Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Jakub Mařík – V Krvavém pásu | Dá se vůbec věřit mimozemšťanům?

Jakub Mařík – V Krvavém pásu | Dá se vůbec věřit mimozemšťanům?

Jakub Mařík - UTSS Salamis: V Krvavém pásu

Pokračování vesmírného dobrodružství posádky UTSS Salamis opět pokračuje a přináší s sebou tentokrát setkání s novou mimozemskou rasou. Může tohle vůbec dopadnout dobře nebo mají lidé vedle Korzárů nového nepřítele? To se dozvědí až v Krvavém pásu.

Jakub Mařík - UTSS Salamis: V Krvavém pásuJakub Mařík – V Krvavém pásu

Série: UTSS Salamis (3)
První vydání v ČR: 2022

S Jakubem Maříkem se nesetkáváme prvně, vždyť V Krvavém pásu je již třetím pokračováním nepřehlédnutelné sci-fi série, kde se lidstvo setkává s nepřátelskou rasou Korzárů. Pro připomenutí, Jakub Mařík není jen spisovatel, ale především překladatel z angličtiny. A hlavně s jeho příběhy jste se již mohli setkat daleko dříve v rozličných antalogiích, na kterých se podílel povídkově nebo třeba knihou Drsné sny zařazenou do série kladivo na čaroděje.

Pokud se sérií UTSS Salamis ještě neznáte, raději naskočte na recenzi pro první díl Ve stínu slunce, ať vás nepřekvapí níže nějaký ten spoiler.

Korzáři, ta tajemná mimozemská rasa, která si teprve oťukává lidskou civilizaci při střetech ve vesmírných plavidlech, se jistě brzy odhodlá i na větší útok na civilizovaný svět. Není proto vhodnějšího času pro navázání spojenectví s jinou mocnou mimozemskou rasou.

Ta má s Korzáry již své bohaté zkušenosti a jejich technologie je na daleko lepší úrovni. Ačkoliv se to tak ne každému může zdát jako správná věc, přeci jen je potřeba se sejít a sjednat podmínky spolupráce. A právě pro tuto diplomatickou akci je zvolen Krvavý pás, shluk asteroidů, který svůj název nezískal nadarmo. Nachází se zde ovšem také ta nejbezpečnější stanice, jakou má lidstvo k dispozici. Otázkou je, jak bezpečné bude setkání s novou rasou, když ta poslední lidem bez jakéhokoliv oznámení vyhlásila válku.

Ukázka z audioknihy V Krvavém pásu

Delší ukázku (50min) si můžete poslechnout zde.

Již potřetí se vracíme k posádce lodi UTSS Salamis, která má před sebou další netradiční výzvu v boji proti Korzárům. Opět se tak dostáváme do dalekých končin vesmíru s udržovaným tvarem názvu. Po Ve stínu slunce a V ledovém sevření tak přichází příběh pojmenovaný V Krvavém pásu, aby vám hned na první pohled bylo jasné, do kteréže série vlastně tohle dílo patří.

Čeká nás opět nové neznámé prostředí, které nabídne spousty možností. Tentokrát především vesmírná stanice, kde má přijít k onomu aktu nebezpečného diplomatického jednání s neznámou rasou, která by ovšem mohla být cenným spojencem v boji proti obávaným Korzárům. Tihle nanoboti, kteří si z lidí klidně udělají zombie a ovládnou kteroukoliv obsazenou loď, jsou totiž čím dál tím více nebezpečnější.

Jako vždy se nabízí notná dávka postav, ať již starých známých nebo těch nových. Sledujeme jejich postupné budování vztahů a vazeb, aby mnohé z nich mohly být zpřetrhány. Ani tentokrát totiž Jakub Mařík své hrdiny nešetří, vystavuje je smrtelnému nebezpečí a něco jako mód nesmrtelnosti tady nefunguje. Postavy tak jedna po druhé končí v propadlišti dějin a vy se jen modlíte za své oblíbence. Jako vždy jsou zde menším problémem zaměnitelná jména, což se ovšem při větším počtu může stát.

Jakub Mařík - UTSS Salamis: Ve stínu slunce Jakub Mařík - UTSS Salamis: V ledovém sevření

Po pomalejším rozjezdu, kdy jsme autorem pomalinku vsunuti do děje a uvedeni do nových skutečností, se to opět nepěkně zvrtne. Dočkáme se řady přestřelek, ochutnáme „vesmírný vzduch“, budeme svědky vesmírných bitev a další lahůdky. Nudit se opravdu nebudeme, kniha nabere strhující tempo a rozhodně vás donutí ji dočíst ještě týž večer. Tak jako s předchozími díly ani V Krvavém pásu tak čtenáře nezklame, nabídne slušnou akci a budování světa, na kterém vlastně série stojí. V porovnání s předešlými dobrodružstvími působí ovšem příběh méně atraktivně (co dokáže přebýt medvědy ovládané mimozemšťany? A další zajímavou faunu a atraktivní prostředí), stále je to ovšem parádní počin, který vás bude hnát v této sérii dál. Jak by také nemohl, když lidé opět ve vesmíru objeví nějaké ty novinky ohledně nových civilizací a rozjíždí se další děsivé skutečnosti, které měly být skryté hluboko pod povrchem.

Do třetice všeho dobrého se opět setkáváme s interpretem Lubošem Ondráčkem, který český herec a dabér s vystudovanou JAMU. Několik let působil v divadle i televizi v Ostravě a jeho trénovaný hlasový projev je tak na audioknize znát.

Nejspíše se pro mě dokonce stal takovým identifikačním znakem, že opět poslouchám příběh ze světa UTSS Salamis. Člověk se při poslechu příjemně naladí a ponoří do jeho vyprávění, které se tempem mění dle situací v knize. Kromě jeho hlasu nás opět čekají také moderní předěly korespondující spíše se zvuky vesmírných lodí než s melodií, které podtrhávají ražení příběhu.

Závěrečné shrnutí

Další díl z této české vesmírné série opět potěšil, nabídnul dobře strávený čas a po pomalejším rozjezdu spoustu akce, napětí a pátrání po neznámém nepříteli, kterým může být opět naprosto kdokoliv. Znovu je nám poodkryto něco více ze zdejšího dosud známého světa/vesmíru a pokud jste zvědaví, jak to dopadne mezi lidmi a novou mimozemskou rasou, rozhodně neváhejte a pusťte se do čtení či poslechu. Audioknižní podobou opět provádí výborně zvolený interpret Luboš Ondráček.

Moje hodnocení: 8/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy a e-knihy | Zakoupení audioknihy

Série UTSS Salamis

Audiokniha UTSS Salamis: V Krvavém pásuAutor: Jakub Mařík
Interpret: Luboš Ondráček
Série: UTSS Salamis
Díl: 3. V Krvavém pásu
Žánr: Sci-fi
Délka: 10h 4min
Vydavatelství: Audiotéka, Mystery Press
Rok vydání: 2022

 

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Reklama – moje tipy

Nekroskop prodej

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Simon Jimenez - Ztracení ptáci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz