Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech | Marvelovské kung-fu přichází

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech

Po všech typických superhrdinech přichází Marvel s asijsky laděním snímkem plným toho správného bojového umění. Pojďte nahlédnout do života mladíka Shauna, který utíká před minulostí, aby mohl znovu naplno žít, ale minulost umí občas také zaklepat na dveře. Nebo je rovnou vyrazit.

Rodina především a navždy

Není lepšího místa pro nové začátky, než je prosluněné San Francisco, kde se setkávají také Shaun a Katy, mladí čínští přistěhovalci s oblibou v nezřízeném životě, kteří se ujali jako portýři a parkovači aut. Jejich život je jedna velká jízda, ve dne v cizích luxusních automobilech, které neváhají trochu více provětrat než jen zaparkovat a v noci bujaré párty.

Jenže to vše se jednoho dne změní a doslova se těm dvěma obrátí život vzhůru nohama. Stačí, aby Shaunovi přišel pohled od jeho sestry, kterou léta neviděl a do toho všeho je navíc přepaden při jízdě autobusem do práce. Podivná shoda okolností ho donutí jednat, protože rodina je nade vše a jak cítí v kostech, blíží se bouře, která je může semlít.

Trailer filmu Shang-Chi a legenda o deseti prstenech

Kung-fu a čínské příšerky

Ačkoliv se jedná o Marvelovku, brzy jsme přesvědčeni, že tohle bude trochu jiná jízda než obvykle. Hlavní roli zde dostává kung-fu, které nás bude doprovázet napříč celým příběhem. Hned první autobusová scéna s Razor Fistem je parádní podívanou a o akční scény opravdu nebude v následujících dvou hodinách nouze. Ovšem ne vždy jsou bravurně zvládnuty, neboť hned následující souboj na lešení se nese spíše ve znamení nepřehlednosti díky velmi rychlým střihům, změnám úhlu pohledu či velmi blízkým záběrům. Právě v takových chvílích jsem dostala chuť si doma pak pustit nějaký film s Jackiem Chanem. Neplatí to ovšem vždy a některé souboje mile potěší.

A jak je to s oněmi deseti prsteny zmiňovanými v názvu? Vlastně to nejsou žádné prsteny, ale náramky, tak třeba nám tvůrci v pokračování odhalí, proč byl zvolen právě tento název (nebo to svůj důvod nemá?). Každopádně tedy zmiňované náramky jsou originální zbraní, která propůjčuje svému nositeli nadlidskou sílu. Dají se s ní doslova porážet civilizace.

Akce a náš svět se postupně pomalu prolíná s tím fantaskním, do příběhu zasáhne čínská mytologie a není divu, když se občas kinovým sálem rozezní rozněžnělé „óóó“ nad roztomilou příšerkou. Druhá část se stane tedy spíše takovou pohádkovou, ačkoliv ani tady není nouze o roztržky a tzv. final bosse.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech Shang-Chi a legenda o deseti prstenech

Schopní bojovníci, kam oko dohlédne

Co se týče neohroženého Shauna, ten nám postupně představuje sám sebe v útržcích z jeho minulosti. Vykresluje tak bohatý příběh a podkresluje jím nejen svoji vlastní historii. Sám se tak v divákových očích mění od blázínka přes… to už je na vašem pocitu a dojmu. Nejvíce mne ale mrzelo, že opakovaně se přiznává, jak o své minulosti lhal a opět ji znovu doplňuje o nové věci, čímž neustále převrací svůj příběh a mění svůj charakter v očích divákových, aby se nakonec ke všemu vyřčenému vlastně zachoval rozporuplně. Ale což, má to po taťkovi, jde to poznat.

Nejzajímavějším charakterem se tak pro mne nakonec stala postava vedlejší, a to samotná Katy, která se k tomu všemu tak nějak omylem přimotala a je velmi blízkým pozorovatelem všech těch nastalých situací, aniž by sama byla hnacím strojem příběhové linky. (Nejen) Její vtipné komentáře a ostrý jazyk dokážou dokonale odlehčit děj a svést jej na příjemnější vlnu. To vše doplňují občas motivační a poučné hlášky mířené třeba právě na Katy, protože když na nic nemíříš, nic netrefíš.

Ze zajímavějšího hereckého obsazení bych chtěla vypíchnout Michelle Yeoh, která si střihla roli Shaunovy tetičky. Tak jako v jiných rolích ve filmech, jako je např. Tygr a drak, i zde je její role plná elegance v kombinaci s bojovým umění jí tak vlastním.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech Shang-Chi a legenda o deseti prstenech

A čím tohle zakončit? Shang-Chi a legenda o deseti prstenech přinese příjemnou podívanou plnou bojového umění a rodinného dramatu, která ani neurazí, ani nijak výrazně nenadchne. Jsem ráda, že jsem jej zhlédla, ale pokud by se mělo jednat o pokračování, půjdu na něj spíše proto, že Marvel naznačil spojení s jiným hrdinou, kterého jsem si v minulosti doopravdy oblíbila.

Slovo závěrem

Tak trochu jiná Marvelovka, která zabrousí do čínských kulis, poctí nás spoustou akčních scén plných kung-fu, ale i pestrobarevnými mytologickými stvořeními. Ačkoliv prohlubování příběhu, jednání postav nebo některé bojové scény mohou působit chaoticky, přesto se jedná o příjemnou podívanou.
Pokud váháte, zda do kina jít, tak si klidně počkejte na uvedení na televizní obrazovky a mezitím si pusťte jiné snímky, třeba něco s Jackiem Chanem nebo již zmiňovaný film Tygr a drak.

Moje hodnocení: 5/10

Shang-Chi a legenda o deseti prstenechShang-Chi a legenda o deseti prstenech (Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings)
Fantasy, akční
USA v roce 2021
Délka: 133 min
Režie: Destin Daniel Cretton
Scénář: Dave Callaham, Destin Daniel Cretton, Andrew Lanham
Kamera: Bill Pope
Hudba: Joel P. West
Hrají: Simu Liu, Awkwafina, Meng’er Zhang, Tony Leung Chiu-wai, Fala Chen, Michelle Yeoh, Wah Yuen, Florian Munteanu, Jayden Zhang a další

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V dubnu čteme knihu Padesát odstínů tymiánu od Zdeňky Pšeničkové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Padesát odstínů tymiánu
  • 18:00 – beseda s českým spisovatelem (bude zkonkretizováno)

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Zdenka Pšeničková - Padesát odstínů tymiánu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz