Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Jeffery Russell – Kosti, pasti, slepice | Potrhlá dobrodružná výprava trpaslíků za pokladem

Jeffery Russell – Kosti, pasti, slepice | Potrhlá dobrodružná výprava trpaslíků za pokladem

Recenze knihy Kosti, pasti, slepice (Jeffery Russell)

Jeden by to nikdy neřekl, ale trpaslíci jsou vážně vykutálení podnikatelé. Jedni za prachy na objednávku vyrábějí kobky chránící poklady, aby se do nich mohli vloupat jiné trpaslicí bandy a na objednávku ty poklady zase někomu dalšímu přinesli. Prostě běžný trpasličí job.

Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

Jeffery Russell – Kosti, pasti, slepice

Série: Kobkanýři (1)
První vydání: 2016
První české vydání: 2024

Jeffery Russell tak nějak napřímo nikdy nemířil k psaní a literatuře. Ačkoliv tentokrát si již označení jakožto americký spisovatel zaslouží, nebylo tomu tak vždy a mohli jste na něj narazit také jako na maséra, vyhazovače nebo sládka. Trpaslíci se ovšem tak moc zakutali do jeho hlavy, že musela vzniknout série Kobkanýři.

Někdy stačí málo, aby se vám život převrátil vzhůru nohama. Jednoho dne jste strážným u ovčí branky, kde se rozhodně nic záživného po celé roky neděje a ten druhý? To si to s trpaslíky šinete na dobrodružnou výpravu za ztraceným artefaktem, za který si někdo zaplatil a vy jste vyžádáni jako součást výpravy.

Tedy ne tak úplně vy. Durhamovi k tomu totiž stačila tak trochu záměna písmena ve jméně, takže si jej tak trochu spletli s někým jiným. Ale tak proč si trochu neužít čerstvého vzduchu pryč od všech těch ovcí? Třeba jim přeci jen dokáže být k užitku. Možná.

Ukázka z knihy Kosti, pasti, slepice

„Krtci na špejli!“ prohlásil Hammi, když podal Durhamovi špíz. Durham už měl pusu otevřenou, když jeho mozek konečně dokázal zpracovat, co se právě dozvěděl.
„Ehm. Cože?“
„Klasická trpasličí kuchyňa. Hrozně tradiční,“ řekl mu trpaslík. Jeho holá hlava se v poledním slunci leskla a do plnovousu si zjevně nabral víc ingrediencí, než skončilo v právě uvařeném obědu. „Nadívaný sekanýma červiskama, přesně jak to robila moja mať,“ zašeptal teatrálně s hlasitostí pečlivě vypočítanou tak, aby to slyšeli všichni v okolí. „Je to moja tajná ingredienca. Nikomu to neříkej!“
„Nikomu ani slovo,“ slíbil Durham. Znovu se zadíval na krtky a stiskl rty pevně k sobě, aby dal najevo, že to myslí vážně.
Z druhé strany kopečku se ozval zvuk připomínající kozu, která se právě začala dusit. Durham si uvědomil, že to je Tadův smích.
„Tož to jsi k obědu nečekal, co?“ zeptal se Tad.

Pod drobnohledem

Tohle potřeštěné a svižné vyprávění na nic nečeká. Svět je vedlejší, nejdůležitější je přece tahle dobrodružná výprava, tak proč vás jako čtenáře nevkopnout rovnou do ní? Jak už obálka (mimochodem od českého ilustrátora Jiřího Kůse) napovídá, tohle bude šílená jízda, která pomalu nezná hranice akce a humoru.

Autor stírá veškerá zavedená pravidla, s ničím se nepáře a mnohdy využívá prvků, situací a postupů, které potrápí logiku nejednoho čtenáře. Možná právě z toho důvodu a celkového konceptu knihy jsem v tom začala cítit záznam nějakého toho dračáku. Těžko říct, kde je pravda, každopádně v tomhle textu očekávejte i neočekávané.

Trpaslíci v hlavní roli? Jasně, ale ne tak úplně tradiční. Potrápíte se (v dobrém slova smyslu) navíc s jejich řečí (ne, netroufejte si na tuhle knihu v angličtině, prý je to šílenost a klobouček překladateli!) nebo nakouknete trpaslicím pod sukně. Možná i trpaslíkům. A to ani nemluvím o tom, jak vypadá setkání s elfy, které jsem si zamilovala. Prostě lesní potrhlíci.


Mohlo by vás zajímat

Kniha byla součástí společného čtení v květnu v čtenářském klubu. Hledáte pravidelnou inspiraci ke čtení, povídání o knihám s dalšími knihomoly a besedy se spisovateli? Přidejte se k nám.
Více informací ve článku níže.


Problémem ovšem je, že i přes malý rozsah má kniha celou řadu postav. V závěru knihy najdete mimochodem jejich seznam, rozčlenění do týmů a funkce, což se hodí. Bohužel totiž není možné se ve všech nějak zorientovat, zapamatovat si je a celkově působí jako jeden velký chaos.

Tak nějak jako náš hlavní hrdina, který je pasivní, naprosto mimo, jen občas má své světlé momenty. A chaos, to je jeho druhé jméno. A to v dobrém slova smyslu (tedy jak pro koho, chudáci knižní aktéři).

Nakonec tak z celé knihy jsem si nejvíce oblíbila přeživší slepici – kdy se ptám, co má autor proti slepicím? Ačkoliv je to zajímavý způsob, jak detekovat pasti. Také jsem si oblíbila gnóma, který svojí akcí a myšlenkami mezi trpaslíky vyčníval. Ale možná právě proto, že trpaslíci neměli příliš zřejmé vlastní osobnosti.

Postavy – to je pro mě ale taková jediná výtka, protože jinak jsem si čtení užívala a náramně se bavila. Celé je to takové divoké, splašené a rozhodně nejpozději za dva dny budete hledat pokračování. Jinak tempo mi přišlo výrazněji lepší v první polovině knihy. V kobce jsem naopak měla v jeden moment pocit, že se to autor snaží někam násilím posunout, ačkoliv jsem tam očekávala ještě další plynulejší posun. Každopádně ten konec za to všechno lopocení v kobce stojí.

Na závěr musím dodat, že Kobkanýři jsou celá knižní série, ovšem autor potvrzuje, že každý díl je naprosto samostatný a dají se číst v libovolném pořadí. Jedná se tedy o ucelený děj a i přes aktuální rozsáhlost (4 knihy), kdy pokud nemáte rádi série, tak tady se s klidným vědomím pusťte do čtení.

Závěrečné shrnutí

Tahle kniha je směsicí humoru, akce a dobrodružství. Všechno vyhání do extrému a je z něj patrný tak trochu dračák. Je tak potřeba počítat s tím, že tuhle knihu a fungování některých principů prostě nemůžete brát stoprocentně vážně, v čemž vás bude příběh čím dál více utvrzovat. Pokud přistoupíte na tato pravidla hry, budete se náramně bavit.

Moje hodnocení: 8/10

Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

Série Kobkanýři

  • 1. díl: Kosti, pasti, slepice (2024)
  • 1,5. díl: The Phoenix Egg (povídka, aj 2016)
  • 2. díl: Blackfog Island (aj 2016)
  • 3. díl: The Lost Temple of Ssis’sythyss (aj 2017)
  • 4. díl: Mazerynth (aj 2019)

Autor: Jeffery Russell
Série: Kobkanýři
Název: Kosti, pasti, slepice
Žánr: Fantasy
Počet stran: 264
Vazba: měkká
Nakladatelství: Mystery Press
Rok vydání: 2024

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz