Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Stephen King – Svědectví | Když se svět rozechvívá v objetí pandemie

Stephen King – Svědectví | Když se svět rozechvívá v objetí pandemie

Stephen King – Svědectví

Kolem sebe máme nespočet virů, stačí třeba jen kýchnout a už pošleme toho nezvaného návštěvníka k někomu jinému. Jenže co když se stane chyba, která vypustí do světa smrtící epidemii, která se šíří rychlostí světla?

Svědectví - 1. vydáníStephen King – Svědectví

První vydání: 1978

Stephen King je světoznámý americký spisovatel hororů, kterých se čítá už na desítky. Psaní se věnoval od mladých let a neopustilo ani posléze po ukončení studií a ačkoliv se krátkodobě věnoval pedagogice, již ve 24 letech se stává spisovatelem na plný úvazek díky první románu Carrie (1971). Dnes můžete mnohá jeho díla spatřit také ve zfilmované podobě, napsal také speciálně filmové scénáře a v několika snímcích si dokonce zahrál drobné cameo (např. v mém oblíbeném Dům v růžích, kde se objeví jako poslíček s pizzou).

Stačí, když se skloubí technická závada a lidská chyba a hned je neštěstí na světě. Když Charlie zjistí, že v laboratoři uniká smrtící virus a dveře ven ještě nejsou zapečetěny, vydává se ihned domů, balí svou rodinu a odjíždí napříč Amerikou co nejdál od svého bydliště a laboratoří vytvořené nemoci. To ještě netuší, že je přenašečem nemoci, která má brzy zamořit celý svět.

Ačkoliv se vám kniha Svědectví může zdát jako reakce na aktuální události, Stephen King tuto knihu poprvé vydal již v roce 1978. Tehdy ještě v o 400 stran kratší podobě, neboť vydavatel byl přesvědčen, že tak dlouhou knihu by nikdo nechtěl číst. Jenže poté, co se Kingovo jméno stalo pojmem na knižním trhu, si můžete vychutnat příběh o lidech bojujících proti smrtící nákaze v plném rozsahu.

Ukázka z knihy Svědectví

Nemůžeš mít v domě mrtvolu. Ne v horkém létě.
Znovu se připlížila apatie a zatemnila jí mysl. Celá ta hrůza začala být jaksi zatemněná a mlhavá. Znovu se zaposlouchala do klepání a padání ledových kostek.
Vzpamatovala se. Šla ke dřezu, pustila naplno studenou vodu, našplíchala si na tvář plné dlaně vody a popleskala si lehce zpocenou tvář.

– strana 241, kapitola 28

Pomalu a polehoučku se plíží nepozorována a zaměnitelná za chřipku. Stačí kýchnout a už uchvacuje dalšího hostitele. Smrtící nemoc přezdívaná později jako Kapitán Trips, proti které lidé začnou bojovat až příliš pozdě. Svědectví nám představuje celou škálu pohledů na nákazu, nebere si jenom jeden její aspekt, a tak nás provádí od původního Pacienta 0, přes proměřování populace, ale dává nám také nahlédnout, jak se bude lidstvo chovat poté, až to nejhorší pomine. King nezapomíná ani na zapojení médií, vlády či armády. Velmi mne zaujala také propracovaná myšlenka, že nejenom na tento virus mohou umírat lidé, ale díky rozpadající se infrastruktuře služeb začínají být i banality vcelku nebezpečné.

Na Kapitána Tripse ovšem nezískáme pohled pouze jednou osobou – hlavním hrdinou, který zaujímá určité stanovisko. Kniha totiž sleduje osudy více jak desítky postav a my tak na vlastní oči můžeme pozorovat změnu jejich charakteru a (ne)přizpůsobení se dané situaci. Virus si tak máme možnost zažít několikrát jinak a vždy se zcela rozdílným prožitkem. Není to totiž nákaza, kdo je tím nejdůležitějším hybatelem tohoto příběhu, ale jsou to lidé a jejich srdce.

Stephen King – Svědectví (2008) Stephen King – Svědectví (1995)

Setkáme se s celou řadou hrdinů, od křehkých žen, po obtloustlé studenty přes němé chlapce. Každý má své slabiny a naopak přednosti, které mu pomáhají v boji s netradiční situací. Každý se zachová jinak a ve většině případu tu neexistuje čisté dobro nebo zlo, protože každý jedná podle svého nejlepšího mínění.

Ačkoliv se v knize potýkáme s pandemickou katastrofou v paralelní realitě souběžné s tou naší, přeci jen i zde se nachází jistý mysteriózní prvek. Nejprve se jemně proplétá a nenápadně promlouvá k postavám, ale nakonec na sebe přebere hlavní pozornost, aby se tímto směrem mohla završit a zakončit kniha se všemi osudy hlavních postav. Přiznám se, že ačkoliv to byla zajímavá myšlenka, přeci jen kniha fungovala i bez ní a působila na mne mrazivěji a vypjatěji právě ve chvílích, kdy vše vypadalo tak reálně, hmatatelně a jako v našem světě. Onen mystický prvek zde fungoval trochu navíc a rozehrál zcela novou atmosféru. A možná to byla ona naděje, kterou symbolizoval, která rozvolnila celou finální pasáž.

Slovo závěrem

Pokud se nebojíte číst v tomto období pandemicky laděné knihy, určitě byste Svědectví neměli minout. Je to příběh, který není vyprávěn virem, ale lidmi, kteří se přizpůsobují nové situaci, mění své charaktery a prostě se snaží přežít. Je to několik lidských osudů v jedné bichličce, které se zajímavě kroutí, vinou a spekulují, čeho jsou různé lidé schopní.

Moje hodnocení: 8/10

Stephen King – SvědectvíZajímavé odkazy

Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Beta

Autor: Stephen King
Název: Svědectví
Žánr: Sci-fi, dobrodružné
Počet stran: 1056
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Beta-Dobrovský
Rok vydání: 2020

 

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz