Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Šťastně vdaná | Japonská romantika nebo kruté intriky?

Recenze anime Šťastně vdaná

Někdy vám k dobrému životu nestačí ani narodit se do dobré rodiny. Dobrý původ nezaručuje, že se k vám rodiče budou chovat hezky a tak můžete jen doufat, že až vyrostete, třeba budete jednou alespoň šťastně vdaná. Podaří se to i Myjo, která je takovou černou ovcí magicky nadané rodiny?

Trochu jiná Popelka

Myjo bývala šťastné dítě, tedy až do momentu, než její maminka zemřela. Pak si její tatínek našel novou ženu a všechny radostné vzpomínky byly nenávratně vymazány z jejího života pryč. Navíc se při zkoušce magických schopností zjistilo, že ačkoliv je její nová sestřička obdařená, Myjo i přes svůj původ nebylo do vínku dáno.

To byl ten asi nejzásadnější zlomový moment, kdy se stala trnem v oku oběma svým rodičům. Ona neschopná, bez špetky nadání, jak může jen patřit do tak mocné a uznávané rodiny? Nezaslouží si nic jiného než jen být služkou své rodiny. Nic více přinést svému rodu nedokáže.

Pod drobnohledem

Když je ten Valentýn tady, proč si nepustit nějakou tu romantickou záležitost? Na Netflixu mne zaujala Šťastně vdaná, což je takový japonský retelling Popelky. Myjo umí zastat všechny práce kolem domu, navařit, je skromná a poslušná. Za ty roky se naučila poslouchat, být zticha a neklást odpor.

Jenže pak jednoho dne její lásku přislíbí rodiče její sestře a ona má být provdána do Kudo rodiny k muži, kolem kterého se šíří spousta nepříjemných zpráv, jak zavrhuje své manželky a žádná u něj nevydrží, protože je zlý.

Příběh tichounké Myjo nás tak vplete do hledání nového domova, zalíbení a snad příslibu lásky. Myjo se upne na toho jediného, kdo je teď pro ní rodinou a snaží se dělat vše nejlépe, jak se doposud naučila. Není to ale špatně, když její manžel má služku, která má tyhle práce obstarávat?

Trailer k seriálu Šťastně vdaná (anglicky)

Pomalá romantika, hledání cestiček, vrtkavých vztahů, to vše posouvají kupředu spíše intriky, které probíhají v pozadí a jichž si novomanželka není vědoma, dokud je nepocítí na vlastní kůži. Přiznám se, že to byl ten moment, kdy jsem si říkala – Proč? Vždyť tohle řešení by nikdo nikdy nemohl utajit a já zhruba po polovině dílů začala ztrácet zájem, protože ta jedna velkolepá akce mne rozčarovala svojí nesmyslností. Ono těch zvratů a zvláštních situací přibude, ačkoliv některé z nich mají v základu zajímavou myšlenkou, jen by možná nebylo na škodu je uchopit a představit divákovi jinak.

Diváky má ale nejspíše zaujmout především velkolepý souboj některých nadaných, kteří ukáží své schopnosti. Nejsme totiž v obyčejném světě, ale zde si některé rodiny uchovávají a střeží ve své pokrevní linii úžasné dary. A je to potřeba, protože svět bojuje s nestvůrami, kterým je nutné se postavit s armádou nejschopnějších vojáků. A tohle je přesně věc, na kterou se zaměřuje poslední třetina filmu, proplétá dál intriky, záměry a touhy jednotlivých rodin. O to významnější se ukazuje sňatková politika a vlastně ne-důležitost Myjo.

Celkově tak akčních scén lehce přibývá, z pozornosti na jednotlivce se nám postupně dostává širšího pohledu na fungování rodin a následně celé země. I přesto si Šťastně vdaná udržuje pomalejší tempo s ještě pomaleji rozvíjejícím se vztahem mezi hlavními postavami. Jen chci upozornit, že toto anime zobrazuje lásku spíše platonického charakteru. Vzhledem k tomu, jak se v dnešní době klade důraz na žhavé scény, zde je vše cudné a milé.

I přes v dnešní době celkovou oblibu křiklavých barev a jednoduché kresby s důrazem na linie si kresba tohoto anime vyhrává spíše s měkčími barvami, jemnou méně výraznou ohraničující linkou a propracovaností. Místy táhnou záběry do šera, jindy využívají jemného světla, ale ani jasný sluneční den není spalující. Jako by práce ilustrátora korespondovala s celkovým tónem příběhu.

Seriál jsem na střídačku sledovala v originálním (japonském) a anglickém dabingu, kdy za sebe mohu říct, že ten anglický není výběrem hlasu úplně trefný. Především hlavní hrdinka má tenký hlas s podtónem skleslosti, a to i v momentech, kdy by neustále sklíčeně nemusela znít. Ten japonský, ačkoliv udržuje křehký hlas hlavní hrdinky, dokáže jí propůjčit více emocí dle potřeby.

Zároveň puštěn anglický dabing a české titulky, kdy netuším proč, ale pocitově výstižnější, ať již výběrem slov nebo i trochu jinak sestavěné větě, mi přišel právě anglický dabing. Neporovnávala jsem již anglický dabing a anglické titulky (kvůli možné odlišnosti), nakonec jsem odpreferovala anglické titulky vzhledem k tomu, že nemám větší jazykovou bariéru tímto směrem.

Závěrečné shrnutí

Očekávejte velmi pomalou linku věnovanou rozvíjejícímu se vztahu hlavních hrdinů, kterou doplňují postupně se vkrádající intriky důležitých rodin. Někteří lidé jsou magicky obdaření, takže se dočkáte i pár velkolepých soubojů pro rozproudění krve, ale celkově tohle je spíše pomaloučká, miloučká záležitost (záměrně využívám zdrobnělin).

Moje hodnocení: 5/10

Anime Šťastně vdaná

Šťastně vdaná (Wataši no šiawase na kekkon)
Japonsko v roce 2023-2023
Délka: 12 x 24 min
Režie: Takehiro Kubota, Takao Abo, Kódži Morimoto, Masacugu Arakawa, Masajuki Kodžima, Tomohiko Itó
Knižní předloha: Akumi Agitogi, Cukiko Cukioka
Scénář: Momoka Tojoda, Takahito Óniši, Ami Sató
Kamera: Cunetaka Ema
Hudba: Evan Call

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz