Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Knižní novinky za červen 2022

Knižní novinky za červen 2022

Copak to dorazí v tomto měsíci na knižní pulty? Třeba takové urban fantasy, které nás zavede přímo do naší Prahy. Nebo je libo dalšího LitRPG, které ve virtuální realitě pohltí člověka snažícího se vydělat pro nemocné dítě? To a mnohem více objevíte v dnešním souhrnu, který odhalí červnové knižní novinky. Tak pojďte na ně nakouknout!


Knižní fantasy novinky

Claire M. Andrewsová - Dcera SpartyClaire M. Andrewsová – Dcera Sparty
Nakladatelství: #booklab
Datum vydání: 27.6.2022

Sedmnáctiletá Dafné zasvětila celý svůj dosavadní život tomu, aby se stala bojovnicí tělem i duší a získala si tak uznání nesmlouvavých obyvatel starověké Sparty. Ale nečekané setkání s bohyní Artemidou – která drží v rukou osud Dafnina bratra – převrátí život, který tak pracně budovala, vzhůru nohama. Z hory Olympu bylo ukradeno devět záhadných předmětů, a pokud se Dafné nepodaří je všechny včas najít, bohové přijdou o svou už tak slábnoucí moc, ve světě smrtelníků zavládne chaos a její bratr propadne hrdlem.
S pomocí Artemidina dvojčete – krásného a až příliš sebejistého boha Apollóna – procestuje Dafné Řecko od Mínótaurova labyrintu po hádanky spřádající Sfingu z Théb, naváže spojenectví s mýtickým hrdinou Théseem a Amazonkou Hippolytou, a postaví se samotným bohům.
V moderním pojetí klasické báje o Dafné a Apollónovi proměňuje Dcera Sparty debutující autorky Claire Andrewsové dobře známou mýtickou tradici zaměřenou téměř výhradně na muže v silné, napínavé dobrodružství se ženou v hlavní roli.

Ava Reedová - Popel a dušeAva Reedová – Popel a duše
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 9.6.2022
Láska mezi smrtí a nesmrtelností!

Praze se říká zlaté město, ale Mila v ní vidí nekonečné množství šedi. Má totiž zvláštní schopnost: dokáže předvídat smrt. Lidé, kteří mají zemřít, ztrácejí v jejích očích veškerou barvu. V zoufalé snaze zbavit se tohoto prokletí se zaplete do boje mezi světlem a temnotou. Brzy zjistí, že nebe a peklo jsou úplně jiné, než si představovala. Kterou stranu si vybere? Již 12 let ohrožuje svět nerovnováha. Ve skutečnosti ji drží pohromadě rovnováha dobra a zla, světla a stínu, lidí a věčných. Úkolem Věčných je zachovat tuto rovnováhu. Ašer je doma v říši temnoty. Drží se stranou všech intrik, dokud jeho starý nepřítel Tariel náhle neprojeví zájem o lidskou dívku: Milu. Asher zjistí, že Mila má zvláštní schopnosti. Schopnosti, které by člověk vůbec neměl mít. A brzy stojí před těžkým rozhodnutím: Bude chránit dívku, kterou miluje, i když to může uvrhnout celý svět do chaosu?

Matt Ralphs - Severské mýtyMatt Ralphs – Severské mýty
Nakladatelství: Slovart
Datum vydání: červen 2022

Chcete vědět, jak Tór získal své kladivo, proč je Ódin jednooký anebo proč severští bohové vůbec nestárnou? Odpovědi skrývá tento soubor více než dvaceti staroseverských mýtů, jenž vás vezme na nezapomenutelnou cestu do bájné minulosti. Vydejte se za úžasným dobrodružstvím do země ohně a ledu, kde bohové bojují o moc, obři se utkávají s nestvůrami a trollové tropí neplechy.

Ukázka z knihy Popel a duše

Ukázka z knihy Popel a duše Ukázka z knihy Popel a duše Ukázka z knihy Popel a duše

Viktor Beznoh - Sbírka povídek LikvidátorViktor Beznoh – Sbírka povídek Likvidátor
Nakladatelství: Dračí hlídka
Datum vydání: 6.6.2022

V hlavní roli této knihy vystupuje Yapan Yapachson, likvidátor pojistných událostí První gnómské cechovní pokladnice. Jeho úkolem je zkoumat podezřelé případy, které jsou dány pojišťovně k proplacení a přijít jim na kloub. Není divu, že ho často přivedou do velmi ošemetných situací, se kterými jste se ještě určitě nesetkali.

Fonda Leeová - Nefritové městoFonda Leeová – Nefritové město
Série: The Green Bone Saga (1)
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 15.6.2022

Dva klany, jeden zdroj moci
Nefrit — nerost, který propůjčuje válečníkům nadlidskou sílu a rychlost — je hybnou silou a esencí ostrova Kekon. Ctihodní bojovníci, Zelené kosti, jako je rodina Kaulů, ho už celá staletí používají k umocnění svých schopností a obraně ostrova před invazemi cizích národů.
Nyní už válka ustala a svůj vliv nad hlavním městem Kekonu musí všemi prostředky upevňovat nová generace Kaulů. Jejich jediným cílem je ochrana vlastního teritoria, ovládnutí obchodu s nefritem a obrana čtvrtí pod jejich dohledem. V rychle se rozvíjející nové zemi už není pro starodávné tradice místo.
Když se nečekaně objeví nová droga, která umožní komukoli — i cizincům — nosit nefrit, potlačované napětí mezi Kauly a rodinou Aytů přeroste v otevřené násilné střety na život a na smrt. Výsledek klanové rozepře stanoví budoucnost všech Zelených kostí, všech starodávných klanů, od nejúctyhodnějšího patriarchy až po posledního pouličního pěšáka — a také celého Kekonu.

Larry Correia - Syn černého mečeLarry Correia – Syn černého meče
Série: Sága zapomenutého válečníka (1)
Nakladatelství: FantomPrint
Datum vydání: 6.6.2022

Po Válce bohů byli démoni vypovězeni do světa. Tyto zdánlivě nezastavitelné bestie málem vyhladily lidstvo, pak ale bohové seslali velkého hrdinu jménem Ramrowan, aby svět zachránil. Ramrowan sjednotil kmeny, dal jim magii a vytlačil démony do moře. Od té doby patří souš lidem, zatímco oceány se staly nezdolatelným peklem, což kontinent Lok zcela izolovalo. Bylo předpovězeno, že se démoni jednou vrátí a pouze Ramrowanovi potomci je dokáží porazit. Stali se prvními králi a všichni lidé jim sloužili, představovali totiž jejich jedinou šancí na přežití.
V průběhu staletí se zástupy potomků velkého hrdiny rozrostly a získaly moc. Stali se z nich krutí tyrani a jejich náboženství pouze ospravedlňovalo jejich chamtivost. Z bohů a démonů zbyly jen mýty a legendy a lidé v ně přestali věřit. Kasty, původně vytvořené proto, aby sloužily Ramrowanovým synům, povstaly a zničily své vládce. Veškeré náboženství bylo zakázáno a nahradil ho kód neústupného Zákona. Přeživší členové královských rodů a jejich kněží byli vyloučeni z kast a odsouzeni k životu nedotknutelných. Začal Věk zákona.
Ashoka Vadala si za svého nositele zvolila mocná starodávná zbraň. Stal se ochráncem, členem elitního vojenského řádu potulných vymahačů Zákona. Nikdo není v pronásledování těch, kdo tajně praktikují staré zvyky, nemilosrdnější. Všechno je pro něj černé, nebo bílé, dobré, nebo zlé, dokud nezjistí, že celý jeho život je lež. Ashok není tím, za koho se považuje, a když se ocitne na špatné straně Zákona, důsledkem je povstání, válka – a zkáza.

Ukázka z knihy Syn černého meče

Ashok sprintoval po tmavé pěšině směrem k místu, odkud se ozýval křik. Přidělené posily – paltan padesáti válečníků – se s ním marně snažil držet krok. Vojáci kvapili po svých, neboť koně na vlhkém, bažinatém, liánami prorostlém a hmyzem prolezlém severním poloostrově území Gujara dlouho nepřežili, zdejší válečnická kasta tak neměla žádnou jezdeckou tradici. V boji s démonem to však nepředstavovalo nevýhodu. Koně se démonů děsili, a ať už byli jakkoli dobře vycvičení, nedalo se na ně spolehnout.
Ashok navíc dokázal na podobně krátké vzdálenosti koně předběhnout.
Cestou potkával prchající osadníky. Bylo mezi nimi několik mužů, žen a dětí z dělnické kasty, ale většinou se jednalo o nelidi bez kastovní příslušnosti. Dávalo to smysl, neboť pouze nejnižší z nízkých byli odsouzeni k životu tak blízko pobřeží. Mnozí z těch, které míjel, byli zranění, většinou v důsledku úprku trnitým křovím, několik si jich však odnášelo zčernalé, krvavé rány, které způsobovalo už jen pouhé otření se o démonovu kůži. Když jste po ní přejeli rukou jedním směrem, byla hladká, skoro hebká, přejet po ní opačným směrem vás stálo dlaň.

Dále vychází

 • Kateřina Maďarková – Justýnka a asistenční jednorožec (Albatros)
 • J. K. Rowlingová – Harry Potter a Kámen mudrců, ilustrované vydání (Albatros)
 • Chloe Gong – Naše zakázané vášně (CooBoo)
 • Shelby Mahurinová – Holubice a had (2): Krev a med (CooBoo)
 • Soman Chainani – Škola dobra a zla (5): Křišťál času (CooBoo)
 • Soman Chainani – Škola dobra a zla (6): Jediný skutečný král (CooBoo)
 • TJ Klune – Dům v blankytně modrém moři (FantomPrint)
 • Tanya Stewnerová – Alea, dívka moře (7): V zajetí přísahy (Fragment)
 • Anthony Ryan – Čepel krkavce (2): Černá píseň (Host)
 • Petra Machová – Dračí město (3): Krevní msta (Host)
 • Hendrik Lambertus – Krev dvojčat (2): Kouzlo elfů (Fobos)
 • Cassandra Clare – Poslední hodina (2): Řetěz ze železa (#booklab)
 • V. E. Schwab – Cassidy Blakeová, box (#booklab)
 • Madeline Miller – Kirke / Achilleova píseň, box (Slovart)

Knižní sci-fi novinky

Kolektiv autorů - Já pán, ty pánKolektiv autorů – Já pán, ty pán
Série: Star Wars – Doktorka Aphra a enormní zisk
Nakladatelství: Egmont
Datum vydání: 9.6.2022

Galaxií zmítá nestabilita. Jednotky povstalců válčí s Impériem, avšak v galaktickém podsvětí se zločinecké živly stále ženou za ziskem. Zlotřilá archeoložka Chelli Aphra získala prastarý artefakt obsahující vědomí dávného Jedie a snaží se ho prodat. Na dražbu nebezpečného reliktu se sjedou kupci z celé galaxie, od Huttů až po Pýchu Son-tuulu, ale namísto vydařeného kšeftu a vysněného bohatství čeká Aphru nejedno nemilé překvapení, zvlášť když se na aukci objeví Temný pán ze Sithu. Spoléhat se může jedině na sebe, dvojici droidích psychopatů a proslulého nájemného lovce Černého Krrsantana. Ten doktorku sleduje jako stín, ovšem jen proto, že mu dluží nemalou sumu peněz… Poté, co se Aphra rozkmotří se zlovolným Nulákem, který se ani v nejmenším neštítí vydírání, nezbude jí nic jiného než vstoupit do jeho služeb a plnit jeho rozkazy. Podaří se Aphře zavděčit rozmarům vraždícího droida, proniknout na tajnou základnu Tarkinovy iniciativy a zachránit si kůži dřív, než ji dostihne Impérium?

Jan Kotouč - Pokračování diplomacieJan Kotouč – Pokračování diplomacie
Série: Sektor Hirano (1)
Nakladatelství: FantomPrint
Datum vydání: 1.6.2022

Spor mezi Astonskou unií a Ballingtonským společenstvím o soustavu Argonaut, bohatou na vzácné suroviny, hrozí přerůst v otevřený konflikt a začíná vzájemné zastrašování pomocí hvězdných flotil. Admirál Sean Tyler i jeho protějšek kapitán Justina Tarziniová se snaží vyhnout válce, ale jejich snaha nemusí stačit. Politici nechtějí ustoupit, na povrch vyplouvají staré křivdy a celá situace se pomalu vymyká kontrole.
Vivian Evansová se konfliktu v Argonautu neúčastnila, ale brzy je jako zbrusu nová důstojnice na lehkém křižníku pověřena možná ještě nebezpečnějším úkolem. Účastní se expedice, které má navázat přátelské styky s mimozemskou rasou Hunů. Bohužel Hunové útočí na každého, kdo se přiblíží k jejich území, a veškerá komunikace s nimi probíhá přes válečné lodě.

Jan Kotouč - Tristanská občanská válkaJan Kotouč – Tristanská občanská válka
Série: Sektor Hirano (2)
Nakladatelství: FantomPrint
Datum vydání: 1.6.2022

Malá válka v předvečer mnohem větší.
Planeta Tristan byla bezvýznamným světem uprostřed Kolonizovaného prostoru, o který nikdo nejevil velký zájem. To se změnilo, když se tam rozhořela občanská válka a rozpínavé Kasimirské císařství začalo podporovat jednu ze znesvářených stran. Na Tristan nyní míří tisíce dobrovolníků z celého sektoru Hirano, kteří konflikt vnímají jako poslední možnost, jak zabránit kasimirské expanzi. V občanských válkách však není největší hrozbou nepřítel, ale ten, kdo se tváří jako přítel. To brzy pochopí zkušený admirál Sean Tyler, váhavá Vivian Evansová i mladý dobrovolník Michael Kowalski.

Alexej Osadčuk - Projekt Každodenní rutinaAlexej Osadčuk – Projekt Každodenní rutina
Série: Mirror World (1)
Nakladatelství: FantomPrint
Datum vydání: 6.6.2022

Olegova dcera umírá. Zachránit ji může jedině uměle vypěstované srdce – a to není zrovna levná záležitost. Oleg potřebuje rychle sehnat dvě stě tisíc eur, což představuje nemožný úkol. Dokud nenarazí na hru, o které doteď jen slýchal a myslel si své. Mirror World. Virtuální fantasy svět obydlený hráči všech možných ras nabízí dobrodružství a spoustu příležitostí k snadnému výdělku. Oleg neváhá a ponoří se do hry. Zdá se, že má vyhráno.
Jenže tak jednoduché to nebude. Shodou okolností si totiž vybere „mrtvou“ rasu, výtvor zhrzeného vývojáře Pierrota, který před svým odchodem stihl do hry vložit několik tajemných misí. Oleg plánuje, že si odpracuje své a nechá hru hrou, ale Mirror World je mnohem návykovější, než si dokázal představit. S objevováním dalších Pierrotových „pastí“ se noří čím dál hlouběji a neuvědomuje si, jak plyne čas ve skutečném světě. Podaří se mu sehnat peníze na dceřinu operaci? Nebo je teď důležitější zjistit, co se stalo s tajemnou rasou ennanů?

Kolektiv autorů - Ztrestání Shu-TorunuKolektiv autorů – Ztrestání Shu-Torunu
Série: Star Wars: Smrt naděje
Nakladatelství: Egmont
Datum vydání: 9.6.2022

Po alianční operaci na Mon Cale a smrti krále Lee-Chara jsou povstalci konečně vyzbrojeni silnou flotilou a mohou pomýšlet na zasazení rozhodujícího úderu Galaktickému impériu. Za nedávné vítězství vděčí nejen odvaze svých věrných, ale i novým spojencům, zvláště královně Trios, jež přeběhla na jejich stranu. Když je však rebelská flotila nenadále ochromena, je zřejmé, že v srdci Povstání se skrývá zrádce, který je zaprodal nepříteli… Poté, co princezna Leia, Luke Skywalker a Han Solo uniknou zdrcujícímu útoku vedenému samotným lordem Vaderem, rozhodnou se vyrovnat účty s Impériem. Pokud chtějí uskutečnit svůj důmyslný plán a zabránit zásobování Impéria nerostným bohatstvím ze Shu-Torunu, musejí znovu spojit síly s Benthicem a partyzány z Jedhy. Vydávají se na riskantní misi na ohnivou planetu, aniž by tušili, že se brzy opět střetnou s nesmiřitelným velitelem Kancharem, jenž touží po odplatě.

Ukázka z knihy Pokračování diplomacie

Tyler pozvedl obočí. Vedle sebe viděl, že Lynn zápolí s vlastním zděšením a Liv Norumová se tváří skoro znechuceně.
„Pane, vy chcete vyhrožovat civilistům útokem?“ zeptal se komandér Jonathan Moth, Tylerův operační důstojník.
Fouchet rozhodně zavrtěl hlavou. „Ovšemže ne! K žádnému vyhrožování nedojde. Ale pohled na patnáct bitevních křižníků – v čele s Renownem – je může přesvědčit k odchodu, aniž bychom řekli jediné slovo.“ Pousmál se. „Tuším, že jeden politik na Zemi v předkosmickém věku řekl něco ve smyslu: ,Mluv klidně a nos s sebou velký klacek, dojdeš daleko.‘ To bude něco, co budeme aplikovat při vyjednávání s civilním správcem ballingtonské stanice.“

Dále vychází

 • Kateřina Huňová – Sladké sny (FantomPrint)
 • James S. A. Corey – Expanze (9): Leviatanova zhouba (Triton)
 • Tomáš Lipner – Hvězdolet Vltava (Straky na vrbě)
 • Kristýna Sněgoňová – Legie (6): Pán hor (Epocha)
 • Kolektiv autorů – Marvel Action: Spider-Man 2 (Egmont)
 • Kolektiv autorů – Marvel Action: Avengers 2 (Egmont)

Tak které knihy vás lákají tentokrát? Jsou to známá česká místa nebo čeští spisovatelé? Nebo se raději pustíte do příběhu inspirovaných mýty a bájemi?

  

Podělte se o článek s přáteli

4 Komentáře
 • Knižní svět napsal:

  Ach jo, to zase peněženka zapláče… hlavně první dvě knihy asi musím mít ?

 • K napsal:

  Popel a duše mi svou obálkou evokuje sérii Nástrojů smrti od Cassandry Clare. Nejvíc mě z výběru zaujaly Severské mýty, které se přiznám, že jsem ještě nečetla a moc dobře je neznám (ve srovnání třeba s řečkou mytologií). Vůbec mě nelákají knžíky se Star Wars tématikou, ale i přesto si myslím, že peněženka mě tento měsíc fakt nebude mít ráda xD

 • Enthu napsal:

  To je zase novinek, že peněženka bude plakat. :D Ale zase plány na léto jsou jasné, hlavně, když budu doma a chvíli nebudu mít co dělat. :D

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz