Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Zámek a klíč | Pojďte objevit klíče, které dokáží odemknout cokoliv

Zámek a klíč

Některé příběhy nezačínají zrovna nejlépe, ale staré rodinné dědictví občas ukrývá tajemství, která rozptýlí vaše zbloudilé a zachmuřené myšlenky a vyšle vás na nové dobrodružství. Třeba s pomocí magických klíčů.

Klíčov plný tajemství

Když je manžel a otec tří dětí neočekávaně zavražděn v jeho vlastním domě, nezbývá Lockovým nic jiného, než se z domu odstěhovat, ať se dostanou co nejdále od bolestivých připomínek minulých událostí. Naskytne se jim jedinečná příležitost zabydlet se v rodiném sídle Lockových, v domě zvaném Klíčov, kde nikdo z rodiny již nepřebývá a spíše se zvažoval jeho prodej. Nyní má mít Klíčov ovšem opět své využití.

Na první pohled netradiční stavba hrající všemi barvami nabízí útulné útočiště nejen s dobovým nábytkem a krásnou knihovnou. Děti totiž postupně zjišťují, že tohle není jen tak obyčejné místo. Když Bode objeví ve studni ozvěnu, která mu překvapivě odpovídá, dozvídá se, že Klíčov skrývá kouzelné klíče a aby je malý Locke našel, musí bedlivě naslouchat jejich šepotu.

Trailer 1. série seriálu Zámek a klíč

Nový magický svět ukrývající se v tom našem

Seriál přináší pestrý nový svět, kde s prolíná realita s magickými předměty, se kterými se postupem příběhu seznamujeme. Nejen magické bytosti, ale především šeptající klíče, které předci poschovávali všude po Klíčově, vnášejí do bezútěšné reality nové dobrodružství.

Sourozenci tak nejen špicují uši a hledají tohle neznámo, ale udržují také diváka v napětí, když pátrají po jejich použití. Každý klíč má totiž své speciální místo – klíčovou dírku a nepasuje do každého zámku. A když jednou klíčem v zámku otočíte, nikdy netušíte, co vás čeká za pomyslnými dveřmi za nové překvapení.

Kde se vzal, tu se vzal Zámek a Klíč

Že je vám název Zámek a klíč, tedy v originále Locke and key, povědomý? Není divu! Netflixem zpracovaný seriál Zámek a klíč totiž vychází ze stejnojmenného komiksu od spisovatele Joa Hilla, syna slavného hororového spisovatele Stephena Kinga, kterému jde směle ve stopách, a ilustrátora Gabriela Rodrigueze. Jelikož jsem ještě neměla příležitost se s knižní předlohou tohoto snímku seznámit, na následujících řádcích neočekávejte porovnání těchto verzí.

Zámek a klíč cílí na diváky všech věkových kategorií, vždyť tahle fantasy s temnějším nádechem jako ústřední postavy obsazuje děti a teenagery, kteří řeší nejen spoustu záhadných událostí, ale především svůj život, novou rodinnou situaci, ale také školu a přátelé. Do toho se zapojuje i osamocená matka, která tragicky přišla o manžela. Díky tomu, že se hrdinové nehoní pouze za nadpřirozenem, ale řeší své každodenní trable, působí seriál o to reálněji a láká tak celou rodinu k televizním obrazovkám.

Zámek a klíč Zámek a klíč

Dostatečně temná atmosféra

Ačkoliv komiksová předloha Zámek a klíč je známá spíše svým hororovým vzezřením, seriálové zpracování je jemnější a dá se označit za temnější fantasy. To mu ovšem neubírá na kráse a nejspíše seriálu i svědčí díky zvolené cílovce. Nejen díky lokalitám a pohádkovému prostředí Klíčova si vizuální stránku tohoto příběhu opravdu užijete, tomu všemu totiž ještě směle sekunduje hudba, která podtrhává veškerou atmosféru.

Děj sám o sobě je bohatý, jak jsem se již zmínila, hodně mu pomáhá právě ono střetnutí běžného života s tím magickým. Řešení všedních problémů vedle těch netradičních a občasné prolínaní těchto světů. Do toho vás čeká objevování kompletně nového způsobu magie a jejího použití skrze klíče, které otvírají dveře k novým obzorům, dokážou pobavit, ale také zásadně znepříjemnit život.

Zámek a klíč Zámek a klíč

To když se na scéně objeví záporák, který má své vlastní cíle, je dostatečně temný, nepředvídavý a dokáže řádně zaskočit. Hra rodiny Lockových s klíči a nová kapitola života je tak postupně okořeněna i špetkou zla, které je plíživé, vtírá se do jejich životů a prahne po moci, kterou klíče představují.

Ačkolikv se hororového ražení snímku spíše nedočkáme, přeci jen bylo sáhnuto po hercích, kterým tento žánr není až tak cizí. Vždyť nejmladší z Lockových dětí, herec Jackson Robert Scott si zahrál již v několika hororových snímcích, předně v hlavní roli ve snímku Potomek nebo si jej můžete vybavit jako malého ztraceného brášku v posledním zpracování Kingova To. Zato Emilia Jones si vyzkoušela natáčení mrazivé atmosféry a vypjatých situací v hororu Ghostland.

Další střípky okolo seriálu

Právě letos na konci října vyšla již druhá série, k prvním 10 dílům se tak přidala další desítka, kdy stopáž pro jeden díl je orientačně 45 minut. Před vámi se tak otevírají hodiny sledovacího času ve velmi příjemné společnosti, která i v tomhle pokračování má ledacos nabídnout včetně spousty nových klíčů a možností. A pokud si Zámek a klíč opravdu zamilujete, mám pro vás dobrou zprávu. V dalším roce je již ohlášená třetí desetidílná série.

Mimochodem, věděli jste, že komiksoví tvůrci spisovatel Joe Hill a ilustrátor Gabriel Rodriguez si střihnuli cameo v podobě zdravotníků v poslední epizodě první série? Jestli ne, tak pečlivě sledujte!

Zámek a klíč Zámek a klíč

Závěrečné shrnutí

Zámek a klíč je směska temné fantasy, magických předmětů v našem světě, ale také rodinných dramat, která k životu tak nějak patří. O to reálněji působí, doslova vás pohltí a vy napjatě budete sledovat nejen objevování těch kouzelných klíčů s nekonečnými možnostmi, ale také lstivého záporáka, který jistě zaskočí i vás. Seriál, který byste rozhodně neměli minout, protože potěší promyšleným příběhem i poutavým vizuálem.

Moje hodnocení: 8/10

Seriál Zámek a klíč můžete shlédnout na Netflix.com.

Zámek a klíčZámek a klíč (Locke and key)
Fantasy, drama, thriller
USA v roce 2020-2021
Délka: 2 série
Podle komiksové předlohy: Joe Hill
Režie: Michael Morris, Vincenzo Natali, Tim Southam, Mark Tonderai
Scénář: Michael Morris, Vincenzo Natali, Tim Southam, Mark Tonderai, Dawn Wilkinson, Mairzee Almas, Carlton Cuse, Millicent Shelton
Kamera: Tico Poulakakis, Colin Hoult, Dylan Macleod, Michael Marshall
Hudba: Torin Borrowdale
Hrají: Emilia Jones, Jackson Robert Scott, Connor Jessup, Laysla De Oliveira, Griffin Gluck, Eric Graise a další

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz