Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Kolektiv autorů – L3g3ndy | Staré české pověsti ožívají v nových kulisách v podání mladých autorů

Kolektiv autorů – L3g3ndy | Staré české pověsti ožívají v nových kulisách v podání mladých autorů

Rádi čtete příběhy umístěné do našich končin? Tak to rozhodně nemůžete minout povídkovou sbírku L3g3ndy, jejíž krátké příběhy představují staré české pověsti v zcela nových kulisách. A to vše z pera nové generace spisovatelů, o kterých jistě ještě uslyšíme.

Antalogie povídek L3g3ndyKolektiv autorů – Legendy (L3g3ndy)

První vydání: 2020

 • Valerie Šťastková – Deset kostlivců
 • Michael Walter – Schovka
 • Annie Mirai – Domika z Podolí
 • František Bui – Tenkrát na zahradě
 • Daniel Podlipný – Kanec
 • Veronika Šašalová – Skrýš
 • Theo Addair – Dům U Zlatého kapradí
 • Tereza Vodvářková – Oheň
 • Sára Vůchová – Virus
 • Martina Šourková – Železný muž

Sbírka L3g3ndy čítá 10 povídek z žánru fantastiky od mladých spisovatelů včetně hostujícího Thea Addaira. Celá sbírka postupně nabírá na tempu, aby nás ve svém středu zklidnila a připravila na svižné a strhující finále v podobě Železného muže od Martiny Šourkové. Ale hezky pěkně od začátku.

Vše odstartovává povídka Deset kostlivců od Valerie Šťastkové přivádějící nás do plně kontrolovaného světa, kde rouška je denní povinností stejně tak jako hodinky ukazující aktuální hodnotu nebezpečí pro danou osobu, že se jí může něco stát. Utopická Praha, ve které všichni dodržují přísná pravidla pro svou vlastní bezpečnost, tak nabízí prostředí pro nejeden příběh, tak snad se do ní zase společně s autorkou někdy vrátíme.

Stejně jako úvodní povídka, tak vlastně všechny obsažené v této sbírce se inspirovaly a navazují na české legendy a pověsti. Rozvíjí jejich myšlenku a předávají své nové poučení, myšlenky a pointy. Jiné pro změnu převyprávějí staré příběhy v nových moderních kulisách.

O to více mne zaskočila povídka Tenkrát na západě od Františka Bui, která převypráví Dívčí válku, jenž se odehraje tentokrát v prostorách mateřské školky. Ačkoliv je téma celé sbírky splněno, přeci jen jsem čekala, že dané povídky v sobě budou mít alespoň ždibec fantasy nebo sci-fi prvků, což se v tomto případě neudálo a povídka mezi ostatní tak úplně nezapadá.

Tu vystřídá povídka Kanec s naprosto jinou dynamikou, čeká vás totiž parádní jízda napříč postapokalyptickou Prahou, která není to, co známe dnes. Všechno totiž začala korona, která rozvrátila tvář celého světa a není to pouze tato povídka, která naráží na problém s nemocemi a pandemií.

Ve sborníku také hostuje jedna známější tvář, Theo Addair, velmi aktivní český spisovatel, který vstoupil do povědomí romantickou sérií Muffin a čaj a teprve pozdější knihy věnuje fantasy žánru. Pro sborník sepsal povídku Dům U Zlatého kapradí, která je takovou poetickou jednohubkou vyprávějící o hledání sebe sama.

Po jeho povídce nastupuje další, která vás uvrhne v nejistotu a napětí, co se to vlastně děje. Oheň od Terezy Vodvářkové polemizuje o důležitosti historie, kterou doplňuje oněmi pověstnými ohni na Pětříně. Přiznám se, že v první chvíli při začtení do povídky jsem si vzpomněla na Lvářku od Terezy Janišové, která se chytá ve své díle stejného prvku, ale u povídky Oheň žádnou romantiku nečekejte, pouze poctivou novinářskou práci!

A napětí vás neopustí ani v následující povídce, kde doslova vygraduje a budete si nervozitou kousat nehty, jen abyste přišli, co se to proboha děje? Virus od Sáry Vůchové ve vás zanechá pocit bezmoci, bezradnosti v naprosto cizím prostředí, a přitom půvabně navazuje na jednu z pražských legend, aby nám sdělila hlubší myšlenku. Přitom příhodně udržuje strhující tempo, aby předala žezlo poslední povídce Železný rytíř.

Slovo závěrem

Pokud rádi objevujete nové spisovatelské tváře, tyhle sborníky jsou k tomu výbornou příležitostí. Máte tak příležitost okusit něco nového a tentokrát dokonce od spisovatelů, které jejich životní průlom teprve čeká. Pojďte tedy objevovat v budoucí legendy v L3g3ndách!

Moje hodnocení: 8/10

Antalogie povídek L3g3ndyZajímavé odkazy

Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Epocha

Autor: Kolektiv autorů
Název: L3g3ndy
Žánr: sci-fi, fantasy
Počet stran: 464
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2020

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 31 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Reklama | Co mě zaujalo jinde

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

Nejnovější díl: Tvůrčí psaní: Nálepka, kterou má dnes každý druhý literární kurz | Host: Ondřej Neff

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

Čtenářský klub – společné čtení

V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

Zde ke konci měsíce naleznete odkaz na Zoom, kde se sejdeme na společnou debatu nad knihou.
 
 |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
Xiran Jay Zhao - Železná vdova