Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Nenechte si ujít tyto halloweenské knižní tipy od 7 českých spisovatelů

Nenechte si ujít tyto halloweenské knižní tipy od 7 českých spisovatelů

Knižní tipy na Halloween

Když se blíží ten Halloween, chtělo by to nějaké tematické knižní tipy na strašidelné čtení. Jelikož ode mně už jste v minulosti dostali tipů nespočet, rozhodla jsem se tentokrát prozkoumat, copak doporučují na toto období vaši oblíbení čeští spisovatelé. Tak které knihy by vám podle nich měly dělat tu správnou společnost?


Tereza Matoušková

Autorka knihy Válka zrcadel
Více z její tvorby naleznete na www.podmori.cz

Mým tipem na dlouhé (pod)zimní večery je Ať vejde ten pravý od Johna Ajvide Lindquista. Šikanovaný a osamělý kluk Oskar se v ní seznámí na dětském hřišti s velice zvláštní holčičkou. Je podivně bledá a ani v mrazu jí není vůbec zima. Přes všechny podivnosti postupně mezi dětmi vznikne silné pouto. Zároveň v okolí začne docházet k velice brutálním vraždám. Myslím, že román má šanci oslovit nejenom milovníky hororů, protože Lindquistovi knihy jsou civilní a zároveň mají neskutečný přesah. Vztah Oskara a Eli(ho) ve mně rezonoval ještě dlouho po přečtení. Skvělá je i autorova další kniha Jak zacházet s nemrtvými.
Čtenářům, kteří dávají přednost domácím tvůrcům, vřele doporučuji prvotinu Heleny Drdlové Uteč, než doroste měsíc. Skupina revenantů v ní přichází vyšetřit podivné zločiny, které se dějí v kraji okolo města Lešak. Kniha je příjemnou směsicí žánrů hororu a fantasy. V některých rysech připomíná starší povídky Andrzeje Sapkowského.


Zuzana Hartmanová

Autorka série Krysy apokalypsy

Přiznávám, že nejsem milovníkem strašidelných příběhů, přesto bych jich našla pár, které mám ráda a mohu je s klidným svědomím doporučit na říjnové (a třeba i listopadové) čtení.
Okřídlená duše – Amanda Stevensová
První díl šestidílné paranormální romantické detektivní série Hřbitovní královna. Hlavní hrdinka je restaurátorka starých hřbitovů, takže se kniha jen hemží tajemnými zákoutími, podezřelými stíny a duchy. Navíc se vše odehrává v okolí New Orleans, takže je příběh plný močálů, dávných křivd a voodoo. A i když se první díly možná nezdají tolik strašidelné, později začne přituhovat.
Kvílející schodiště – Jonathan Stroud
První díl z pětidílné série Lockwood & spol., z níž u nás bohužel vyšly pouze první dva svazky, ale pokud vám nedělá problém angličtina, neváhejte. Protože i když je tahle série young adult, má tak hutnou a mrazivou atmosféru, že by jí to mohly závidět kdejaké horory pro dospělé.
Devátý spolek – Leigh Bardugo
Tahle kniha není vyloženě strašidelná, ale tajemná a zvláštním způsobem temná je dost, takže na podzimní počasí jako dělaná. Tajné spolky, krvavé rituály, démoni…
A pokud nechcete nic strašidelného, ale spíš vhodného svou atmosférou do podzimních dní, tak můžete sáhnout po Nočním cirkusu od Erin Morgensternové (který je možná trochu hořkosladký, ale stojí za to) nebo po Ve znamení Štíra od Maggie Stiefvaterové, což je zvláštně milá kniha o závodech masožravých kelpií.


Nathaniel Wonderful & Theodora Stonewall

Autoři série Ztracen v čase
Více z jejich tvorby naleznete na www.laughingbeasts.blogspot.com

Tanith Lee – Temný tanec
Mysteriózně psychologický příběh od držitelky prestižní literární ceny Grand Master of Horror zaujme zejména svou atmosférou připomínající procházku po hřbitově o halloweenském večeru. Hlavní hrdinka Ráchel není krotitelkou duchů ani se nesnaží spasit svět, jako se v něm spíš najít své místo. Její rodina a minulost ji však vedou po cestě do temnot, z nichž může vyjít daleko silnější a nebo ještě víc rozbitá. Autorka v čarovném kotlíku smísila prvky klišé, aby z nich s pomocí literární magie vytvořila neortodoxní horrorový dezert, jenž ocení nejeden snobský upír či knižní démon. Protože Ráchelinou silou není ženský vzdor, nýbrž lhostejnost a místo romantiky čeká na čtenáře v novele pouze zvrhlost.
Ladislav Fuks – Oslovení z tmy
Silně atmosférická filozofická lahůdka z pera významného českého prozaika, který ve své době trpěl kvůli rasové i sexuální odlišnosti. Tato novela je jako prchavá bludička v temném lese, již mohou lapit pouze ti, kteří jsou sami už z části mrtví. Psychedelická fantazie, v době vydání mylně zařezaná mezi sci-fi, popisuje příběh mladého chlapec umírajícího v rozvalinách vybombardovaného města, kde ho osloví ďábel. Komorní hra o nevinou duši židovského dítěte je čtením stejně těžkým jako kamenná deska chránící vchod do staré krypty skrývající nevyřčenou historii lidstva.


Hanina Veselá

Autorka knihy Krev teče vždycky červená
Více z její tvorby naleznete na www.urbex-stories.cz

Dny se krátí, listí zlátne, mezi náhrobky se převaluje mlha. Blíží se jediný den v roce, kdy nakrátko zmizí hranice, dělící svět živých od království smrti. Halloween. Jestli jste nezačali s temnější literaturou, máte nejvyšší čas. Protože kdy jindy číst strašidelné příběhy, než v období odumírání a vegetačního klidu?
Doporučuji vám Pražskou čarodějku od Francoise Maria Crawforda. Krásná, magií nadaná Únorna žije ve městě plném úzkých uliček a temných zákoutí. Během zimy se tam slunce téměř neukáže a mezi domy vládne šero a chlad. V kulisách pošmourné únorové Prahy se odehrává barvitý milostný trojúhelník tří lidí: Ženy, která je zvyklá mít, co chce, melancholického Poutníka a jeho dávné lásky Beatrix. Na rok 1891 velmi nadčasové dílo (u nás vydáno např. 1912).
Sáhnout můžete také po knihách českých okultistů, současníků Arvéda Smíchovského. Doporučit mohu cokoli od Emanuela Lešetického z Lešehradu. Nevýhodou je, že jeho hororovou prózu v knihovnách většinou nenajdete (komunistická cenzura) a v antikvariátech se špatně shání. Úplně nejlepší na tento čas je kniha Černý mág od Felixe Achilla de la Cámary, v níž čtveřice přátel pátrá po tajemném muži jménem René, který je géniem, možná nesmrtelným upírem, ale především veleknězem satanistického kultu. Černého mága si asi o Halloweenu otevřu já.


Michaela Merglová

Autorka série Píseň oceli

Pro navození správné strašidelné atmosféry mohu rozhodně doporučit finské podivno – povídková antologie Lesní lišky a další znepokojivé příběhy nebo Sobí hora od Karin Tidbeckové jsou plné příběhů, které vám zalezou nepříjemně pod kůži a zamrazí z vás z nich pokaždé, když si na ně vzpomenete.
Říjnové sychravé počasí také představuje skvělou výmluvu sáhnout po klasice. Edgar Alan Poe má své kouzlo, když si jeho Havrana přečtete za světla svíčky, a pokud jste nikdy nečetli Raye Braduryho, jeho Tudy přijde něco zlého je na Dušičky ideální čtení.
A pro milovníky komiksů je tu samozřejmě Batman: Dlouhý Halloween, klasika, ve které si užijete noirovou atmosféru s charakteristickou kresbou, jíž nelze nic vytknout.


Tereza Kadečková

Autorka knihy O dracích a Sedmi
Více z její tvorby naleznete na FB KadetPíše

Vybrat strašidelnou knížku na Halloween ve mně vyvolává dilema. Miluju body horror, monstra, spoustu krve a vražd. Ale když se řekne Halloween představím si duchy. Přízraky v opuštěných domech, osamělé ženy čekající na autobusových zastávkách, které zmizí, když se po nich ohlédnete. Strašidla, mráz a temno.
Takže pro své čisté svědomí musím doporučit duchařiny.
Knihy od Veroniky Fiedlerové jsou čistokrevná duchařina. Pozdravy záhrobí a Ozvěny záhrobí vypráví o Benedictovi, který řeší pojistné události netradičním způsobem. Nahlíží do minulosti a komunikuje s duchy.
A potom Oko čarodějnice od Nelly Černohorské. Sofie má doma podivné zrcadlo a pomalu zjišťuje, že je prokleté. Knížečka je krátká a slupnete ji za jediný hallowenský večer s hrníčkem punče v ruce.


To je tedy opravdu pěkná dávka doporučení. Tak která strašidelná kniha vám bude dělat toho správného společníka? Znáte některé z nich? Nebo byste ke čtení doporučili vy osobně něco úplně jiného?

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
  • Raja Luthriela napsal:

    Mě se vlastně vyloženě strašidelná kniha do ruky dostane málokdy. Ale dílo, které se tomu nejvíc blížilo byl Soumrak od Dmitri Glukovského.

  • Komentovat

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


    Lucie | 33 | Ostrava
    Vítejte v mém malém světě plném knih,
    filmů, her a různých zážitků.


    Kontakt
    friedelova@dragell.cz

    Jsem také na


    Mohlo by vás zajímat

    Knižní podcast

    Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

    Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

    Podpořte mne

    Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

    Čtenářský klub – společné čtení

    V srpnu čteme knihu Byt ve městě Naga od spisovatele Pancha Alvareze, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 4. října:

    • 17:00 – debata o knize Byt ve městě Naga
    • 18:00 – beseda se spisovatelem Ondřejem Blaho (Severní den)

     

    | Odkaz na Zoom bude zde |
     Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
     
    Pancho Alvarez – Byt ve městě Naga
     

    © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz