Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Roman Bureš – Planeta idiotů | Když se apokalypsa nenápadně vkrádá mezi lidstvo

Roman Bureš – Planeta idiotů | Když se apokalypsa nenápadně vkrádá mezi lidstvo

Roman Bureš  - Planeta idiotů

Není nic zvláštního, když se kolem vás občas objeví nějací ti blázni a fanatici, každý je nějaký, každému příroda něco nadělila. Tedy až do doby, dokud jich je pár a neovlivňují chod světa.

Roman Bureš  - Planeta idiotůRoman Bureš – Planeta idiotů

První vydání: 2021

Kladenský spisovatel Roman Bureš nás stále aktivně přesvědčuje, že akční fantastika v jeho podání je to pravé ořechové. Vždyť také v minulosti pracoval jako vyhazovač v pražských klubech a své zkušenosti tak hravě vkládá do psaných příběhů, kterým se věnuje již od roku 2011. Každoročně nás obohacuje novým napínavým počtením, kdy jen z posledních let si můžete vybavit knihy Inferium (2019), Říše (2020) nebo letošní nejnovější titul Planeta idiotů.

Myslel si, že prodělat všechny peníze a utápět se v dluzích, které se mu snad někdy v životě povedou splatit, je jeho největší problém. Všechno to podělal, vsadil na špatného koně a burza si zahrála velmi nemile se všemi jeho investicemi.

Jenže pak přišla spásná ruka. Dostal, ač na dně, příležitost znovu žít jako člověk, ba co víc, znovu se dostat k obchodování na burze v jedné z firem, která ho mohla vynést až ke hvězdám. Jenže mezitím se jako temný stín začala kolem plížit nová nemoc prorůstající lidmi kolem.

Ukázka z knihy Planeta idiotů

O třicet minut později jsem zkoumal, jak vylezu. V ten okamžik zazvonil mobil. Kdyby se neblížila půlnoc, nechal bych ho vyzvánět. Jako první mě napadlo, že se něco stalo našim. Táta se rozčílil u zpráv a praskla mu cévka… S nesmírným úsilím jsem se vydrápal z vany a na dlažbě si málem zlámal nohy. Telefon přestal řvát, aby za okamžik spustil znovu. To už jsem měl vážně nahnáno.
Byla to Tereza. Pro změnu mě napadlo, že Dana v práci někdo pobodal.
„Co se stalo?“ vyhrkl jsem.
„Můžeš přijít?“ řekla tiše a popotáhla nosem.
„Je Dan v pořádku?“
„Jo…“
„A ty?“

– strana 74, kapitola 13

Vzhledem k pandemické situaci ovládají naši zemi je tahle kniha více než trefná. Po úchvatné knize Říše polemizující o alternativní realitě po druhé světové válce a o lidech se zvláštními schopnostmi, přichází Roman Bureš s novým zamyšlením – co by se stalo, kdyby lidstvo začalo podléhat zkáze a nejspíše by mohlo dopadnou jako dinosauři a prostě jen tak vymizet z povrchu zemského?

Je to šílenství? Je to nemoc? Začne se to objevovat nenápadně a autor nás nechává přemýšlet, co to vlastně mění lidské myšlení a chování. O to ale napínavější je postupně čtení, všímání si náznaků až davových psychóz. Hlavní hrdina se dostává do mnoha nepříjemných situací, kdy akce naplněná adrenalinem na sebe nenechá dlouho čekat. Mnohdy budete na hrdinu řvát, ať toho nechá a tím směrem se nepouští, že je to past, ale nikdy nebudete očekávat všechny ty drsné následky. Svět se mění a pokud se nezměníte s ním, tak to tvrdě pocítíte na vlastní kůži.

Lidské společenství tak nějak citelně míří ke svému konci, ke všemu začnou být stále průbojnější ti podivní sektářští uctívači Matky, a tak z pozvolného začátku, kdy se hrdina hrabe ve vlastním životě, příběh pomalu nenápadně začne nabírat na tempu, až jej čeká první spád. Jako byste se ocitli uprostřed apokalypsy, když ještě před minutou bylo všechno fajn a děsivá atmosféra bezmoci vás naprosto dostane.

Planeta idiotů je pro hlavního hrdinu něco jako deník, do kterého zaznamenává svůj život. Vše je psáno v ich-formě a vy tak máte pocti, jako byste byli přímo na místě dění. Navíc se nacházíme doslova doma, kniha se točí především okolo Prahy a dokonce padnou také jména aktuálních politiků, takže o časovém zasazení není pochyb.

Pokud bych se měla ohlédnou, oproti předchozí knize Říše vsázela tahle kniha kromě emocí a atmosféry, s kterými to Roman Bureš umí, hlavně na akci, kterou je Planeta idiotů dostatečně zásobena. Na druhou stranu právě Říše pro mne bylo mnohem mrazivějším zážitkem s tísnivějším pocitem bezvýchodnosti. Právě v knize Planeta idiotů vás z těchto chvilek dokážou vytáhnout momenty trefného a černého humoru, který dokáže situace zvláštně odlehčit.

Slovo závěrem

Hledáte svižné akční čtení tak trochu reflektující aktuální situaci plíživé nemoci? Planeta idiotů by pak mohla být vhodnou volbou, která vás chytí svojí plíživostí, atmosférou a už vás nepustí. Za mne perfektní počtení, jak se všechno může zvrtnout, které si budete moci užít v bezpečí vašeho domova.

Moje hodnocení: 7/10

Roman Bureš  - Planeta idiotůZajímavé odkazy

Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Epocha

Autor: Roman Bureš
Název: Planeta idiotů
Žánr: Akční sci-fi
Počet stran: 328
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2021

 

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz