Číhají na nás, tam ve tmě a čím více záříme, tím více je k sobě vábíme. Živí se naší jedinečností a nehodlají nám ji nechat. Jsme jen svačinou, kořistí opravdových predátorů.
Když záříš do daleka
Není jich mnoho, ale přesto existují. Lidé co září. Lidé se speciálními schopnostmi, které jsou o tolik silnější, oč více září. Není pro ně těžké ovlivnit jednání jiných. Není pro ně překážkou odcestovat duchem stovky mil daleko. A pokud se odváží, mohou se ponořit i do mysli druhých.
Možná by to byl ten nejbáječnější život na světě, jenže každý tvor má svého predátora. I na tyto obdařené lidi číhají přízraky z temnot, které se touží nasytit jejích září, protože jen ta dokáže prodloužit nekonečnost jejich pozemského bytí.
A každý ze zářících lidí se k tomuto lovu postaví jinak. Někteří svou záři tlumí, své schopnosti ukrývají, aby nepadli těm nenasytným do oka. Jenže pak jsou tu jiní, kteří se odváží udělat krok kupředu a svým nepřátelům se postavit tím jediným, co mají – svojí září, svými schopnostmi.
Trailer filmu Doktor Spánek
Osvícení Dana Torrance
Příběh navazuje na Kingovo předchozí dílo Osvícení (The Shinning), které bylo v roce 1980 zfilmováno režisérem Stanleym Kubrickem. Sledujeme tak následující osudy malého Dana Torrance (ztvárněného výborným Ewanem McGregorem), na kterém se nenávratně podepsaly události minulé z horského hotelu. Dan je teď už ale velký a těžko říct, jestli hledá sám sebe nebo své místo ve světě. Překvapivě předchozí film Osvícení, ačkoliv se stal kultovní záležitostí, nebyl nikdy samotným Stephenem Kingem uznán.
Jestli Osvícení neznáte, a to ať už filmově nebo knižně zpracované, ničemu to nevadí. Film velmi dobře funguje samostatně, diváka do všech minulých událostí a sounáležitostí příběhu postupně zasvětí, takže nepocítíte nějakou dějovou díru z důvodu neznámého. Naopak se stane příjemnou podívanou pro ty, kteří viděli Osvícení (1980), neboť na něj obrazově velmi kvalitně odkazuje a navazuje.
Ve filmu mimochodem spatříte známou tvář z Osvícení z roku 1980 a to představitele malého Dannyho, herce Dannyho Lloyda. Ten si střihnul drobné cameo ve scéně s basebalovým chlapcem, kdy sedí na tribuně v modré čepici a povídá si.
Přijedou si pro vás přes celý kontinent
Když jsem se tak trochu zamyslela nad celým motivem zářících lidí, temných stvoření a jejich nesmrtelností, včetně obživy, připomnělo mi to upíry, kteří se živí lidskou září místo krve. Stará myšlenka převrácená v novou, ale rozhodně ne zlehčující celou situaci. Ačkoliv se tady krev nepije, nemálo jí poteče. Smrt totiž číhá na každém kroku, protože jen jedna strana může vyhrát.
A jelikož tu nemáme nutnou vázanost na noc, Doktor Spánek se tak stává příjemným spíše thrillerem než hororovým snímkem odehrávajícím se za denního světla. Možná o to děsivěji působí, neboť si svou atmosféru vybudovává na postavách, jejich schopnostech a reakcích, nikoliv pouze vizuálně.
Důležitým prvkem ovlivňujícím divákovy emoce a napětí je také zvukový podkres. Ve významných bodech se totiž místo klasické hudby ozve rytmické bušení srdce. A ono to skutečně funguje a vyšponuje to vaše smysly na maximum, nechá vás nervózně sedět a sledovat, jaké zběsilé věci budou následovat.
Slovo závěrem
Hledáte zajímavý snímek, který se s ničím nepáře, nabízí boj proti odvěkému nepříteli, ale také hledání sebe sama a postavení se své vlastní minulosti? Doktor spánek od Stephena Kinga vám přesně tohle dokáže nabídnout, ve filmovém zpracování vás zavede k Danu Torrancovi a vypráví nejen nový příběh, ale také výborně odkazuje na starší Kubrickův film Osvícení.
Doktor Spánek (Doctor Sleep)
Thriller, horor
USA v roce 2019
Délka: 152 min
Knižní předloha: Stephen King
Režie: Mike Flanagan
Scénář: Mike Flanagan
Kamera: Michael Fimognari
Hudba: The Newton Brothers
Hrají: Ewan McGregor, Rebecca Ferguson, Kyliegh Curran, Cliff Curtis a další
Tento film som si pozrel vďaka Tvojej recenzii a neľutujem. :) Vidím tu aj isté paralely voči sfilmovanému To, keďže predsa len spisovateľský podpis na príbehu tam je- aj tu sa časť príbehu odohráva v mladosti a druhá časť v dospelosti, aj tu sa hrdina musí vrátiť na miesto traumatických spomienok, tiež sa tu kombinuje náznak cyklickosti a ukončenia. Osobne som ten preklad, aký priradili „Osvieteniu“ považoval za nepodarený, keďže Žiarenie by lepšie vystihlo fenomén koncentrovanej psychickej energie. :) Ale tak to už býva, tí ľudia sú schopní Dead man’s chest preložiť ako Hrudník mŕtveho muža, aj keď vedia, že ide o pirátsku tématiku, v ktorej je truhlica omnoho pravdepodobnejšia. :D :D