Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Filmy
 • 5 kultovních hororů, které vám zpestří Halloweenský večer

5 kultovních hororů, které vám zpestří Halloweenský večer

Image

Blíží se americký svátek, během kterého vypukne řádění všech strašidel světa. Pokud i vy si doma chcete udělat strašidelnou atmosféru a to ať už kvůli této příležitosti nebo jen proto, že podzim je pochmurný a sám k tomu vybízí, pojďte se podívat na mé dnešní filmové tipy.

Rozhodla jsem se tentokrát pustit do doporučení starších kousků, které jsou sice profláklé, ale třeba vám některá z těchto kultovek unikla a právě teď je báječná příležitost to napravit a snímek zhlédnout.

A začneme nejprve nejmladším snímkem, kterým je Vřískot (1996). V malém kalifornském městečku začne řádit vrah s typickou maskou. Je posednutý horory, kterými se řídí při svém řádění a v ohrožení je i jedna ze studentek – Sidney, které před rokem zemřela matka násilnou smrtí. Vrah její matky je prý za mřížemi, takže vraždí někdo nový nebo se rok starý případ špatně vyřešil? Nejdůležitější ze všeho je ale vraždícího maniaka chytit, protože obětí přibývá.
Vřískot se dočkal tří dalších pokračování a v nedávné době i seriálem inspirovaným tímto prvotním snímkem o maskovaném masovém vrahovi.

To Dětská hra (1988) začíná v podstatě dobře. Vraha Charlese policie dostihne a zastřelí. Jeden by řekl, že konečně o jednoho psychopata méně, jenže to nikdo netuší, že je Charles zběhlý ve Voodoo praktikách a svoji duši přenese do nevinné panenky. Ta se pak dostává jako dárek k šestiletému Andymu, který zrovna slaví narozeniny a moc si tuhle hračku přál.
Panenka Chucky se dočkala šesti dalších pokračování a dostala na filmová plátna i parťáka. Její obliba je stále tak rozšířená, že v letošním roce vyšel remake původního prvního snímku Dětská hra.

Další z kultovních filmů měl svoji knižní předlohu od spisovatele Iry Levin. Rosemary má děťátko (1968) je snímek vyprávějící o šťastném mladém páru, který se přestěhoval do nového bytu, aby začal úspěšný společný život. Rosermary je v očekávání, jejímu muži se daří v práci, no co více by si mohl člověk přát? Než začne mít Rosemary pocit, že o její dítě se zajímá sekta ze sousedství. Jenže její manžel nedokáže jakkoliv objasnit její tvrzení a bojí se, aby Rosemary svým šílenstvím neublížila samotnému dítěti.
Po velkém úspěchu knihy se nakonec spisovatel odhodlal k napsání o něco méně oblíbeného pokračování Rosemary a její syn.

Podivné tušení a noční můry sužují i další místo, kde řádí nepolapitelný vrah. Noční můra v Elm street (1984) sleduje partu přátel, kterým se začne zdát sen o stejné osobě, o člověku s červenozeleným svetrem, kloboukem a rukavici s noži. Tak jako my všichni, i oni berou sny na lehkou váhu, tedy do té doby, než první z nich začnou ve spánku za záhadných okolností umírat.
Kromě četných pokračování se tomuto filmu dostalo i stejnojmenného remaku v roce 2010.

A teď trochu z jiného soudku, pryč od všech těch vrahů. Na řadu se totiž dostává hororová komedie Beetlejuice (1988) v podání Tima Burtona. Sledujeme příběh Adama a Barbary, kteří nešťastnou náhodou umírají při automobilové nehodě. Nejprve si to neuvědomují, ale když nevidí své odrazy v zrcadle, nemohou odejít z domu a na stole se jim objeví příručka pro čerstvě zemřelé, postupně pochopí, co se stalo. Jenže to ještě netuší, že může přijít něco horšího, než jen uvíznutí ve vlastním domě. Co když přijdou nový majitelé a začnou jej přestavovat po svém?

Kterou z těchto starých hororových klasik máte nejraději?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Chce načerpat strašidelnou atmosféru i z knih? Pak nezapomeňte nakouknout na mé knižní hororové tipy z minulých let.


Článek byl napsán pro #najednotema s tématem Halloween.

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • No tak ja teda neznášam horory… v knižnej aj filmovej podobe  jednak preto že som pos*ra no a málo krát sa mi stalo že by som objavila nejaký ktorý je fakt kvalitný a má myšlienku. Vždy však ocením dobré typy takže je možné že si dám poradiť:)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz