Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Nikki Erlick – Život na míru | Chtěli byste znát délku svého života?

Nikki Erlick – Život na míru | Chtěli byste znát délku svého života?

Recenze knihy Život na míru (Nikki Erlick)

Někteří těžce nemocní lidé to dostanou na papíře. Tu přesně změřenou špetku života, která jim zbývá, aby svůj čas s rodinou a přáteli strávili co nejlépe. Jenže co kdybyste byli plně zdraví a váš „papír“ by vám říkal, že do roka a do dne zemřete? Využili byste každého okamžiku se svými blízkými? Nebo obsazovali nemocnice a dožadovali se vyšetření, protože s vámi něco musí být? A kdybyste nedostali odpovědi, sáhli byste i po zbrani a vyhrožování?

Nikki Erlick – The Measure

Nikki Erlick – Život na míru

První vydání: 2022
První české vydání: 2024

Nikki Erlick je americká spisovatelka, redaktorka a cestovatelka. Vystudovala Harvardskou univerzitu a na Kolumbijské univerzitě pak magistra v oboru globálních souvislostí. Doposud působila jako ghostwriterka, ale pod svým jménem debutovala až s knihou Život na míru (The Measure). Kniha se stala bestseller a od roku 2022 byla přeložena již do 22 jazyků.

Stalo se to ze dne na den. Všem starším 22 let se před dveřmi objevila malá záhadná krabička. Vzkaz na ní obsahoval jediné: „Uvnitř se nachází míra vašeho života.“. Pokud by se jednalo o jednoho člověka či rodinu, mohli bychom to považovat za žert. Ale celá Zeměkoule?

Teď už je jen na lidech, v co uvěří. Tajné vládní spiknutí, mimozemšťané nebo něco jiného? Na tom asi záleží. Jediné, co je potřeba vědět, zda je tohle všechno pravda a krabičky opravdu ukrývají délku života daného jedince. A nebo je ještě důležitější nahlédnout do krabičky a znát onu vyměřenou dobu, která vám zbývá?

Ukázka z knihy Život na míru

V bytě bylo takhle časně vždycky slastné ticho, jež narušovalo jen občasné zasyčení kapky, která unikla zpod víčka konvice a přistála mezi nízkými plameny. Později se Nina podivovala nad tím, že onoho rána neslyšela žádný rozruch. Neozýval se křik, houkání sirén ani kravál ze zapnutých televizorů, zkrátka nic, co by ji upozornilo na chaos, který už se tou dobou venku šířil. Kdyby si byla nezapnula telefon, byla by si mohla ten klid užívat ještě o chvilku déle, vychutnat si čas předtím.
Místo toho se posadila na pohovku a jako každé ráno zkontrolovala telefon. Čekala, že si přečte pár e-mailů a projede různé zprávy, dokud se neozve Mauřin budík a nedohodnou se, jestli si dají vajíčka, nebo ovesnou kaši. Jako od redaktorky se od ní očekávalo, že si bude udržovat přehled, jenže už jen počet aplikací a výstupů se rozrůstal s každým rokem a občas jí připadalo, že by mohla čtením trávit celý život, a stejně by to nestačilo.
Toho rána ovšem nestihla ani začít. Jakmile odemkla domovskou obrazovku, poznala, že se něco děje. Měla tři zmeškané hovory od přátel a už několik hodin jí přicházely zprávy, vesměs do skupinového chatu od kolegů z redakce.

WTF, CO TO JE?!
Dostali jste je taky???

– strana 13-14, kapitola Nina

Pod drobnohledem

Netradiční společenský román konfrontuje lidstvo se zcela novou a dosud neznámou informací. Délkou jejich života a tedy i jakousi možností vědět, kdy dotyčný zemře. Jak moc je to pravdivé či nikoliv, to ukáže jen čas. Na druhou stranu, pokud takovou krabičku otevřete a zjistíte, že váš život má být krátký, jak moc jej přehodnotíte a změníte?

Kniha Život na míru nás přivádí do alternativní současnosti, kde se nejenom jedinci, ale celá společnost musí vypořádat s tak těžkou výzvou. Mění se snad hodnota člověka, když jeho vyměřený čas je poloviční než ostatních? Jak na to reagují pracovní místa a podmínky? A co teprve přátelé, partneři a manželé?

Autorka opravdu šťourá do každé maličkosti, ať už se jedná o nové problémy jednotlivých lidí, ale také komplexní proměna společnosti. Nezapomíná přidávat reakci některých konkrétních států, případně se pustí do zákulisí politiky.

Aby tohle vše dokázala obsáhnout, přinese nám osm hlavních postav, které nám vyprávějí své příběhy, rozhodnutí a změny v životě. Některé jsou sympatické a jiné zase méně. Některé nás překvapí svojí snahou o vyrovnání se se situací a jiné nás rozzlobí svým přístupem. Není to soutěž o oblíbence, jsou to prostě jen lidé, a tak se i chovají. Mají své touhy, cíle, neřesti i strachy.

Děj se odehrává v rámci několika měsíců od chvíle, kdy se objevily krabičky, aby nám právě ukázal ten největší dopad a zvykání společnosti. V rámci tohoto časového rozpětí se nám tak nepovede uzavřít všechny osudy hlavních hrdinů, a tak na posledních stranách se autorka zrychleně věnuje tomu, co bylo dál a jak dopadly. (Více méně předvídatelně.)

I přesto se jedná o psychicky náročnou četbu, která ačkoliv na menší stránkovém rozsahu, přeci jen se nás dokáže dotknout a zamyslet se nad vlastní smrtelností. Může to přijít kdykoliv, nemusí to být jen nemoc. A o tom, jak kvalitní život budeme vést a jak budeme nakládat s časem, který nám byl přidělen, je jen na nás.

Možná že právě tohle bylo cílem knihy, protože je nutno podotknut, že při psaní této knihy svět zasáhl Covid a ovlivnil tak autorčino uvažování. Ačkoliv se kniha rychle čte a ubíhá, přesto za sebou zanechává onu hořkou pachuť umírání, ztráty a nejistoty našich životů.

Závěrečné shrnutí

Pokud, stejně tak jako já, hledáte něco trochu jiného ozvláštněného nějakým tím prvkem fantastiky, třeba vám sedne společenský román Život na míru. Rozebírá otázku znalosti nám vyměřeného času života a na poměrně malém množství stran to dokáže vzít pěkně ze široka do mnoha důležitých životních i společenských okruhů. Tahle kniha není jen vyprávěnými příběhy, je to také zrcadlo našeho života, které nás donutí zamyslet se, jak kvalitně trávíme svůj přidělený čas. Právě ale díky svému zasazení do současnosti může být pro některé psychicky náročnějším čtivem působícím reálně.

Moje hodnocení: 8/10

Nikki Erlick - Život na míru

Autor: Nikki Erlick
Název: Život na míru
Žánr: Společenský román s příměsí sci-fi
Počet stran: 387
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Fobos
Rok vydání: 2024

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz