Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Knižní novinky za červen 2024

Knižní novinky za červen 2024

Další přehled knižních novinek, které v tomto měsíci zamíří na knižní pulty, je tady. A tentokrát se o své slovo hlásí především čeští autoři. Tak co, už jste některým dali šanci nebo naše domácí literatura na vás teprve čeká? Rozhodně jí dejte šanci.


Fantasy novinky

Ludmila Bakonyi Selingerová – Jak na pohádku

Ludmila Bakonyi Selingerová – Jak na pohádku
Nakladatelství: Portál
Datum vydání: 2024

Pracovní listy seznamují předškoláky a mladší školáky s úvodem do literární tvorby, odkrývají dětem zákonitosti toho, co dělá příběh příběhem, učí je vymýšlet postavy, prostředí, i vlastní svět každého vyprávění. Malým tvůrcům ukazuje, jak rozvíjet jazykové prostředky, fantazii, imaginaci a zároveň se i tvůrčím způsobem dívat na okolní svět. V rámci sebepoznání se děti naučí mapovat a interpretovat vlastní zážitky a emoce. Kromě samotného psaní se listy zaměřují i na to, jak dále s příběhem pracovat, vytvořit si vlastní knihu i s obrázky, stolní hru, nebo kde nasbírat inspiraci.

Morgan Rhodes – Vzpomínky a vrazi

Morgan Rhodes – Vzpomínky a vrazi
Série: Vzpomínky a vrazi (1)
Nakladatelství: Cosmopolis
Datum vydání: 21. 6. 2024

Josslyn Drakeová ví o magii jen tři věci – je vzácná, zakázaná a smrtelná. Takhle ji to odmala učili a ona neměla nikdy důvod o tom pochybovat. Takže když se infikuje vzpomínkami nechvalně známého čaroděje a teroristy lorda Banyona, je rozhodnutá udělat vše pro to, aby se jich co nejdříve zbavila. I kdyby to mělo znamenat spolupráci s arogantním kriminálníkem Jericho Noxem, který pase právě po magii ukryté v její hlavě.
Joss čeká střet s drsnou realitou. Bude muset přehodnotit všechno, co dosud věděla o magii, impériu i sobě samé. A ani ten Jericho nakonec není tak nesnesitelný, jak se na začátku tvářil.

Brandon Sanderson – Lokýnka ze Smaragdového moře

Brandon Sanderson – Lokýnka ze Smaragdového moře
Série: Kosmír
Nakladatelství: Talpress
Datum vydání: 2024

Ve světě, kde moře neznamená vodu, ale nekonečné množství kypících, smrtonosných spor, žije jedna zdánlivě obyčejná dívka Lokýnka. Netouží po dobrodružství, uvažuje prakticky a předpokládá, že stráví celý svůj život na pustém ostrově zvaném Skála. Svým naprosto pragmatickým způsobem miluje chlapce Káju, který je však synem místního aristokrata. A právě rozdíl ve společenském postavení a překážky v lásce z něj plynoucí způsobí, že Kája skončí na opačné straně světa v zajetí Čarodějky. Tehdy se všedním životem žijící Lokýnka rozhodne opustit ostrov a vydat se na dlouhou a zakázanou výpravu, jejímž cílem má být Kájova záchrana. Netuší, že při tom změní sebe i svět.

John Gwynn – Odvaha

John Gwynn – Odvaha
Série:Věrní a padlí (2)
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 28. 6. 2024

Druhá kniha z kultovní série Věrní a padlí od uznávaného autora fantasy Johna Gwynna
Země vyhnanců jsou rozervány válkou, nejvyšší král Nathair táhne říší a bojuje proti každému, kdo se jeho svatému tažení staví na odpor.
Mladá dívka Cywen, která byla ponechána vlastnímu osudu, musí bojovat o přežití. Veškerá její naděje na únik se stává marnou ve chvíli, kdy si Nathair uvědomí, kým Cywen je. Nehodlá dopustit, aby mu tak cenný úlovek vyklouzl z rukou. Neboť právě Cywen může být klíčem k zabití toho, kdo nejvíc ohrožuje jeho cestu k moci.
Válečník Corban mezitím se svou družinou prchá po prohře z domoviny a míří na jediné místo, které jim může poskytnout útočiště. Corban po celou dobu svádí vnitřní boj, aby se stal tím, za kterého jej všichni mají — Jasnou hvězdou a spasitelem Zemí vyhnanců.
Svět smrtelníků je natolik pohroužený do bojů o moc a přežití, že nikdo nevnímá největší nebezpečí. Temné síly v Zásvětí osnují plány, jak přivést vojska Padlých do světa těla a tím jednou provždy ukončit odvěkou válku proti Věrným.

Ukázka z knihy Jak na pohádku

Igor Rendić – Město zvané Řeka

Igor Rendić – Město zvané Řeka
Nakladatelství: Laser
Datum vydání: 12. 6. 2024

Paulův návrat do rodného města je stejně málo radostný jako kdysi odjezd. Z Rijeky ho jako malého chlapce vyhnala před třiceti lety válka v bývalé Jugoslávii. Odjel s rodiči, nechal doma kamarády i prarodiče, teď ho však zpátky domů přivedla smutná zpráva: zemřela mu babička, jeho poslední pouto s domovem. Dospělý Paul, který po těch letech stěží ovládá svůj mateřský jazyk, přijíždí do města jménem řeka, do Rijeky, aby vyřídil babiččinu pozůstalost. Na místě ale zjistí, že po babičce zdědil něco mnohem podivnějšího než jen zanedbaný byt v centru přetékající spoustou zdánlivě zbytečných krámů. Milá a nenápadná stará paní, kterou měl tak rád, byla totiž krsnik, v chorvatské mytologii jedinec obdařený dědičnými magickými schopnostmi. Úkolem krsnika je odnepaměti střežit hranici mezi světem lidí a světem na druhé straně, obývaným vedle přátelských mrtvých také zákeřnými tvory, pro něž lidské bytosti představují lovnou zvěř, z níž čerpají energii. Takový odkaz Paul nečekal a už vůbec by ho nenapadlo, že se ho nelze zříct. Nechtěný úděl mu padne na bedra a s ním i nebezpečí, že mu převrátí vzhůru nohama všechno, co doposud věděl o životě, o městě, kde kdysi žil, i o sobě samém. Hranice mezi světy se s nástupem nového krsnika ztenčuje a Paul se nevyhnutelně dostává do střetu s nečistými magickými silami. Stane před úkolem prokázat, že je babiččina dědictví hoden, ochránit lidstvo a nepřijít přitom o rozum. Naštěstí brzy najde vítané čarodějné spojence a není na to sám.

Ruby Dixon – Barbaři z ledové planety

Ruby Dixon – Barbaři z ledové planety
Série: Barbaři z ledové planety (1)
Nakladatelství: Laser
Datum vydání: 26. 6. 2024

Mezinárodní knižní fenomén míří do České republiky! Co může být příjemnějšího než se na ledové planetě přitulit k velkému, hřejivému mimozemšťanovi? Nejspíš si myslíte, že být unesena mimozemšťany je to nejhorší, co se mi mohlo přihodit. Tak to se pletete, protože tihle mimozemšťané měli potíže s motorem, a tudíž náklad lidských žen – včetně mě – vysadili na ledové planetě. Žádná z nás není k životu v téhle bezútěšné, mrazivé pustině vybavená. Ale protože si mě v podstatě zvolily za svou vedoucí, nezbývá mi než se vydat do sněhu hledat pomoc. A taky že ji najdu. U velikého, modrého mimozemšťana s rohy, který se mi představí poněkud… nezvykle. Tvrdí, že jsem jeho družka, jeho vyvolená – a že to předení v jeho hrudi vyvolává moje přítomnost. Pomůže mně a mým lidem přežít, ale má to jeden drobný háček. Nejsem si jistá, že mě nechá odejít.

Šárka Przewozná – Skutečná

Šárka Przewozná – Skutečná
Nakladatelství: Vendeta
Datum vydání: 26. 6. 2024

Vědomí nepravděpodobného je jen pomyslnou hranicí toho, co se může stát skutečností… Velitel místního policejního sboru Marek bojuje s vlastními démony, když se v dosud poklidném maloměstě začnou ztrácet děti. Do toho musí spolupracovat s novým členem sboru Adamem, kterého nemůže vystát, a do snů mu vstupuje neznámá žena Alice, jež tvrdí, že mu s případem může pomoci. Když se jednoho dne tato žena objeví na prahu jeho domu, Marek si není jistý, jestli se nezbláznil. Najednou se ocitá ve víru událostí, které nejenže otestují jeho detektivní schopnosti, ale vypustí na povrch i řadu nevyřešených událostí z Markovy minulosti, s nimiž se bude muset vyrovnat…

Jiří Pavlovský – Slepý hon

Jiří Pavlovský – Slepý hon
Série: Kladivo na čaroděje
Nakladatelství: Epocha
Datum vydání: 19. 6. 2024

Začalo to docela nenápadně – hrou na slepou bábu, která nabrala dost temný nádech. Ale osleplé děti byly jen začátek. Brzy začne do našeho světa pronikat naštvaná minulost, po ulicích řádí podivní zabijáci a mrtvých přibývá. Tým Felixe Jonáše vyráží do akce proti hrozbě, která přesahuje nejen jejich síly, ale i chápaní.
Kdo by kdy řekl, že největším ohrožením našeho vesmíru jsou Erben a Němcová.
Samostatný příběh ze světa Kladiva na čaroděje!
Kladivo na čaroděje vás zavede do našeho světa, jak ho neznáte… a jak ho ani netoužíte poznat. Alespoň ne na vlastní kůži. Světa magie, temných přízraků, oživlých mrtvol, zabijáků, démonů, psychopatů, nekrofilů, upírů – a to mluvíme jen o kladných hrdinech. Ti, proti kterým bojují, jsou ještě mnohem horší…

Dále vychází

 • Karel Jaromír Erben – České pohádky K. J. Erbena (Albatros)
 • J. K. Rowlingová – Harry Potter a Tajemná komnata (2)(Albatros)
 • Cassandra Clare – Poslední hodina (1): Řetěz ze zlata (#booklab)
 • Cassandra Clare – Poslední hodina (2): Řetěz ze železa (#booklab)
 • Cassandra Clare – Poslední hodina (2): Řetěz z trnů (#booklab)
 • Andreas Suchanek – Šeptající les (4): Mistr stínů povstal (Drobek)
 • Rick Riordan – Percy Jackson: Příručka pro polobohy (Fragment)
 • John Gwynne – Krvopřísežní (2): Hlad bohů (Host)
 • Amanda Foody – Stínová hra (3): Voltová královna (KING COOL)
 • Michelle Harrison – Špetka magie (2): Kapka kouzel (Ocelot Publishing)
 • Brandon Sanderson – Alcatraz (3): Alcatraz versus rytíři z Krystálie (Slovart)
 • Nisha J. Tuli – Výzva sluneční královny (1)(YOLI)

Sci-fi novinky

Rachel Lynn Solomon – Uvidíme se včera

Rachel Lynn Solomon – Uvidíme se včera
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 3. 6. 2024

Navždy spolu? Pokud se nedostanou z časové smyčky, je to dost možné…
Barrett Bloomová doufá, že ji na vysoké čeká nový začátek. Ale hned 21. září, první školní den, se všechno pokazí. Dostane se do křížku s chytrolínem Milesem, zvorá pohovor do školních novin a nakonec omylem zapálí dům jednoho bratrstva. Další den se probudí, ale něco nehraje… je totiž 21. září. Znova! Barrett uvízla v časové smyčce, ve které Miles trčí celé měsíce. Společně začnou hledat cestu ven, během níž zažívají divoká, romantická dobrodružství. Co ale bude s jejich vztahem, jestli se dočkají zítřka?

Ondřej Blaho – Severní den

Ondřej Blaho – Severní den
Nakladatelství: Mystery Press
Datum vydání: 24. 6. 2024

Před dvěma sty lety lidé uprchli z Kontinentu a usadili se na nehostinném ostrově Nordtag přezdívaném Severní den. Na troskách opuštěných skulptur postupně vybudovali nová města, aniž by cokoli tušili o stále funkčních mechanických konstruktech i jejich záhadných tvůrcích.
To vše se má nyní změnit. Julius Birma, prospektor s dluhy a složitou minulostí, přijímá riskantní zakázku doručit neznámému klientovi šifrovanou depeši. Na jiném místě prchá Hana Polach z okovů zlaté klece despotického muže. Pokud se jí to ale má podařit, musí spáchat ten nejhorší zločin. A Vicram Bagley, hlava zločineckého Syndikátu, uzavřel smlouvu, která může zapříčinit pád celého Nordtagu.
Do toho všeho se z nebe spouští nekonečný déšť a spolu s ním přicházejí ti, které dosud nikdo nespatřil. A hlavně – nikdy spatřit neměl.

Alastair Reynolds – Archa

Alastair Reynolds – Archa
Série: Odhalený vesmír (3)
Nakladatelství: Tridistri
Datum vydání: jaro 2024

Válka mezi Spojenými a Demarchy vrcholí. Strojová inteligence, která již miliony let dusí v Galaxii inteligentní život, se zaměřila na lidstvo a v sázce je celá jeho budoucnost. Zmarové se slétají jako dravci do soustavy Delty Pavonis, v níž excentrický vědec Dan Sylveste nechtěně spustil rafinovaně ukrytý alarm.
Jediná naděje pro lidstvo spočívá v nalezení ztracených zbraňových komplexů z románu Odhalený vesmír . Na cestu se vydávají Ultranautky V oljovová a Kuriová, transmutovaný kapitán Brannigan, ale především dezertér Nevil Clavain ze Spojených. Času mnoho nezbývá, mimozemské vražedné stroje navržené k detekci a zničení mimozemského života se probouzejí a chystají se opět konat.

William Gibson – Působnost

William Gibson – Působnost
Série: Médium (2)
Nakladatelství: Laser
Datum vydání: 16. 6. 2024

William Gibson upírá pohled do budoucnosti už desítky let od chvíle, kdy vymyslel pojem „kyberprostor“ a pak ho začátkem 80. let zpopularizoval ve svém klasickém spekulativním románu Neuromancer. Cory Doctorow nadšeně hlásil, že Médium je „velkolepé dílo, ukázka trefné spekulace o vzdálené budoucnosti okořeněná vizuálními efekty Neuromancera“. Teď se Gibson vrací s Působností, sci-fi thrillerem výrazně ovlivněným současným děním. Verity Jane, nadaná appkoznalkyně, se nechá najmout na betatestování nového výrobku, digitální asistentky, k níž se připojuje přes zdánlivě obyčejné brýle. Neodolatelně lidská UI v brýlích – „Eunice“ – má svou vlastní tvář, útržkovitou minulost a suverénní přehled o bojové strategii. Jakmile Verity pochopí, že její tajnůstkářští noví zaměstnavatelé ještě nemají ponětí o Eunicině skutečné moci a hodnotě, automaticky dojde k závěru, že je to tak lepší. Sto let nato v Londýně, na úplně jiné časové ose, Wilf Netherton pracuje mezi plutokraty a pleniteli, přeživšími pozvolné, leč jisté apokylapsy známé pod přezdívkou jackpot. Jeho nadřízená, záhadná Ainsley Lowbeerová, umí nahlížet do alternativních minulostí a nenápadně ovlivňovat jejich vývoj. Verity a Eunice jsou její nynější projekt. Wilf vnímá něco, co Verity a Eunice vnímat nemohou – jejich vlastní verzi jackpotu číhající hned za rohem a úlohy, které v ní obě mohou sehrát.

Ukázka z knihy Působnost

 

Dále vychází

 • Antoine de Saint-Exupéry – Malý princ (kolibří vydání)(Albatros)
 • Cressida Cowellová – Kudy do vesmíru (2)(BRIO)
 • Radek Starý – Odkaz lidské mysli (3): Odkaz lidské pýchy (CooBoo)
 • Cavan Scott – Star Wars: Dobrodružství Hana a Chewieho (Egmont)
 • František Kotleta – Ledie (10): Plameny války (Epocha)

Hororové novinky

Petra Klabouchová – Ignis fatuus

Petra Klabouchová – Ignis fatuus
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 4. 6. 2024

Hororový příběh z magické Šumavy, kde si život a smrt podávají ruce
Na zakázaném území Šumavy, kolem řeky Křemelné, se koncem sedmdesátých let začínají probouzet pradávné legendy. Pohraničníci zde stále častěji hlásí výskyt neznámých světelných jevů. Roste podezření na možné nepřátelské plány Západu. A krajem se opět šíří odvěké pověsti o bludičkách a beztělcích. Do míst, jež byla po desetiletí nepřístupná, je vyslána vědecká expedice, která má záhadná zjevení prozkoumat. Vědci věří, že najdou rozumné vysvětlení, ale možná právě oni uprostřed šumavských slatí o rozum přijdou. Jde skutečně o přírodní úkazy, nebo si tu s nimi něco temného pohrává? Každý z nich si v duši nese minulost svou i svých předků — a zdejší kraj nezapomíná. Tentokrát se bude mstít sama Šumava.

Daniel Barták – I mrtví prahnou po pomstě

Daniel Barták – I mrtví prahnou po pomstě
Nakladatelství: Golden Dog
Datum vydání: 24. 6. 2024

Co skrývá zanedbaný statek na okraji Prahy? Bečení zmasakrovaných ovcí či snad vzteklý řev hladových prasat? A co s ním má společného psychicky nemocný muž stíhaný šíleným přízrakem dávno mrtvé matky? A žena, skrývající se pod dvěma identitami? Vítejte v příběhu plném tajemství, v němž není jednoduché odlišit pravdu od lži. Protože I mrtví prahnou po pomstě…

Shigor Birdman – Kronika konce světa

Shigor Birdman – Kronika konce světa
Nakladatelství: Mystery Press
Datum vydání: 17. 6. 2024

Realitní makléř Johann si chtěl jenom na pár dní odpočinout od shonu velkoměsta. Dovolená v horské chatě se ale záhy mění v boj o život, když svět postihne neznámá pandemie. Největší šťastlivci prostě jenom umřou. Většinu lidí ale virus změní v krvelačné zombie.
Johann se snaží co nejrychleji vrátit do Brna v naději, že najde pomoc pro umírající přítelkyni Renátu, jenže nemoc už zachvátila celé město. Stačí pár dní a z moravské metropole se stanou ruiny dobré jenom pro krysy a zdivočelé psy. Zdá se, že Johann, který je z nějakého důvodu vůči nákaze imunní, zůstal posledním člověkem na Zemi.
Pistole sebraná mrtvému policistovi může vyřešit zoufalství i strach z děsivé samoty. Johann přesto postupuje dál přes hromady mrtvol – těch obyčejných, i těch, které se ho snaží sežrat – a stále pevně věří, že přežil ještě někdo další.
Když konečně někoho potká, zbraň mu zachrání život. Pro některé lidi totiž zombie apokalypsa není noční můra, ale splněný sen…

Jay Anson – Dům v Amityville

Jay Anson – Dům v Amityville
Nakladatelství: Fobos
Datum vydání: 19. 6. 2024

V prosinci 1975 se rodina Lutzových přestěhovala do svého vysněného domu. Do stejného domu, kde Ronald DeFeo před rokem zavraždil své rodiče, bratry a sestry.
Následující jevy byly tím nějděsivějším, co kdy rodina Lutzových zažila. Donutily je za 28 dní uprchnout z domu v přesvědčení, že je posedlý zlými duchy.
Nezapomenutelná kniha o jejich příběhu se všemi překvapujícími momenty a strhujícím napětím jako v dílech Vymítač ďábla, Znamení nebo Rosemary má děťátko, ale s jedním zásadním rozdílem… tento příběh je pravdivý. (neoficiální překlad anotace z aj)

Jana Pacáková – Suzy

Jana Pacáková – Suzy
Série: Zrnka temnoty
Nakladatelství: Golden Dog
Datum vydání: 24. 6. 2024

Jaký lepší dárek by mohla vybrat?
Kristýna hned věděla, že tohle je přesně ten dárek, který musí své kamarádce Lucii koupit k narozeninám.
Panenka.
Další do její sbírky.
Panenka…
Vždyť co by se mohlo stát?

Ukázka z knihy Suzy


Od Johna Gwynna mi zrovna na stole leží první díl ze série Věrní a padlí, mám co dohánět. Stejně tak od Shigora Birdmana Stará béčková legenda, na kterou mě nalákala beseda s autory Mystery Pressu na Světě knihy. To jsou moje aktuální vyhlídky. A co vy, vyhlídli jste si něco z knižních novinek nebo u zmiňovaných autorů máte ještě své resty?

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

 • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
 • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz