Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Marjorie Liu & Sana Takeda – série Netvora | Každý máme své vnitřní démony, kteří mohou ohrozit celý svět

Marjorie Liu & Sana Takeda – série Netvora | Každý máme své vnitřní démony, kteří mohou ohrozit celý svět

Image

Jak se říká, nevědomost je sladká. Jenže Maika se s tím nehodlá smířit a tvrdohlavě se pouští do pátrání po své minulosti. Kam až ji její kroky zavedou, to sleduje komiksová série Netvora.

Marjorie Liu & Sana Takeda – série Netvora

První vydání 1. dílu: 2016

Obě ženy spolupracovaly již na komiksu X-23 pro Marvel a jelikož si v práci sedly, sešly se znovu u společného projektu epické fantasy Monstress, tedy Netvora. A jak jde vidět na četných oceněních, které tato série sbírá, udělaly výborné rozhodnutí.

Za zmínku stojí, že zatím první, druhý i třetí díl získaly každý své ocenění v Hugo Awards za nejlepší grafický příběh, tak se nechejme překvapit, jak se povede v nadcházejícím roce pokračování čtvrtému.

Maika půlvlčice je arkanik, výsledek spojení lidské a prastaré rasy, která zdědila od každého něco. Jako jedna ze šťastných přežívá krutou válku mezi těmito dvěma rasami a snaží se vydat po stopách své minulosti, aby odhalila, kdo byli její rodiče a kdo je ona sama.

Válka na ní totiž zanechala mnohé, připravila ji o ruku a uvnitř ní probudila něco temného a nechtěného. Možná právě to je důvod, proč po ní všichni pátrají a možná právě to je ten důvod, proč by se měla co nejrychleji dozvědět, co je zač a proti čemu stojí. Tenhle svět totiž nedává druhé šance.

Doposud vyšlé díly (probíhající, neukončená série)

Už od prvních stran nás nejen atmosféra vizuálu, ale také samotný příběh hodlá přesvědčit, že se jedná o temnější čtivo, nic pro křehotinky. Maika se nechává zajmout, aby byla svědkem toho, jak čaromnišky rozsekávají arkaniky zaživa, aby z jejich těla dostaly tak vzácné lilium. Ona ani samotná hrdinka není nepoznamenaná, vždyť po světě kráčí s amputovanou rukou, ale přesto se o svůj život pere zuby, nehty.

A možná už tady na tom malém kousku začínáte pociťovat, že se setkáme s komplikovanějším světem, politikou a vztahy mezi jednotlivými kulturami, ale také se spoustou nových pojmů. První díl tak působí jako vhození neplavce do vody, ve které se buď chytí nebo utopí. Přesně tak může na mnohé čtenáře zapůsobit první díl, který nabízí berličky v podobě jednostranných vysvětlování principů tohoto světa od profesora Tam-tama. Zpočátku tak netušíte, kdo je kdo a co se to vlastně děje, ale ke konci sešitu už se začnete díky těmto menším výkladům orientovat. Díky tomu si už následující díly užijete a postupné nové informace od profesora Tam-tama začnou hlouběji budovat tento svět, který ožije před vašima očima.

Další věcí, která vás může lehce v ději z počátku zmást, je odehrávání se dějových linií. Ty totiž nejsou pouze v přítomnosti, ale podíváme se také do minulosti a do hlavy samotné Maiky, se kterou toto velkolepé dobrodružství prožíváme.

Ale abych vám orientačně nastínila, do jakých vod se pouštíte, jedná se o svět, kde existují tři humanoidní rasy proti sobě válčící. Lidé, dlouhověcí prastaří a arkanici, výsledek křížení těchto dvou ras. Pak se zde nachází také rasa moudrých koček, které tvrdí, že jsou nejstarší a budou tu ještě dlouho po tom, co ostatní rasy padnou v jejich válkách. Ale samozřejmě si neodpustí do všeho lehce ve svůj prospěch zasahovat.

Celý tento temnější, válčící a intrikující svět odlehčuje a v prudkém kontrastu zde funguje arkanicka lištička Kipa, dítě, které ve všem vidí dobrotu a laskavost., ačkoliv je Maikou využíváno, a ta by neváhala ani chvíle, aby tuto důvěřivou a laskavou bytost obětovala. Musím se přiznat, že v podstatě Kipa je jediná bytost, kterou jsem si opravdu zamilovala a nepřála bych jí nic špatného. Působila na mě, že ani nepatří do toho světa zmítaného násilím a ve všem chce vidět jen to dobré. Je to taková jediná pozitivní a upřímná postava, která dokáže na čtenáře svým charakterem pozitivně zapůsobit. O dalších postavách se to říct nedá, jako čtenář jsem měla problém komukoliv důvěřovat, vše byly jen léčky, lži a intriky ve prospěch dané strany a co si budeme nalhávat, ani hlavní hrdinka Maiko není svatá.

Na jednu stranu by člověk řekl, že tohle je cíleno na skupinu young adult, vždyť máme dospívající hlavní hrdinku, která se potýká s vnitřními démony a doprovod jí dělá ještě mladší arkanička. Celým příběhem se prožene daleko více ženských postav, vždyť zdejší systém je postaven na matriarchátu, tak tomu není ani divu. A navíc se v tomhle světě jezdí na jednorožcích, takže je tohle příběh pro ženy a dívky? Jenže právě to vše vyvrací další strany, kde se rozřezává, mučí a vraždí bez mrknutí oka.

I když je příběh občas dost ukecaný, dokáže překvapit a zamíchat kartami. Jednotlivé díly Netvory na sebe plynule navazují, máte nutkání pořád číst dál a dál (už aby byla přeložená čtyřka) a přesto fungují jako uzavřené celky, kdy Maika splní daný plán a úkol.

Ačkoliv tedy samotný svět klade větší nároky na čtenáře, samotné cílení příběhu je otázkou, co je ale jasné, je fakt, že kresbu si opravdu vychutnáte. Sice spíše v temnějších barvách, ale v každé linii dokáže zvolenými tóny nastínit atmosféru. Je propracovaná, hraje si s každým detailem včetně vzorovaných a zdobených šatů. Právě kresba byla hlavním důvodem, proč jsem po komiksu sáhla (a pak kvůli holkám jezdícím na jednorožcích, nebudeme si nic nalhávat).

Moc se mi líbí také to propojení stylu, kdy přes fantasy žánr celého děje se do kresby dostaly prvky art deco a steampunku (ten je obzvláště zřetelný ve 3. díle). Přidávají tomu všemu šmrnc, neotřelost a jde vidět, že si s kresbami ilustrátorka opravdu vyhrála.

Co mi ale chybělo u zpracování stran, je rozhodně jejich očíslování. Jelikož se zde střídají časové a prostorové dějové linie, jednou se mi stalo, že jsem nepostřehla vynechání strany, že jsem otočila v ruce dvě strany. Když mi to nedávalo smysl, tak jsem zpětně prolistovávala a pečlivě oddělovala strany, abych zjistila přeskočení a vše ještě honem dočetla. Pak už jsme si dávala hodně pozor na obracení stran.

Slovo závěrem

Tak komu tohle doporučit? To budu muset nechat nejspíše na vás, protože příběh je to temný, krvavý a nesedne každému. Mladá hlavní hrdinka bojuje s vnitřním démonem a pátrá po své minulosti, je tvrdohlavá a ne zrovna laskavá. Svět je opravdu propracovaný a po překonání prvního dílu, kdy se s ním seznamujete, se do něj ponoříte a příběh si plně užijete. Co je ale nejúžasnější na tom všem, je samotná kresba vyvedena do detailů, kterou si zamilujete.

Moje hodnocení: 9/10

Série Netvora

1. díl: Probuzení (čj: 2018, aj: 2016)
2. díl: Krev (čj: 2018, aj: 2017)
3. díl: Azyl (čj: 2019, aj: 2018)
4. díl: The Chosen (aj: 2019)

Zajímavé odkazy

Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Crew
Stránky autorky: MarjorieMLiu.com
Stránky ilustrátorky: SanaTakeda.com

Autor: Marjorie Liu
Ilustrátor: Sana Takeda
Série: Netvora
Díl: 1.-3. Probuzení, Krev, Azyl
Žánr: Dobrodružné, temné fantasy
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Crew
Rok vydání: 2018-2019

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz