Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Pavel Bareš – Projekt Kronos | Smrtící nemoc pohlcující město jako definitivní tečka za válkou

Pavel Bareš – Projekt Kronos | Smrtící nemoc pohlcující město jako definitivní tečka za válkou

Pavel Bareš – Projekt Kronos

Představte si postapokalyptický svět, zpustošený válkou, kde luxusní život má jen pár výjimečných. Co když to není poslední tečka za zmařenou minulostí a to nejhorší se na zbytek lidstva teprve chystá? Vlastně už to pomalu klíčí a prorůstá…

Pavel Bareš – Projekt KronosPavel Bareš – Projekt Kronos

Série: Projekt Kronos (1)
První vydání v ČR: 2017

Pavel Bareš je jedním z překvapivých spisovatelských objevů, protože jak se zmínil na jedné besedě, jeho cesty nikdy nevedly skrze literární soutěže, jak se děje u českých spisovatelů. Nerad píše krátká díla, a tak není divu, když debutoval zrovna s rozsáhlou knižní sérií Projekt Kronos. Pokud chcete nejprve okusit z jeho tvorby něco kratšího, velmi ráda doporučím překvapující superhrdinský thriller Meta (2020).

Vítejte v mrazivé budoucnosti, kterou sežehla válka a to, co z ní zbylo, asi není zrovna výkvět vyspělé civilizace. I když… Jason žije v Attiona city a vždy si přál z tohoto místa udělat lepší kousek světa. Žije totiž v Downtownu, tam, kde bydlí ti méně movití. A vlastně i veškeří kriminálníci. Oproti životu tam nad jeho hlavami, kde si lidé mohou vychutnat oblohu, je tohle špeluňka, která prostě té většině méně šťastných musí stačit. Pořád by totiž mohli skončit hůře, někde tam úplně dole u základů Attiona city, kde tma je denním chlebem a boj o život nutností.

Naproti tomu Luco nikdy o ničem tak pošetilém, jako je hrdinství v boji proti narůstající kriminalitě, nikdy nepřemýšlel. Nejradši by byl neviditelný a životem nějak proplul. To mu ale nemá být dopřáno, protože se dostane do organizace cvičící vojáky. Vojáky pro válku existující na pozadí všedního dne, kterou postřehnou jen ti, kterých se týká. Pokud ji tedy nezaregistrují až příliš pozdě v okamžiku vlastní smrti.

Ukázka z audioknihy Projekt Kronos

Delší ukázka z audioknihy Projekt Kronos

Pavel Bareš to s netradičními postavami opravdu umí. Poté, co jsem měla čest s jeho superhrdinským thrillerem Meta, jsem byla velmi zvědavá na jeho rozsáhlou sérii Projekt Kronos. A kdy se do ní ideálně pustit, když ne teď při příležitosti vydání třetího dílu Kronův odkaz?

V Attiona city jsou o to více cítit rozdíly mezi vrstvami, protože jen boháči mají „čistý vzduch“. Město se ovšem rozrůstá ne do šířky, ale do výšky, takže čím hlouběji jste, v tím horší sociální vrstvě se nacházíte. Nemluvě o tom, že díky umělému osvětlení a příležitostné tmě zde bují kriminalita. A čím hlouběji, tím je to horší.

Není divu, když tam někde dole propukne smrtící choroba, která svá chapadly moci postupně zatíná do vyšších a vyšších pater, aby uchvátila zdejší obyvatele. Přežít se totiž prakticky nedá, ačkoliv někteří si šeptají o léku tam nahoře. Velmi mne překvapilo, že kniha byla psána ještě před pandemií corona viru a přesto dokonale reflektuje některé dnešní postoje a problémy.

Pavel Bareš – Projekt Kronos Pavel Bareš – Kronovy děti Pavel Bareš – Kronův odkaz

Z toho tak trochu vyplívá, že Projekt Kronos se nevyhýbá ani akčním a vypjatým situacím a krev tady rozhodně poteče. O tom, že nejste v růžovém paláci, vás koneckonců přesvědčí hned první scéna, která si ověří, jestli je tohle kniha pro vás. Protože občas se tam skrze mrtvé brodit prostě musíte, ať už za to může smrtící nemoc nebo černočerná tma.

Kromě přítomnosti děj proplouvá také minulostí, aby nás zasvětil do motivů a postojů některých postav. Nic totiž není černobílé, nic není jednoduché a každá jizva má svůj hluboký příběh. Jedná se tedy o lehce náročnější čtení, neboť musíme sledovat nejen to, kdo je zrovna vypravěčem – protože postavy, a nejen ty hlavní, mají co říct k odehrávajícím se událostem a svým životům v tomhle proklatém městě (a že těch postav je opravdu mnoho). Také je nutno se orientovat v časové lince.

Mohlo by vás zajímat

Pro namluvení knihy Projekt Kronos byl vybrán český herec Ondřej Novák, který své zkušenosti získával již od raného věku, kdy v šesti letech začal chodit do dramatického kroužku. Vystudoval Divadelní fakultu na JAMU a věnoval se herectví na brněnských divadelních prknech Mahenova či Národního divadla.

Interpret je opravdu výbornou volbou, jeho znělý charismatický hlas s důrazem vykládá příběh o životě ve městě, kde by nikdo žít nechtěl a kde je zapotřebí hrdinů, aby se nejspíše něco změnilo. Ačkoliv samotná kniha nabízí zajímavé zpracování obsahující také různě výstřižky z dokumentů apod., tak pro změnu audiokniha dodává příběhu nový rozměr.

Co mne na audioknize tentokrát příliš nepotěšilo, bylo střídání vyprávějících postav. Jak totiž v ději přeskakujeme mezi jednotlivými charaktery a jejich scénami, často jsem v audioknize postrádala nějakou delší odmlku či hudební mini předěl. Můžete se tak během plynulého vyprávění najednou ocitnout někde jinde a je potřeba si to co nejdříve uvědomit, ať nejste jako posluchači zmateni. Audiokniha tak vyžaduje pečlivé soustředění na přednes, na druhou stranu příběh ani vypravěč vás opravdu nepustí.

Závěrečné shrnutí

Pokud se bojíte kvalit české literatury, pak byste se tomuto titulu neměli vyhýbat, abyste zjistili, jak dokáží Češi psát. Parádní start série, který vám v prvních chvílích sice zamotá hlavy přehršelem postav, ale když se do něj dostanete, naprosto vás uchvátí. Ukazuje každodenní život těch méně šťastných, kteří nemohou žít svůj život v luxusu. Je jasné, že to nebude život v bavlnce, když čelíte smrtící chorobě a kriminálním živlům, a tak zde občas (skoro každou chvíli) půjde o krk.

Moje hodnocení: 9/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy a e-knihy | Zakoupení audioknihy

Série Projekt Kronos
  • 1. díl: Projekt Kronos
  • 2. díl: Kronovy děti
  • 3. díl: Kronův odkaz

Autor: Pavel Bareš
Interpret: Ondřej Novák
Série: Projekt Kronos
Díl: 1. Projekt Kronos
Žánr: Sci-fi
Délka: 18h 16min
Vydavatelství: Audiotéka, Host
Rok vydání: 2021

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz