Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Mark E. Pocha – Virus omega | Nezastavitelná smrtící pandemie, která ždíme zbytky lidství

Mark E. Pocha – Virus omega | Nezastavitelná smrtící pandemie, která ždíme zbytky lidství

Kniha Virus omega od slovenského spisovatele Marka E. Pochy

Když virus omega zaútočil, nejdříve jsme tomu nevěřili a potom už bylo pozdě. Smrtící virus dokázal vykosit 94% obyvatelstva a s nikým nehodlal diskutovat. Bral stejně mladé či staré a už nebylo času na používání drobných ochranných pomůcek. Kdo se nedokázal účinně izolovat od ostatních, nemusel být zítra mezi živými.


Mark E. Pocha - Virus omegaMark E. Pocha – Virus omega

První české vydání: 2022

Mark E. Pocha je pod pseudonymem píšící slovenský spisovatel, který se zhlídnul v hororových příbězích. Na svém kontě má již přes desítku děl, která začalo do českého jazyka překládat nakladatelství Carcosa. Čerstvě si tak můžete přečíst také jeho nejnovější román Virus omega lokalizovaný do českého jazyka.

Když se celé lidstvo řítí do… hrobu, je nejlepším řešením, jak se vyhnout tomu proklatému smrtícímu viru omega, sebrat se a odjet na samotu u lesa. A tak si to Roman s Frantou, Matúšem, Aďou a Kvítkou míří se svým autem tam, kde je civilizace a možné zavlečení nákazy jen tak nenajdou.

Jenže při tom brázdění slovenských silnic je čeká nejedno překvapení a ona cesta není tak bezpečná, jak se zprvu zdálo. Musejí tak čelit nynější realitě, krutosti a šílenství lidí, aby sami dokázali přežít. Smrt má totiž v tomhle světě velké hody.

Ukázka z knihy Virus omega
„Stephen King,“ řekl Franta.
„Co je s ním?“ zeptal se Matúš.
Chvíli po incidentu, když se mikrobus stěží prosmýkl kolem havarovaného autobusu, už opět ujížděli po dálnici, minuta za minutou, kilometr za kilometrem. V kabině běžela klimatizace, ale navzdory tomu zůstávalo ve vzduchu viset jakési dusno. Incident z před několika minut celé posádce pořádně pocuchal nervy. Zvlášť Kvítka zůstávala bledší, než bývala obvykle.
„King tohle všechno předpovídal,“ pokračoval Franta.

– strana 42-43, První dějství: Na cestě

Po knihách Svědectví a Planeta idiotů jsem se pustila do dalšího titulu s tematikou pandemie. Virus omega je od slovenského autora, a tak není divu, že se tato apokalyptická kniha odehrává v jeho známých rodných kulisách. Sledujeme pět hlavních hrdinů, kteří si to šinou přes téměř liduprázdnou krajinu, aby se sami dostali do bezpečí.

To totiž není nikde, kde se můžou objevit lidé. Virus omega je smrtící a je větší pravděpodobnost, že vyhrajete v loterii, než že po nakažení nezemřete. Tak se partička přátel a příbuzných sebere, aby přečkala ve zdraví třeba do nové etapy lidstva. Sledujeme tak hned několik postav, které se nám velmi pozvolna představují skrze vzpomínky a nahlédnutí do minulosti. Žádná sláva to ovšem není, zajímavé postavy jsou upozaděny (nebo alespoň ty, kterým by se teoreticky dalo fandit), a tak si nakonec stejně asi nejvíce najdete cestu k psímu společníkovi.

Překvapilo mne, jak do popředí vystupují všechny postavy, které působí bujícím šílenstvím. Rozumím, že v situaci vymírajícího lidstva, kdy mnohým přestává rozum fungovat a lidská morálka jde stranou, to asi není růžové, ale chyběl mi tu kromě jednoho výkřiku více projev těch nesoucích pochodeň lidstva a lidství. Jako by všem z toho nepořádku na Zemi pěkně přeskočilo.

Mohlo by vás zajímat
Pojďte nakouknout, jak probíhal
křest knihy Virus omega.

Mark E. Pocha na knižním festivalu v Ostravě

Jenže právě to je oním kořením a zvraty v příběhu. Jsou to právě ony klacky, které hrdinům hází osud doslova pod nohy, aby ukázal, že virus omega nemusí být tím největším svinstvem na Zemi. Lidé si totiž mnohdy vystačí sami.

To vše autor ovšem nevkládá do houstnoucí atmosféry. Na necelých dvě stě stranách není čas budovat hluboké charaktery a svírající plíživé prostředí se strachem o třeba takové jídlo. Místo toho nás Mark E. Pocha strká z jedné scénky do druhé, kde si pohrává s šokujícími výjevy a nechá nám na chvilku vyběhnout tlak z nepříjemné a nervy drásající situace.

To vše nám ovšem dávkuje postupně. Kniha odehrávající se v pěti dějstvích tak postupně oťukává vaše hranice, zkouší, jestli neřeknete dost a pokud se odvážíte ve čtení pokračovat, připraví si pro vás v další části ještě vyostřenější chvilky.

Co mi možná nesedlo, bylo časté zobrazování smrti či mučení dětí, které tady bylo stejně početné jako smrt dospělých. Vždycky se mi při nějaké té scénce stáhlo hrdlo, protože přeci jen – děti jsou nevinné, jsou naší budoucností a je těžké tyhle vykreslené obrazy vstřebat a právě v tomto titulu mi přišlo, že je tomu věnována extra pozornost.

Závěrečné shrnutí

Kniha Virus omega se hodí do ruky někomu, kdo nemá příliš času na čtení. Svůj příběh rozehrává na poměrně skromném počtu stran a hlavně ve známých (slovenských) kulisách. Jediné, co na tom trpí, je absence budování hlubší atmosféry a charakterů. Autor naopak pracuje s šokujícími výjevy a nepříjemná smrt mu není cizí. Pokud máte odvahu projít se doslova apokalyptickým Slovenskem, tak se do toho pusťte.

Moje hodnocení: 4/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy a e-knihy

Mark E. Pocha - Virus omega

 

Autor: Mark E. Pocha
Název: Virus omega
Žánr: Sci-fi horor
Počet stran: 168
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Carcosa
Rok vydání: 2022

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz