Někdy člověku stačí málo, hlavně když může svobodně žít a těšit se z drobností všedního života. Jenže co když se stanete ceněnou zbraní, po které všichni pátrají a hodlají ji využít, ať se vám to líbí nebo ne?
Roman Bureš – Říše
První vydání: 2020
O spisovateli Romanu Burešovi jste určitě už slyšeli, vždyť má na svém kontě neuvěřitelných osm vydaných knih. Oč překvapivější je pak fakt, že jeho spisovatelský koníček započal teprve v roce 2012. Zajímavostí je, že každé své dílo staví na základech některé z historických událostí, ať už se jedná o římské legie nebo právě druhou světovou válku.
Tenkrát to pro Hitlera skončilo dobře, druhou světovou válku vyhrál a mohl dále pracovat na nově získaných územích. Vznikaly nové zdi a další selekce obyvatelstva, protože žít v zemi zaslíbené mohou pouze ti s čistou krví nebo alespoň základními genetickými znaky árijského obyvatelstva.
Alexandr ale tohle všechno neví a nezná. Narodil se za zdí na chudém venkově, kde se snaží společně s matkou přežít za každou cenu. Je to nejspíše radioaktivita, která zdejší děti někdy znetvoří, ale Alexandr má to štěstí, že jeho tělo nebylo nikdy poznamenáno. Co ale není vidět pouhým okem, se může uvnitř svíjet jako nebezpečná tasemnice.
Netušil, jak moc je zvláštní, když poprvé jako malé dítě začal zvedat věci do vzduchu pouhou myšlenkou. Návštěvy nebyly vítány, aby dar u malého Alexe neobjevily. Ale o to urputněji se mu snažila matka vměstnat do hlavy to nejdůležitější – nikomu svůj dar neukazuj nebo skončíš hořet na hranici.
Ukázka z knihy Říše
„Kníže Gerasim byl nakonec velmi sdílný,“ pokračoval konverzačním tónem. „Avšak znal Alexandra pouhých pár dní, kdežto vy celý život.“ Opět k ní zvedl oči za elegantními brýlemi. „Tak, jak se mnou budete hovořit? Jako kultivovaná dáma a bývalá manželka profesora?“ Zvedl kleště a hlasitě jimi zacvakal. „Nebo jako vřískající uslintané zvíře?“– strana 93, kapitola 15
Také si někdy pohráváte s myšlenkou, co kdyby historie probíhala trochu jinak? Co kdyby války vyhrál někdo jiný? Alexandr žije ve světe, kde se dějiny psaly poněkud odlišným způsobem. Druhá světová válka totiž končí vítězstvím pro Hitlera, který dává stavět zeď okolo dobytého území, jenž má navždy oddělit árijskou rasu a ty druhé. Za jeho vlády nedojde k definitivním čistkám, ale země se dokáže dostat do rukou dalších obdobně smýšlejících lidí, kteří tyhle původní plány dotahují do dokonalosti.
Prostředí, ze kterého mrazí. Možná naštěstí a nejspíše naneštěstí žije Alexandr za zdí, kde se hledají talentovaní lidé oběma stranami barikády (protože aktuální vůdce Říše musí být zničen). Talentování v tomto případě znamená obdaření, protože je to radioaktivita, která mění zde narozené děti a to nejen fyzicky. Když se Alexandr připlétá do této bitvy o nadvládu, po které nikdy netoužil a jen chtěl dál poklidně žít za zdí, příběh dostává nečekaný spád.
V první části knihy nás čeká neuvěřitelná akční smršť, která vás ani na okamžik nenechá odpočinout. Pokud si dovolíte oblíbit si některou z postav, může se stát, že budete autorem potrestáni. Ten totiž nenechá nikterého z našich aktérů vydechnout a staví před ně celou řadu nástrah nepřátelského režimu, ve kterých půjde doslova o život. Ačkoliv mladý hlavní hrdina může mást, pro kterou věkovou kategorii čtivo je, drastické a nelítostné scény vás vyvedou z omylu, že je tohle kniha pro dospívající.
A o to více budete šokování, když příběh najednou skončí uprostřed nejdivočejších událostí, jaké se mohly strhnout. Kniha má totiž dvě části a v té druhé se vracíme v čase zpět k rodičům tehdy ještě nenarozeného Alexe. Jelikož se nejednalo o čisté árijce, potýkali se s škatulkováním, přísnějšími pravidly, zákazy, až se s nimi „to pravé“ obyvatelstvo rozhodlo udělat krátký proces.
Ačkoliv právě tento part události najednou zvolňuje tempo knihy, které doposud nasadil Alexandr, o to více na vás příběh udělá dojem. Doslova cítíte to mrazení a beznaděj. Vnímáte tu temnotu plížící se do lidských srdcí, která se musejí nechat vláčet osudem, protože nic jiného jim nezbývá. Odpor není cesta k vítězství.
Přiznám se, že vedle sebe tyhle dva spolu tak úzce související příběhy vypadaly nesourodě vzhledem k věku a sociálnímu statusu hlavních aktérů a také díky zcela odlišnému tempu a atmosféře. Přesto jsou to právě Alexandrovy rodiče, kteří se vám dostanou pod kůži a budete se s nimi každou chvíli třást strachy, co bude dál a jestli existuje nějaká budoucnost. Najednou zjišťujete, že silný příběh nemusí být bezhlavé dobrodružství se spoustou přestřelek a honiček.
Přiznám se, že ačkoliv ze zvolené struktury a kombinace dvou příběhů mám rozporuplné pocity, přeci jen na mne kniha zapůsobila kladným dojmem a ukazuje se jako skvělá volba, včetně zajímavého řazení příběhu proti časové posloupnosti. Kniha je navíc doplněna mapou ukazující ohromnou Říši a onu slavnou zeď. Dále zde naleznete z „letošního roku“ útržky z wikipedie, které objasňují některé historické chvíle či objekty.
Slovo závěrem
Netradiční počtení, které uvrhne Evropu a Asii do neblahé budnoucnosti, kde pevnou rukou vládne Německá říše. Kombinuje v sobě divoký příběh mladíka – kinetika, který se snaží o zvrácení aktuální situace díky netradiční mutaci svého těla. Druhý atmosférický a mrazivý příběh nás zavede do dob před jeho narozením k pouti jeho rodičů za neznámem. Autor se nebál pustit ani do nelibých praktik Říše vyžívající se v popravách a mučení. Pokud si troufáte, pojďte odhalit sílu Říše a život tamních obytel.
Zajímavé odkazy
Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Epocha
Stránka spisovatele: www.RomanBures.com
Autor: Roman Bureš
Název: Říše
Počet stran: 400
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2020