Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Frostpunk (2018) | Pomozte poslednímu zbytku civilizace v boji proti mrazu

Image

Ten krutý mráz se dostává až pod kůži. Žádná vrstva oblečení není dostačující a není v tom krutém počasí ani dostatek jídla. Co ale bude rychlejší, hlad nebo omrzliny? Tahle nekončící zima si vybírá svou daň.

Na pokraji doby ledové

Přírodní katastrofy vždy omývaly povrch zemský, ale někdy to může mít velký dopad na celý ekosystém. Třeba po výbuchu sopky, kdy neprostupná mračna zahalí zemi, které se nedostává slunečních paprsků. Přichází první vlny mrazů, se kterými musí bojovat o holý život vše živé, včetně lidí.

Nejdůležitějším prvkem v takových dobách se stává teplo a jsou to právě generátory poháněné uhlím, kde se začnou shlukovat poslední střípky lidské civilizace. Dokážou ale udržet generátor v chodu a zařídit fungující společnost, aby přežili kruté mrazy?

Trailer hry Frostpunk

Odpovědí je teplo

Frostpunk je survival strategií, která sleduje možný neblahý osud lidstva. Jako vůdce jedné skupiny začínáte u vytouženého generátoru, který je potřeba zásobovat uhlím, abyste udrželi město v teple. Kde je teplo, jsou i spokojenější lidé. Kde je teplo, dá se pěstovat potrava a poskytovat lepší zdravotnické služby. Teplo v takových okamžicích znamená vše.

Tahle strategie vás přenese do okamžiku, kdy musíte jednotlivé komponenty a rozdělení práce mezi lidi udržet ve správném poměru, aby vám svěřená populace neumírala či nepřicházela zimou o končetiny, protože bez těch se špatně pracuje. Jedni tak sváží uhlí, další kácí zledovatělé zbytky stromů, aby jiní mohli stavět ubikace nebo třeba připravovat jídlo. Navíc váš systém narušují rozličné překážky, od nedostatku pracovních sil, přes úder ledové bouře, po velký příliv poutníků, o které je najednou potřeba se postarat. A nebo taky ne a zajistit si pohodlí pouze pro „našince“?

 

Lidskou mysl neotupíte

Podstatným hybatelem děje se totiž stává také nespokojenost a naděje obyvatelstva vaší provizorní kolonie. Čím více se ukazatele blíží nepříznivým hodnotám, tím blíže je vás konec a svržení z čestné pozice vůdce, což přeci nechceme. Je tedy potřeba uspokojit potřeby všech a pokud to nejde po dobrém, pak třeba vytáhnout do zbraně domobranu nebo to zkusit náboženskou cestou.

To ale nejsou jediná rozhodnutí, která před vámi stojí. Při řízení společnosti je totiž potřeba dělat důležitá rozhodnutí, která mohou mít neblahý dopad. Když je málo dospělých na práci, zapojíte do procesu i děti? Nebo nařídit dělníkům akutní 24h provoz bez pauzy? A co nemocní, jak je budete léčit – raději převazy s klidem na lůžku a doufat nebo mrazem zasažené končetiny amputujete, budete mít menší úmrtnost, ale to vše na úkor počtu pracujících rukou? Pojem dobro a zlo zde nabírá na novém významu. Kromě standartního pavouka představujícího podepisovaný zákon také přichází nestandartní případy a úkoly, kdy zvažujete osud jednotlivců jako je třeba pátrání po dítěti, hlad a porce navíc apod.

Za hranice svých možností

Kromě spravování svého malého (nebo možná už většího) kempu navíc nesmíte opomenout možnost průzkumu okolí, a že to za vyslání několika lidí na tuto činnost opravdu vyplatí. Čekají vás nejen nové suroviny či pomocné ruky (nebo hladové krky – podle toho, jak to berete), ale můžete narazit i na možnost vystavět další doly či dokonce objevíte automatony (roboty), které se vyplatí zapojit do chodu města. Vždyť mohou bez zastavení pracovat, lepšího dělníka aby jeden pohledal. Zvláště pak během krutých zim, kdy je potřeba udržet těžbu uhlí nepřetržitou a není možné generátor vypnout, aby lidé neumírali. Původních -20°C je totiž ještě teplíčko oproti tomu, co vás později čeká.

Frostpunk je kombinací přežití, správného vyvážení a chodu společnosti, ale také plnění jejích nekončících přání třeba právě na lékařskou péči, která při sníženém výkonu generátoru a tedy menším teple je pozastavena. Jako nová společnost a nový vůdce také čelíte četným rozhodnutím pro výzkum nových budov, kterým pověříte své nejlepší techniky a vědce. Zaměříte se raději na těžbu uhlí? Ale co takové jídlo, je ho dostatek nebo by bylo lepší zprioritizovat jeho výrobu? A ten vlezlý mráz – opravdu stačí stany jako přístřešky?

Hra je komplexní, její princip sice pochopíte brzy snadno, ale vše správně vyvážit není otázkou chvíle. Někdy je to spíše metoda pokus a omyl, co bude fungovat. Ale Frostpunk žádnou chybu neodpouští a na svá rozhodnutí můžete velmi rychle doplatit. Pokud se vám ovšem daří projít scénáři na běžnou obtížnost, můžete trochu přitvrdit, nastavit si obtížnost vyšší pro drsnější zážitek.

Ve znaku páry

Čeká na vás ponurá atmosféra s dramatickou hudbou, která vás plně pohltí. Detailně propracované budovy lákají k přizoomování a zkoumání městečka, které máte jako na dlani. Detaily jsou dokonce tak propracované, že postupující mráz může sněhem zahalit vaše budovy a dělníci se ráno budou muset k dolům brodit hlubokými závějemi, zanechávaje za sebou prošlapanou cestičku. Jedinou nevýhodou pronikajícího mrazu a sněhu na střechách domů může být ten, že se vám lehce znepřehlední, co před sebou za budovy máte.

Celá hra nese nádech steampunku, vždyť je také zasazena do trefného 19. století. Samotný generátor přináší úchvatné prvky a parní období je zde více než zřejmé. Vše doplní robotické automatony či balóny vznášející se nad zmrzlou krajinou.

Boj o život zase a znovu

11 Bit Studios má za sebou už spoustu her a jistě vám v paměti uvízla také jiná survival hra This war of mine, kde ovládáte malou skupinku přeživších během destabilizace města a války. Tak trochu jiný akční zážitek, který si rozhodně také musíte vyzkoušet, pokud survival hry vítáte.

Mimochodem, v aktuální chvíli jsou ohlášeny práce na pokračování Frostpunk 2.

Závěrečné hodnocení

Zakuste tak trochu jinou budovatelskou strategii. Tentokrát totiž nejde o to postavit nejúchvatnější město nebo vystavit impérium a jít bojovat proti nepříteli. Nepřítelem je totiž vaše prostředí a lidské životy je to, co tady musíte chránit. Smrt je každodenním protivníkem a nalézt nové pomocníky pro chod vašeho posledního útočiště je v zamrzlé pustině téměř nemožné. Mrazivá atmosféra sněhem pokoušeného steampunkového městečka vás pohltí a jen na vás budou záviset bolestná rozhodnutí pro vhodný chod přeživších. Tahle survival strategie má rozhodně co nabídnout, škoda jen kratšího herního času orientačně 10 až 20 hodin.

Moje hodnocení: 9/10

Zajímavé odkazy

Můžete zakoupit: Steam | GOG

Název: Frostpunk
Rok vydání: 2018
Žánr: strategie
Délka hraní: 10-20h
Vývojář: 11 Bit Studios
Vydavatelé: 11 Bit Studios, Merge Games

 

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz