Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Fantasy
 • Andrzej Sapkowski – Zaklínač: Poslední přání | Povídky ukrývající rozmanité zaklínačovy zakázky

Andrzej Sapkowski – Zaklínač: Poslední přání | Povídky ukrývající rozmanité zaklínačovy zakázky

Andrzej Sapkowski - Zaklínač: Poslední přání

Že je zaklínač jen stroj na zabíjení? To si můžete myslet do té doby, než poznáte Geralta, který se nejen umí ohánět mečem, ale také mluvit a hledat skrytou pravdu. Protože nestvůru vždy nepoznáte na první pohled.

Andrzej Sapkowski – Poslední přání

Série: Zaklínač (1)
První vydání: 1993
První české vydání: 1999

Polský spisovatel znám především pro svoji sérii Zaklínač, která prorazila také na filmová plátna nebo v herním zpracování. Poprvé se Zaklínač objevil v časopise Fantastyka skrze stejnojmennou povídku a teprve po opakovaném úspěchu povídek zde publikovaných mu vychází příběhy Geralta také knižně. Se zaklínačem získal celou řadu literárních ocenění a tato knižní série byla přeložena do neuvěřitelných 37 jazyků.

Rozlepí jedno oko, potom druhé a už by nejraději bral meč a šel znovu bojovat. Ne vždy je to ale možné a z utržených zranění je potřeba se patřičně vyléčit. Všemi možnými způsoby, které jsou tomuhle muži vlastní.

Geralt z Rivie je zaklínač, mutant, ochránce lidí před děsivými nestvůrami. Teď zrovna jednu přemohl, ačkoliv způsobem, který nikdo nečekal a málem kvůli tomu sám zaplatil životem. Jenže alespoň má díky tomu jeho smělý společník bard Marigold o čem hrát po hospodách.

Ukázka z knihy Zaklínač: Poslední přání

„Geralte,“ řekla po chvíli. „Nechtěl po tobě Stregobor, abys mě zabil?“
„Chtěl. Domníval se, že to bude menší zlo.“
„Myslím, že jsi ho odmítl stejně jako před chvílí mě.
„Přesně tak.“
„Proč?“
„Protože v žádné menší zlo nevěřím.“

– strana 121, kapitola Menší zlo

Pod drobnohledem

Poslední přání je kniha řadící se jako první díl do světově známé série Zaklínač. Obsahuje několik povídek, které nám postupně představují svět Zaklínače a Geralta z Rivie jakožto ústředního hrdinu, po jehož boku se po většinu času nachází neodmyslitelně také bard Marigold. Nachází se zde jedna hlavní dějová linka, během které se Geralt léčí v chrámu a vzpomíná na svá dobrodružství, která jsou nám představena skrze prolínající se povídky.

Podíváme se tak na zoubek princezně Renfri, která má nevyřízené účty s jedním čarodějem, na ve strigu zakletou princeznu, navštívíme Nivellena prokletého ve zvíře a budeme čelit čertu řádícímu v poli na konci světa. Ale hlavně pocítíme na vlastní kůži, jak zničující může být Zákon Překvapení nebo odhalíme první Geraltovo setkání s Yennefer.

Nutno podotknout, že v knize se nachází povídka, která do schématu výše nezapadá. Je jí hned ta první s názvem Cesta, z níž není návratu, která nemá spojitost jak s dějovou linkou Geralta, který vzpomíná na své zážitky, tak v ní ani samotný zaklínač nevystupuje. Jedná se spíše o takové uvození do světa a nahlédnutí pod ruce čarodějům a prvním nadpřirozeným stvořením, která znepříjemňují lidem život.

Sapkowski do knihy Poslední přání hodně vsazuje a převypravuje známé pohádky jako je Kráska a zvíře, Locika a mnohé další. Jedná se tak spíše o drobné retellingové povídky zasazené do drsnějších kulis plných soubojů, násilí a krve. A taky sexu.

Právě tohle je vlastně také dominantní věc, která definuje samotného Geralta. Ten působí chladně, věcně, možná proto těžko čtenáři přiroste k srdci. O to líbivěji působí prostředí, ve kterém se pohybuje. Jen polehoučku nakukujeme do toho systému čarodějek a kněžek, které se starají o řád světa, zatímco zaklínači čistí zemi od nestvůr.

A to už jsem nakousla onu věc, pro kterou je zaklínač známý, ať už jej vstřebáváte jakoukoliv formou zpracování, i třeba skrze komiksy. Zaklínač je totiž především symbolem nelehkých rozhodnutí a dilemat, kdo je doopravdy ta nestvůra. Neexistuje tu čistě zlo či dobro a když jdete proti nepříteli, je na místě jej vyslechnout, protože možná zjistíte, že vlastně bojuje za dobrou věc, což ale nemusí být ostatním po chuti. Předsudky v podobě jiného až děsivého vzhledu nevyjímaje.

Co je pro tuto knihu velkým plusem, je především české vydání s pevnou vazbou obsahující ilustrace od Jany Komárkové. Téměř na každé straně se nachází nádherné černobílé ilustrace, dle mého dojmu kresleny klasicky tužkou, které perfektně reflektují právě probíhající děj.

Závěrečné shrnutí

Zaklínač je jedním z klíčových děl moderní fantastiky, který prosáknul do rozmanitých zpracování, není tedy od věci se seznámit z jeho originálním pojetí z pera A. Sapkowskiho. Na rozdíl od dalších knih je Poslední přání souborem povídek z části obsahujícím zaklínačské zakázky, které Geralta díky nečernobílému světu dodnes charakterizují. České vydání s pevnou vazbou je bohatě ilustrováno. Celé je to příjemný zážitek, ačkoliv na můj vkus spíše přeceňovaný, od tak známého světa jsem nejspíše očekávala něco více. Za přečtení a seznámení ovšem rozhodně stojí.

Moje hodnocení: 7/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Zakoupení audioknihy

Série Zaklínač
 • 1. díl: Poslední přání
 • 2. díl: Meč osudu
 • 3. díl: Krev elfů
 • 4. díl: Čas opovržení
 • 5. díl: Křest ohněm
 • 6. díl: Věž vlaštovky
 • 7. díl: Paní jezera

Autor: Andrzej Sapkowski
Série: Zaklínač
Díl: 1. Poslední přání
Žánr: Dobrodružné fantasy povídky
Počet stran: 280
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Leonardo
Rok vydání: 1999

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Raja Luthriela napsal:

  Všechny tři knihy o Zaklínačovy si ségra koupila před rokem. Dokonce nám to i nabízela k přečtení. Jenomže jsem se k tomu nějak nedokopala.

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz