Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Pavel Bareš – Lenochod Jimmy & jeho backup band | Na vlně kapely a vzpomínání

Pavel Bareš – Lenochod Jimmy & jeho backup band | Na vlně kapely a vzpomínání

Recenze knihy Lenochod Jimmy & jeho backup band

Také se vám občas dostaví taková ta nostalgická vlna, kdy chcete vrátit zpátky čas? Kdy máte pocit, že jste ve svých studentských letech nechali ležet nějakou důležitou část svého života? Někdy je potřeba své sny dotáhnout do konce.

Pavel Bareš – Lenochod Jimmy & jeho backup band

Pavel Bareš – Lenochod Jimmy & jeho backup band

První české vydání: 2023

Český spisovatel Pavel Bareš debutoval v roce 2017 se svojí rozsáhlou sci-fi trilogií Projekt Kronos a vryl se do povědomí čtenářů nezapomenutelným způsobem. Neméně zaujmul také šokujícím titulem Meta (2020) a nyní se opět vrací, aby využil své prožitky jakožto bývalý zpěvák kapely v knize Lenochod Jimmy & jeho backup band (2023).

Uběhlo už patnáct let od doby, kdy tahle parta byla bezstarostnými puberťáky, kteří se snažili prorazit se svojí garážovou kapelou a dá se říct, že spíše marně lákali nové posluchače do zapadlých klubů, kde to rozjížděli se svými nástroji.

A kde jsou dnes? Rozhodně nejsou nikdo známý. Jen učitelka, kancelářská krysa nebo prostě jen chlapík od rodiny. Dotáhli to tam, kde chtěli být nebo si představovali svou budoucnost jinak? Tuhle otázku jim položí příjezd Ollieho, který jakožto jeden z bývalých členu kapely chce všem připomenout jejich lásku k hudbě.

Ukázka z knihy Lenochod Jimmy & jeho backup band

Rottenbury Fest 2008 byl v plném proudu.
„Tadá!“ Ollie konečně zvítězil nad zipem svých kalhot a vyrazil řadou rozviklaných náhrobků směrem k ní. „Jess! Konečně! Díkybohu, že jseš tady, všude jsem tě hledal!“
„Já tebe taky, za půl hodiny máme zvukovku!“
„Fakt? Hustý, tak to taky, ale především, ty vole, tomu neuvěříš. Takže, dávám brko s jedním týpkem tamhle nahoře ve svahu, jo…“
Jess vypoulila oči. „Cože?!“
„Jo, dej tomu chvilku, je to super storka. Takže. Borec je úplně vodstřelenej a pořád žvatlá o tom, jak má strašně na hovno vztah s bráchou, a já mu říkám no jasně, o tom mi nemusíš nic povídat…“
„Ty ale nemáš bráchu, Ollie.“
„Já vim, že ne, Jess, tomu se říká smalltalk. Každopádně, zničehonic chlapík vyskočí na nohy, jakože kurvafix, musím běžet, už jsem měl bejt dávno na stagi!“
Jess několik vteřin trpělivě čekala na pointu. „A co má bejt, Ollie?“ zeptala se, když nepřicházela.
„Jo, aha, jasně, sorry,“ plácl se Ollie do čela. „Jsem zapomněl. Byl to Liam Gallagher.“

– strana 11-12, kapitola Intro

Pod drobnohledem

Lenochod Jimmy a jeho backup band je něco tak trochu jiného než na co jste v rámci fantastiky zvyklí. Je to vzpomínání na dospívání, na staré dobré časy, které byly jiné. Je to ohlížení se za vlastní cestou ke svému dospělému já, které i vás donutí se zamyslet a rekapitulovat. Je něco, co jsem v životě mohl/a udělat jinak?

Hlavní hrdinové jsou takoví klasičtí třicátníci, ve kterých se každý může zhlédnout. Mají svoje malé úspěchy, ale také trablata, která dospělý život provázejí tak jako nové povinnosti. Ovšem tou nejdůležitější otázkou je – jsou opravdu tam, kde chtěli být? A je tady ještě skrytého mnohem víc pod povrchem, co je ovlivnilo a my jsme tady od toho, abychom odhalili jejich minulost.

Kniha je nejen o dospívání a dospělosti, ale také o traumatech, která nás doprovázejí a o tom, jak se s nimi umíme vyrovnávat. Možná se v tom najdete, možná vám kniha nastaví zrcadlo nebo naopak ukáže směr. Je to opět něco, co není ve společnosti rozšířené, ale je potřeba o tomto tématu mluvit, tak snad se knize podaří dostatečně rozvířit vodu. Více ale prozradit nemůžu.

Jak jsem u Pavla Bareše zvyklá na temnější tón vyprávění, tak tentokrát první polovina knihy je taková relativně pohodová. Drama vykreslující životy hlavních hrdinů, které sledujeme jak v přítomnosti, tak v jejich mladé minulosti. Obě dějové linky jsou velmi přehledné a rozhodně se neztratíte. Vždyť i náš život v těchto rozdílných věkových kategoriích byl odlišný.

Druhá polovina vás ovšem překlopí do temnější atmosféry, která nabere spádu a zvratu pro autorovo tolik typické fantasy vyprávění. Někomu tohle může přijít jako nadbytečný příběh, protože postavy a jejich osudy jsou perfektně vystavěny již v předchozí části. Za mně je to ovšem naopak autor, který umě kombinuje společenská témata s urban fantastikou, což běžně není mezi tímto žánrem vidět. Čtení jeho knih je tak pro mě svým způsobem osvěžující, neboť jeho příběhy jsou originální a s přesahem.

Lenochod Jimmy & jeho backup band je z hudebního prostředí, o malých kapelách, o festivalech a z příběhu jsou cítit autorovy osobní zkušenosti, které před vás předestřou autentickou atmosféru malých umělců prokousávajících se světem. Nechybí ani drobné situace, které by sice v knize být nemusely, ale o tom více vám toto prostředí a hlavní hrdiny přiblíží, že si to bez nich nebudete moci představit. Takové ty maličkosti, které tvoří svět.

Mimochodem i tentokrát naleznete v knize nějaký ten cár papíru s texty písní a poznámkami – prostě něco graficky doplňujícího tu fůru písmenek, která tvoří tenhle nezapomenutelný příběh.

Ukázka z audioknihy Lenochod Jimmy & jeho backup band

Audioknižní zpracování

Kniha vyšla také v audioknižním provedení v podání interpreta Ondřeje Nováka. Toho můžete znát již hlasově také z dalšího autorova počinu Projekt Kronos. Ondřej Novák je herec a moderátor, který vystudoval Divadelní fakultu na JAMU a následně jste jej mohli potkat v Brně na divadelních prknech Národního divadla nebo Mahenova divadla. Dnes jeho hlas můžete znát z televizních pořadů, rádií a potkávat další jeho kreativní výtvory v rámci marketingu na internetu. Nepředčítá jen audioknihy pro nás posluchače, ale také pohádky svým dětem.

Jak již z ukázky výše můžete usoudit, jeho charismatický hlas dodá příběhu správného tónu a výborně si poradil i se zvukovými vsuvkami. Ačkoliv jsme tak ochuzeni od zpracování knihy, plnohodnotně to vynahradí prožitek z poslechu tohoto interpreta, který si s textem vhodně vyhrál a dodal mu ten správný ráz.

Závěrečné shrnutí

Lenochod Jimmy nám opět otevírá jedno z témat moderní společnosti. Nebude to tak silné jako Meta, ale i tentokrát vás kniha pohltí. Nejprve na nostalgické vlně, kdy se současní hrdinové snaží navázat na svá studentská léta v kapele, ale nenechte se zmát, poté totiž přichází ono fantastično a temná atmosféra, na kterou jsme u tohoto autora zvyklí. Rozhodně počin, který tentokrát ráda doporučím všem, kteří mají odvahu zabývat se něčím vážnějším.

A pokud se vám líbila Meta, nemáte nad čím váhat.

Moje hodnocení: 9/10

Pavel Bareš – Lenochod Jimmy & jeho backup band

Autor: Pavel Bareš
Název: Lenochod Jimmy & jeho backup band
Žánr: Fantasy
Počet stran: 456
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz