Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • John Gwynne – Stín bohů | Bohové sice padli, ale jejich děti stále žijí a umí se chopit meče

John Gwynne – Stín bohů | Bohové sice padli, ale jejich děti stále žijí a umí se chopit meče

Recenze knihy Stín bohů, autor: John Gwynne

Nespravedlnost hýbe světem a své by o tom mohli říct Orka, Elva a Varg. Jediné, co jim zůstalo, je zbraň v ruce, kterou se budou moci každý po svém probojovat za svou budoucnost. Za budoucnost v Zemi, kde mocné bohy připomínají jen jejich kosti.

John Gwynne - The Shadow of the Gods

John Gwynne – Stín bohů

Série: Krvopřísežní (1)
První vydání: 2021
První české vydání: 2022

John Gwynne je anglický spisovatel tíhnoucí k severské mytologii. Svůj spisovatelský talent rozvinul až ve chvíli, kdy byl nucen opustit zaměstnání a starat se doma o hendikepovanou dceru. Jeho knižním debutem se stala fantasy Moc (2012), první díl série Věrní a padlí, za níž získal cenu Davida Gemmella Morningstar. Kniha byla přeložena do češtiny v roce 2023. Jeho nejnovější knižní sérií jsou pak Krvopřísežní, které otevírá první díl Stín bohů (2021).

Orka je válečnice tělem i duší, ale společně se svým mužem chtějí tuhle krvavou minulost zakopat hluboko pod zem a užívat si dne jako slušná rodina. Vše, na čem jí záleží, je její manžel a především pak jejich syn Breca.

Elva oproti tomu je dcerou mocného jarla, ale chce se vymanit z okovů svého urozeného původu. Láká ji chřestot zbraní a krev proudící potokem. Také proto se přidala k Lítým bijcům, aby dokázala svému otci, že není křehkou paničkou na vdávání a dokáže pro svůj rod posloužit jinak.

A Varg, ten je tím nejposlednějším z posledních. Uprchlý otrok, jemuž jeho pánové šlapou na paty. Jenže jeho pohání něco velmi nebezpečného, touha po pomstě. Musí se vypořádat s vrahy svojí sestry, ale aby zjistil, kdo jimi jsou, bude nejprve muset vyhledat pomoc čarodějů.

Osudy tří tak naprosto odlišných lidí, které postupně začne svazovat nenávist, chamtivost a nelítostnost zdejšího světa.

Ukázka z knihy Stín bohů

Měla rozpárané břicho, vyhřezlá střeva ležela na hromádce na zemi, zkroucená jako popínavé rostliny kolem letitého dubu. Na jejich lesklé záhyby se snášel sníh, ale ještě se z nich kouřilo. Tvář měla Idrun znetvořenou bolestným šklebem.
To ona křičela.
„Co to udělalo?“ zamručel Thorkel.
„Vaeseni?“ odtušila Orka.
Thorkel ukázal na tlusté runy vyryté do brány, samé ostré úhly a rovné čáry. „Ochranná runa.“
Orka zavrtěla hlavou. Runy by zastavily všechny vaeseny kromě těch nejmocnějších. Podívala se zase na Asgrima a na ránu v jeho hrudi. Vaesení zřídkakdy používali zbraně, příroda je vybavila lepšími nástroji smrti a zabíjení. Místy tráva tmavla skvrnami sražené krve.

– strana 19, kapitola první: Orka

Pod drobnohledem

Když jsem pátrala po něčem, co bych mohla číst dál, lákalo mne téma severské mytologie a draků. Jak mile mne překvapilo, když jsem objevila knihu, která měla v sobě ukrývat oba tyto prvky. John Gwynne nás totiž přivádí do světa inspirovaného vikingy, jejich náboženstvím a kulturou. Vytváří svět, kde dřívější bohové padli. Zemí se totiž prohnala obdoba Ragnaröku a po těch nejmocnějších tak zbyly jen kosti, ve kterých vzklíčila nová lidská města.

A ještě něco nezanedbatelného – potomci bohů, míšenci, kteří nejsou ve společnosti zrovna dvakrát vítáni. Ačkoliv mají nadlidské schopnosti určené právě dle jejich božské pokrevní linie, přesto jsou svázáni do magických okovů a musejí otrocky sloužit lidem. Jen tak se jde ubránit jejich nepředvídatelnosti. Kdo by třeba o takového berserka jako souseda stál?

I přesto, že nám tak autor předkládá zkrocené lidské „divochy“, nenechává zdejší přírodu poklidnou. A vlastně i samotná lidská srdce. Hnacím motorem a velmi zásadním prvkem tohoto příběhu se totiž staly opravdu nad míru početné bojové scény. Ať už jsou to kradmé, plíživé akce s jednou osobou proti věznitelům, skupinové souboje lidí nebo třeba souhra bojovné skupiny proti trollovi.

Pokud si v takovýchto situacích libujete, nejspíše se dosyta nakrmíte v této knize. Stín bohů totiž souboje nenastiňuje, ale provede vás postupnými kroky a zdoláním monstra. V krvi se tak doslova budete koupat. A vlastně nejen v ní.

Trollové ovšem nejsou jediná divoká stvoření tohoto světa. Zdejší vikingsky laděný svět, kde se budete mimo jiné i plavit na drakkaru, se doslova hemží magickými stvořeními se svými schopnostmi, vzezřením a úmysly. Lidé si je mohou k sobě na jednu stranu přivázat, na druhou stranu stačí trochu nepozornosti, a přes noc přijdete o všechny zuby, protože zrovna tahle malá potvůrka je má v oblibě místo brambůrků.

Bohatý svět a osudy tří lidí ovšem neposkytnou nahutněný příběh. Jednotlivé dějové linky jsou jednoduššího rázu a postupně odkrývají, kam bude celá série Krvopřísežní pokračovat. Také možná proto, aby bylo dostatečného prostoru na četné a velmi propracované soubojové scény. Někdy ale prostě velkolepé příběhy nemusejí být zamotané, plné intrik a nepředvídatelnosti. Někdy prostě jen stačí hrubá síla. Zvláště když tohle je kniha o třech bojovnících, kteří to prostě umí se zbraní v ruce.

Ukázka z audioknihy Stín bohů

Audioknižní zpracování

Jelikož se knihou linou tři dějové linie tří postav, rozhodlo se vydavatelství OneHotBook ke kroku, kdy pro audiknihu zvolilo rovnou tři interpreety, tedy jednoho pro každou linku. Díky tomu se tak v jejich osudech orientujete nejen dle textu, ale už dle hlasu vypravěče, který jim také propůjčuje určitý charakter a podněcuje představivost.

Interprety se staly Klára Cibulková, Anna Fixová a Jan Teplý ml., kdy mě osobně nejvíce sednul mužský interpret, možná právě díky tématice textu, ale i obě ženy svým hrdinkám propůjčily svůj výborný přednes a vyhrály si s dynamickým textem, aniž by posluchače ztratily třeba v toliko autorem oblíbených bojových scénách.

Sama jsem ovšem zvědavá, jakou cestou se vydá vydavatel s ohledem na další díly.

Závěrečné shrnutí

Holdujete příběhům plných propracovaných soubojů, rvaček a bitek všeho druhu? Pak tady si jich užijete do sytosti ve světě, který má své základy ve vikingské kultuře a mytologii, z které čerpá. Stín bohů nás vrhá do osudů tří bojovníků, z nichž každého čeká jiná cesta. A tohle je její začátek.

Moje hodnocení: 8/10

John Gwynne – Stín bohů

Série Krvopřísežní

  • 1. díl: Stín bohů
  • 2. díl: Hlad bohů
  • 3. díl: The Fury of the Gods (vyjde 10/24 v aj)

Autor: John Gwynne
Série: Krvopřísežní
Název: Stín bohů
Žánr: Fantasy
Počet stran: 512
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2022

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz