Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Knižní novinky za říjen 2022

Knižní novinky za říjen 2022

Oproti předchozímu měsíci je říjen na knižní novinky opravdu bohatý a vybere si v něm každý. Vypadá to, že tentokrát si největší slovo vzaly víly, vsadíte si na některý z příběhů s nimi a nebo sáhnete raději po nebezpečné hře?


Fantasy novinky

Cristal Snow - Víly a kouzelný dortCristal Snow – Víly a kouzelný dort
Série: Víly a kouzelný dort (1)
Nakladatelství: Albatros
Datum vydání: 27.10.2022

První díl vtipné série o povedené partě vílích kamarádek
Penny a její dvě nejlepší kamarádky jsou kouzelné víly, ne vždy se ale jako víly chovají. A co teprve když se do sousedství přistěhuje nový vílí kluk, který se zdá být až nechutně dokonalý… Penny se rozhodne, že ho musí vystrnadit stůj co stůj. Stačí, aby ochutnal kouzelný dort, a zmizí. Sehnat správné ingredience je ale fuška, jeden průšvih tak stíhá druhý, a ani vílí kluk nakonec není tak hrozný, jak se na první pohled zdálo. Dokáže Penny uznat svůj omyl a napravit škody, které napáchala, anebo už je moc pozdě? První díl vtipné finské série o povedené partě vílích kamarádek, nominovaný hned na dvě prestižní finské ceny za nejlepší dětskou knihu.

Stacey Marie Brown - Divoká říšeStacey Marie Brown – Divoká říše
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 27.10.2022

Romantická i akční fantasy z dystopické Budapešti, kterou rozdělila válka lidí a víl
Téměř dvacet let poté, co bariéra mezi Zemí a Nezemí padla ve vílích válkách, Budapešť balancuje na okraji propasti. Bitva o dominanci mezi elitními vílami a privilegovanými lidmi ve východní Evropě sílí a předsudky na obou stranách bublají a hrozí nenávistí i násilím. Devatenáctiletá lidská dívka Brexley vyrůstala mezi smetánkou, ale má zlomené srdce. Poté co osiřela, vzal si ji pod křídla generál Markos, se kterým žije v obezděném městě plném potyček o moc a nemilosrdných politických her. Jedné noci se její život změní a Brexley skončí v jednom z nejobávanějších vězení. Halalhaz, Dům smrti, kam sice odsouzenci vstoupí, ale ven už se nikdy nedostanou. Musí se naučit žít mezi těmi nejhoršími zločinci z řad lidí i víl. Vězeňská hierarchie staví lidi na samé dno, kde je jedinou možností, jak přežít, uzavřít spojenectví s vílami. A právě tady potkává velmi pohlednou, ale ďábelskou legendu – Warwicka Farkase. Mýtus mezi vílami i lidmi. Je přesně tak brutální, krutý, arogantní a smrtící, jak se povídá, a vládne celé věznici. Brexley nemůže popřít, že ji to k němu táhne – a že za to možná zaplatí životem. Pokud tedy dřív neumře při Hrách, souboji na život a na smrt, kde zvítězí ten nejlepší

Margaret Rogersonová - Magie havranůMargaret Rogersonová – Magie havranů
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 11.10.2022

Jeden tah štětcem ji může stát život. Od autorky bestsellerů Kouzla rodu Thornů a Vespertina.
Obyvatelé království víl jsou nesmrtelní. Proměnit v prach se mohou jen v okamžiku, kdy by chtěli cokoli stvořit či vyrobit. Lidé ovládající jakékoli řemeslo se proto těší jejich velkému obdivu. Isobel je talentovaná malířka a nabídku portrétovat podzimního prince Havrana vnímá jako šanci na skvělou budoucnost. Udělá však strašlivou chybu – do očí mu namaluje smrtelný smutek, slabost, která ho může stát život. Rozzuřený Havran odveze dívku do království víl, kde ji čeká soud. Po příjezdu se ale oba stanou terčem útoku a začnou být odkázáni jeden na druhého. Isobel má však v rukou mocnou zbraň. Její obrazy dokážou vyvolat city a emoce, což je hrozba, jaké vílí lid dosud nečelil. Použije dívka svoje umění v boji proti vílímu dvoru? Obstojí začínající láska mezi Havranem a Isobel ve světě, kde se za krásou skrývá zkaženost a cena za přežití může být děsivější než smrt samotná?

Makiia Lucierová, Anna Boudová - Ve jménu ctiMakiia Lucierová, Anna Boudová – Ve jménu cti
Nakladatelství: Grada
Datum vydání: 17.10.2022

Tři roky živořil Cas v zajateckém táboře. Tři dlouhé roky, během nichž ho všichni považovali za mrtvého. Teď se lord Cassia, prokletý nechtěným darem – schopností vidět mrtvé –, vrací domů krajinou sužovanou černou smrtí a dozvuky války.
Vytoužený klid ho ale nečeká. Hned při svém návratu Cas zmaří pokus o atentát na novorozeného korunního prince, a když je následně pověřen úkolem vraha vypátrat, zaplete se do politických sítí a děsivých tajemství obestírajících královnu Jehan. Při jejich rozplétání se naštěstí může opřít o bystrou mysl krásné Leny.
Mladík pronásledovaný vzpomínkami na prožitá muka je jediným mužem království, který může všechny hádanky rozluštit, a zabránit tak opětovnému vypuknutí války.
NÁVRAT DOMŮ JE JEN ZAČÁTEK

Ukázka z knihy Víly a kouzelný dort

Cristal Snow - Víly a kouzelný dort Cristal Snow - Víly a kouzelný dort Cristal Snow - Víly a kouzelný dort

Holly Blacková - Kniha nociHolly Blacková – Kniha noci
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 13.10.2022

Můžeš přijít i o vlastní stín. Dekadentní fantasy od autorky série Krutý princ.
Ve světě Charlie Hallové je možné manipulovat se stíny – pro zábavu, pro zkrášlení, ale taky aby člověk získal moc a vliv. Je možné změnit něčí city i vzpomínky, ale práce se stíny má svou cenu a může vám z života ukrást mnohé. Ve stínech se skrývá ta část vašeho já, kterou chcete udržet pod pokličkou, doprovází vás na každém kroku… a někdy má i svůj vlastní život. Charlie je podfukářka a zlodějka, pracuje taky jako barmanka a snaží se vyhýbat nebezpečnému prostředí ilegálního kupčení se stíny. Ale když se jí do života vrátí děsivá postava z minulosti, Charliina přítomnost se promění v chaos a její budoucnost je přinejlepším nejistá. Přinejhorším právě přestala existovat…

Hannah Whitten - Vlku zaslíbenáHannah Whitten – Vlku zaslíbená
Nakladatelství: KING COOL
Datum vydání: 12.10.2022

Reda je první Druhorozená dcera po několika staletích, takže její život má jediný účel: má posloužit jako oběť Vlkovi z Lesa – v naději, že ten světu navrátí bohy, které uvěznil.
Redě se téměř uleví, když odchází. Sužuje ji nebezpečná síla, kterou neumí ovládat. Drží se jediné jistoty – že v Divém lese už nebude ohrožovat své blízké. Že už se to nebude opakovat.
Ukáže se však, že legendy lhaly. Vlk je muž, ne zrůda. Její magie je drahocenná schopnost, ne prokletí. A jestli se ji nenaučí ovládat, prastará božstva proměněná v monstra Divý les pohltí… a spolu s ním i celý její svět.

Lauren Blackwoodová - Za prokletými zdmiLauren Blackwoodová – Za prokletými zdmi
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 21.10.2022

Po čem srdce nejvíc touží, to prokletý dům zničí…
Andromeda se živí jako debtera — potulná představitelka církve, která provádí exorcismy a bílou magií pomáhá očistit domy a místa od Zlého oka. Když ji mladý dědic Magnus Rochester na podobnou činnost najme, bere to Andromeda jako další rutinní úkol. Avšak poté co do nevlídného sídla uprostřed pouště dorazí, rychle si uvědomí, jak moc se mýlila. Tentokrát čelí děsivému soupeři, na kterého její schopnosti rozhodně nestačí — a rozum jí velí, aby odtud co nejrychleji zmizela. Jenže mezitím už mezi ní a Magnusem vzniklo silné pouto. Nemůže ho opustit, i když si uvědomuje, že jí zdaleka neříká celou pravdu. A zlo za prokletými zdmi domu nebezpečně narůstá.

Laura Thalassa - RapsodieLaura Thalassa – Rapsodie
Série: Handlíř (1)
Nakladatelství: Mystery Press
Datum vydání: 17.10.2022

Callypso je siréna, jejíž život se právě obrátil naruby. Sedm let nosila na ruce náramek s více než tři sta korálky. Na první pohled obyčejný šperk, jenže každý z těch korálků představoval magickou směnku – dluh Handlíři, vílímu králi.
Handlíř má pověst nelítostného vyjednavače, který dokáže splnit jakékoli přání – za přiměřenou cenu. A dluhy neodpouští. Po Callypso za své laskavosti nikdy nic na oplátku nechtěl. Až teď. Do jejího života se ale nevrátil jen proto, aby obnovil jejich dávný vztah. V Jinosvětě, který existuje paralelně s tím naším, se děje něco podivného. Vílí bojovníci mizí a vracejí se jen ženy – ve skleněných rakvích, s kojenci na hrudích. A mezi otroky se šíří zvěsti o probouzejícím se zlu.
Pokud má Handlíř svůj lid zachránit, musí požádat o pomoc sirénu, které před lety zlomil srdce. Jenže jeho nepřítel má naneštěstí v oblibě jedinečné tvory. A Callypso patří k těm nejvzácnějším…

John Gwynne - Stín bohůJohn Gwynne – Stín bohů
Série: Krvopřísežní (1)
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 24.10.2022

Ty nejlepší ságy jsou napsané krví.
Uplynulo celé století od doby, kdy spolu bohové bojovali a navzájem se vyhubili. Zůstaly pouze jejich kosti, slibující velkou moc těm, kdo jsou dost stateční na to, aby se je vydali hledat.
Vigrídem se šíří zvěsti o válce a osud následuje kroky tří bojovníků: lovkyně na nebezpečné výpravě, urozené ženy toužící po válečnické slávě a otroka, který usiluje o pomstu mezi žoldnéři známými jako Krvopřísežní. Všichni tři budou utvářet osud světa, když na něj opět padne stín bohů.
Stín bohů zahajuje novou epickou fantasy ságu Krvopřísežní, zasazenou v severském světě plném mýtů, magie a odplaty.

Ukázka z knihy Kniha noci

Holly Blacková - Kniha noci Holly Blacková - Kniha noci Holly Blacková - Kniha noci

Dále vychází

 • Brandon Sanderson – Archiv Bouřné záře (4): Rytmus války (Talpress)
 • Kateřina Loučková – Tajemství černé dámy (Straky na vrbě)
 • Richelle Mead – Vampýrská akademie (1)(#booklab)
 • Paula Brackston – Starožitnosti (2): Tajemství čokoládovny (Red)
 • Anthony Reynolds – League of Legends: Zničení (Laser-books)
 • Amy Harmon – První narozená (Laser-books)
 • Robert Jordan – Kolo času (1): Oko světa (Laser-books)
 • Jolanta Trojak – Svatava (Host)
 • Petr Kopl – Morgavsa a Morgana (1): Duchovládnice (Grada)
 • Crystal Smithová – Krvavá magie (3): Stříbrný stonek (Fragment)
 • Sandra J. Paul – Kočička Hamley (1): Kočička Hamley a ztracená dýně (Fragment)
 • Lynette Noniová – Ranhojička (2): Zlatá klec (Fragment)
 • Struan Murray – Sirotci přílivu (Fragment)
 • Leigh Bardugo – Griša: Démon z lesů (Fragment)
 • Lucie Lukačovičová – Čepel azylu (Epocha)
 • Jakub Petr Kos – Archanděl: Krvavá křídla (CooBoo)
 • Soman Chainani – Škola dobra a zla: Vzestup Školy dobra a zla (CooBoo)
 • Sarah J. Maasová – Půlměsíční město (2): Rod nebes a dechu (CooBoo)
 • Miroslav Žamboch – Samarkand (Triton)

Naučné knihy a lorebooky

María Isabel Sánchez Vegarová - J. R. R. TolkienMaría Isabel Sánchez Vegarová – J. R. R. Tolkien
Série: Malí lidé, velké sny
Nakladatelství: BRIO
Datum vydání: 10.10.2022

Seznam se s životními osudy mimořádných osobností, od návrhářů a umělců až po vědce. Všichni dosáhli úžasných úspěchů, byť na začátku to byly pouhé děti s velkým snem.
Když se malý Ronald přestěhoval s rodiči do rušného anglického města, stýskalo se mu po venkově, kde do té doby vyrůstal. Spolu se svými nejlepšími kamarády se vrhl na vymýšlení vlastních světů, a navíc byl fascinován jazyky. Jako dospělý dál vymýšlel skvělé příběhy pro své děti, příběhy plné elfů, čarodějů… a hobitů. Když se o svá smyšlená dobrodružství podělil se světem, rychle se z nich staly legendy. Závěrečná část jeho životního příběhu je věnována faktům a fotografiím.

Michael Leader, Jack Cunningham - GhibliotékaMichael Leader, Jack Cunningham – Ghibliotéka
Nakladatelství: Gate
Datum vydání: 26.10.2022

Když se dají dohromady dva fanoušci japonského animovaného filmu, nemusejí z toho být jen hodiny strávené s pop-cornem – či stylověji se suši – u obrazovky. A diskuse o filmech nemusejí zůstat jen mezi nimi – zvlášť když mají takový talent sbírat informace i dojmy jako Michael Leader a Jake Cunningham.
Tito dva, pohánění svým nadšením a mladickým elánem, vybavení schopností psát, proměňovat nápady v činy, odvážně cestovat a oslovovat proslulé tvůrce anime, vytvořili nejprve podcast o tvorbě největšího filmového studia, kde anime filmy vznikají – Studia Ghibli. Následně na jeho základě dali dohromady knihu. Nazvali ji Ghibliotéka a dozvíte se v ní o 24 hlavních filmech i o tvůrcích z Ghibli to nejzajímavější, a přitom se budete kochat těmi půvabnými i dramatickými obrázky v nezaměnitelném stylu.
Tohle je kniha, která poskytne zábavu i solidní informace a která je určená milovníkům J-popu, animovaného filmu, zejména pak anime, a v neposlední řadě i studentům filmu.

Jody Revensonová - Harry Potter: Sbírka létajících košťatJody Revensonová – Harry Potter: Sbírka létajících košťat
Nakladatelství: Slovart
Datum vydání: 10.10.2022

Vítejte na hodině létání!
Designy létajících košťat jsou stejně rozmanité jako způsoby jejich používání. Tato kniha se detailně věnuje kouzelným košťatům z potterovských filmů, jejich výrobcům a samozřejmě i pilotům. Svou roli v oživení košťat na filmovém plátně sehráli nejen filmaři, kteří je navrhli a vyrobili, ale také herci, kteří na nich ve svých rolích s větším či menším úspěchem létali. Na létajícím koštěti můžete kličkovat kolem nebezpečných draků, unikat před Smrtijedy nebo se prostě jen tak vznést na oblohu. A samozřejmě nelze zapomenout na famfrpál!

Sean Copeland - World of Warcraft: KalimdorSean Copeland – World of Warcraft: Kalimdor
Série: Putování Azerothem (2)
Nakladatelství: FantomPrint, Crew
Datum vydání: 17.10.2022

Připojte se ke slavnému lovci Rexxarovi, jeho zvířecím společníkům a velvyslanci Hordy Zekhanovi na nebezpečné cestě za tajemstvími bujného Kalimdoru. Nenechte kámen na kameni a následujte každou stopu v zemích, kde Rexxar a Zekhan odhalí tradice, poznatky, vybavení a dechberoucí krajiny od hradeb Orgrimmaru přes zlaté pláně Mulgore až po divočinu kráteru Un’Goro. A krom toho se naposledy rozloučí s Rexxarovým drahým přítelem. Putování Azerothem: Kalimdor je vaším dalším krokem na pozoruhodné cestě napříč Azerothem, protože je plný ohromujících a skvostných uměleckých děl a také nových informací od znalce světa Blizzardu, Seana Copelanda.

Ukázka z knihy Malí lidé, velké sny: J. R. R. Tolkien

María Isabel Sánchez Vegarová - J. R. R. Tolkien María Isabel Sánchez Vegarová - J. R. R. Tolkien


Sci-fi novinky

Lucie Hlavinková - MnohoklukLucie Hlavinková – Mnohokluk
Nakladatelství: Albatros
Datum vydání: 20.10.2022

Akční putování paralelními vesmíry ve stylu marvelovského seriálu Loki
Když se Adam jednoho dne vrátí domů, všechno je najednou jinak. Auta jezdí vlevo, semafory jsou obráceně a v jeho posteli leží… úplně cizí kluk! To je ale jen začátek jeho dobrodružství, ve kterém se podívá mezi dinosaury, bojové roboty, obří hmyz nebo třeba do vesmíru, kde nefunguje elektřina. Společně s ním putuje dívka Thea, která potřebuje sehnat lék pro svou zraněnou maminku. Podaří se dětem včas najít cestu zpět domů?

Terry Miles - RabbitsTerry Miles – Rabbits
Nakladatelství: Jota
Datum vydání: 19.10.2022

Hraj, pokud si troufáš..
Smrtící undergroundová hra by mohla přepsat realitu, tak jak ji známe.
Je běžný pracovní den. Když si dáte na chvilku pauzu, na hodinách je 4:44 odpoledne. Mrknete do e-mailové schránky, v níž máte 44 nepřečtených zpráv. Zděšeně si uvědomíte, že dnes je 4. dubna. A když jste pak v autě na cestě domů, vidíte, že tachometr ukazuje 44 444 najetých kilometrů. Náhoda? Anebo jste se právě ocitli na okraji králičí nory?
Rabbits je záhadná hra založená na konceptu alternativní reality a je tak robustní, že jí jako hrací plocha slouží celý svět. Od roku 1959, kdy začala, se jí odehrálo deset kol a bylo vyhlášeno devět vítězů. Jejich totožnost je neznámá. Totéž platí i o ceně pro vítěze, o níž se proslýchá, že by jí mohlo být pracovní místo v NSA nebo CIA, nezměrné bohatství, nesmrtelnost, nebo dokonce klíč k tajemstvím samotného vesmíru.Čím hlouběji se ale do hry ponoříte, tím je nebezpečnější. Hráči při ní v minulosti umírali – a počet mrtvých stoupá.
A brzy má začít jedenácté kolo.
Na scénu vstupuje K: vášnivá fanynka Rabbits, která se už léta pokouší najít způsob, jak se do hry zapojit. Dostane k tomu příležitost, když se na ni obrátí Alan Scarpio, údajný vítěz šestého kola. Scarpio tvrdí, že se s hrou něco pokazilo a K to musí napravit dřív, než jedenácté kolo začne – jinak se to celému světu vymstí.
O pět dní později je Scarpio prohlášen za nezvěstného. Uplynou dva týdny a s nimi i stanovená lhůta. Jedenácté kolo začíná. A osud vesmíru najednou visí na vlásku…

Xiran Jay Zhao - Železná vdovaXiran Jay Zhao – Železná vdova
Série: Železná vdova (1)
Nakladatelství: Yoli
Datum vydání: říjen 2022

Chua-sijská říše po staletí čelí invazi bojových strojů. Jedinou nadějí na obranu jsou kukly, válečné stroje, které v souladu s učením jin a jang dokáže řídit pouze dvojice muž a žena. Dívky bitvu většinou nepřežijí, přesto jsou však ochotné se obětovat, aby přinesly čest svým rodinám. Pokud ale přežijí, stanou se výjimkou – Železnou princeznou. Wu Ce-tchien, holka z chudého pohraničí, na vznešené ideály kašle. Vidí, co je za nimi: stovky mrtvých dívek, které jejich rodiny prodávají jako dobytek na porážku. Když se sama rozhodne narukovat, má jediný cíl: zabít pilota, který zavraždil její starší sestru. Sama netuší, že existuje třetí možnost: vyjít z bitvy jako Železná vdova.

Richard Matheson - Zmenšující se mužRichard Matheson – Zmenšující se muž
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 19.10.2022

Den za dnem, centimetr po centimetru se Scott Carey zmenšuje. Jde o nezastavitelný proces v důsledku vystavení jeho těla podivné radiaci. Carey se nejprve pokouší pokračovat v jakémsi normálním životě, žena a děti se mu však nezadržitelně vzdalují. Poté, co ztratí veškerý kontakt s lidmi, jsou mu hmyz a pavouci obřími protivníky. A i to je jen etapa na jeho cestě do neznáma… Dnes už klasická science fiction z padesátých let minulého století je několikrát zfilmovanou, stále působivou připomínkou, že ty nejlepší příběhy odolávají působení času. Richard Matheson zde sleduje základní premisu s neúprosnou, děsivou logikou, jak je mu vlastní. Román navíc doplňuje několik kratších prací, z nichž některé jsou známy díky úspěšným filmovým zpracováním.

Ukázka z knihy Rabbits

Dále vychází

 • Tereza Kopecká – Dobrodružství z Among Us: Mise Morwen (CPress)
 • Brian Herbert, Kevin J. Anderson – Školy Duny (2): Mentati Duny (Baronet)
 • Brian Herbert, Kevin J. Anderson – Školy Duny (3): Navigátoři Duny (Baronet)
 • Amie Kaufmanová, Jay Kristoff – Aurora (3): Aurora hasne (CooBoo)
 • Mackenzi Lee – Marvel: Gamora a Nebula: Sestry ve zbrani (Egmont)
 • Kristýna Sněgoňová – Města (3): Svět v bouři (Epocha)

Vybrat si tento měsíc z knih je opravdu těžké. Všechno mě tak moc láká, objevují se ověřená jména, ale také zajímavá témata. Víly tentokrát vše převálcovávají a já přemýšlím, jestli Rapsodie bude ta správná volba. Co myslíte vy, na které tituly padne váš výběr?

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

 • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
 • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz