díky jeho podání doslova ožije v uších i mysli právě díky nepřeberné plejádě postav, které si chtějí uzmout svůj kus času a důležitosti mezi americkými bohy. Samotný interpret pak svým hlasem posluchače přenese do lehce pochmurné nálady, která se táhne nad Stínovým nejasným osudem. Opravdu na všechny strany výborně pojaté audioknižní zpracování, které se vám bude výtečně poslouchat.

Závěrečné shrnutí

Máte rádi mytologii zasazenou do moderního světa? Tak to vás Američtí bohové jistě zaujmou, neboť těch bohů napříč rozmanitými kulturami je zde nepřeberné množství a samozřejmě musí nějakým způsobem bojovat za své místo na zemi, protože jinak by museli jen doslova přežívat. Místy je děj pozvolnější, takže pokud takové texty nevítáte, zkuste se poohlédnout po krácené verzi.

Moje hodnocení: 9/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Zakoupení audioknihy | Stránka spisovatele

Neil Gaiman - Američtí bohové
Série Američtí bohové
  • 1. díl: Američtí bohové
  • 2. díl: Anansiho chlapci

Autor: Neil Gaiman
Interpret: Kajetán Písařovic
Série: Američtí bohové
Díl: 1. Američtí bohové
Žánr: Urban fantasy
Délka: 23h 01min
Vydavatelství: Tympanum
Rok vydání: 2001

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 33 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červenci čteme první díl legendární série Trpaslíci od Markuse Heitze, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 2. srpna:

  • 17:00 – debata o knize Trpaslíci
  • 18:00 – autorské čtení 4 českých spisovatelů

 

| Odkaz na Zoom zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Markus Heitz - Trpaslíci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz