Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • František Kotleta – Perunova krev | Nikdy nechtějte naštvat slovanské bohy

František Kotleta – Perunova krev | Nikdy nechtějte naštvat slovanské bohy

Image

Balancovat na hraně a zamotat se spíše do nekalých obchodů, to nepřináší nikdy nic dobrého a Martin se o tom má brzy na vlastní kůži přesvědčit. A to ještě netuší, s kým se to vlastně dostal do křížku.

Perunova krev I.

Série: Perunova krev, 1. díl
První vydání: 2013

František Kotleta je pseudonym známého bruntálského spisovatele Leoše Kyši. To víte, Bruntál, to je rázovité město, a tak je to řádně poznat i na jeho vlastní tvorbě. Jistě jste již tohle jméno minimálně zaslechli, protože má na kontě spoustu knižních sérií plných akce, charakteristického humoru a nebere si servítky opravdu s ničím a nikým.

Martin Fridrich byl bývalý voják. Možná mu hrůzy z války v cizích zemích ještě zvonily v hlavě, ale on se nebál jako veterán pouštět do dalších akcí na vlastní pěst. Vždyť člověk si musí nějak přivydělávat.

Tentokrát se rozhodl pro obchod, ve kterém měl přepravit diamanty výměnou za peníze. Jenže plést se mezi ty podivné mafiánské skupiny, které mají vrahouny všude, nehledě o nekalých úmyslech, to není vždycky dobrý nápad.

Nejspíše to měl čekat a možná se měl lépe připravit nebo vycouvat, protože tady jeho vojenské reflexy nebudou stačit. Možná, kdyby Martin dopředu věděl, že tady na podlaze bude ležet v kaluži krve se smrtelnými zraněními, na ten diamantový obchod by nikdy nekývnul.

Poslechněte si prvních 40 minut audioknihy zdarma.
Ukázku můžete stahovat na stránkách Audiotéka.com.

Autor nám už od začátku dává jasně najevo, že se s ničím nehodlá párat. Nebo teda naopak, párat, sekat, čtvrtit… to se bude ve velkém, ale jak už dávají najevo hlavní hrdinové v podobě bývalých vojáků, kdy jeden z nich je třeba na vozíků a další je nynější obtloustlá prodavačka v mekáči, tenhle příběh nesmíme brát nijak vážně. Vždyť on se nemazlí ani s popisy dalších postav, nebojí se z ostatních si utahovat a to vše v kombinaci s akcí, smrtí, sexem a vlastně vším. Nevyhýbá se i detailnějším popisům, a tak se z toho stává šílená jízda, která nebere na nikoho ohledy.

Jak by taky mohla, vždyť hlavní antihrdiny (tedy z pohledu našich postav, vždyť oni nejsou tak zlí, … většinou) ztvárňují pradávná slovanská božstva. Setkat se tak můžete s Moranou, Svarogem a dalšími bájnými postavami. A teď si představte, že v pozici hlavních hrdinů stojíte proti těmto nesmrtelným bytostem a v ruce máte jenom pistolku. To je ale smůla, co? A oni to vlastně nejsou jediní nepříjemní a bájní protivníci, na své si přijdou i třeba tací vlkodlaci.

A když tady mluvím o slovanských bozích, jistě vám je jansé, že tahle akční řežba se bude konat také v rámci naší republiky. Hezky zavítáme do Prahy, kde nebude o mrtvoly nouze. Autor si ovšem vezme na paškál také předsudky a zapojí do hry také oblíbená zvířátka – vždyť ta rozněžní sebekrvavější děj.

Co se mi ale líbí, že to opravdu není bezhlavá řezba, pátrá se tu po diamantech, které chtějí všichni a neváhají k tomu používat ty nejnekalejší praktiky. A ti, co ví, kde je chtěné zboží, už bohužel zařvali – trošku nepraktické, ale snad se naše trojčlenné komando bývalých vojáků dokáže vydat po správné stopě a nepřijít dřív o hlavu.

Pro namluvení této audioknihy byl zvolen herec a dabér Libor Terš. Jeho hlas jistě na první poslech poznáte, je nezaměnitelný a namluvil Dr. Jamese Wilsona v seriálu Dr. House nebo kresleného Asterixe.

Načtení knihy se chytl opravdu s vervou, možná bych se nebála sáhnout spíše po tvrdším hlase, ale i přesto vše vypráví s vervou a dobře se to poslouchá. V audioknize se také nachází sekce s přestřelkami, kdy jsou jednotlivé pasáže s citoslovci jako bum a prásk opravdu čteny, za mě by bylo zajímavější do audoknihy vložit opravdový zvuk přestřelky, což kniha neumožňuje a vyžaduje napsaní slovně. Možná postrádám nějaký ten hudební doprovod mezi jednotlivými kapitolami.

Slovo závěrem

Chcete něco oddechového plného akce, napětí a sexu? To vše ve svých knihách dokáže skloubit František Kotleta a tentokrát si pro nás připravil pekelnou jízdu v krvavém souboji se slovanskými bohy. I přesto, že se jedná o záměrně béčkovou četbu plnou charakteristického humoru, příběh je promyšlený a rozhodně vás vtáhne, pobaví a způsobí husí kůži.

Moje hodnocení: 8/10

Série Perunova krev

1. díl: Perunova krev I. (knižně 2013, audioknižně 2019)
2. díl: Perunova krev II. (knižně 2014, audioknižně 2019)

Zajímavé odkazy

Možnost zakoupení audioknihy: vydavatelství Audiotéka
Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Epocha

Autor: František Kotleta
Interpret: Libor Terš
Série: Perunova krev
Díl: 1. Perunova krev I.
Délka: 8h 11min
Vydavatelství: Audiotéka
Rok vydání: 2019

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz