Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Fantasy
 • Kolektiv autorů – Město králů | Sborník toho nejlepšího z literární soutěže Zpívající věže

Kolektiv autorů – Město králů | Sborník toho nejlepšího z literární soutěže Zpívající věže

Kolektiv autorů - Město králů

Skalní město svou rozlohou a propracovaným vždy sloužilo k přebývání těch nejmocnějších. Město králů a vládců. Jenže nejsou to pouze tito korunovaní a dobyvatelé, kdo tvoří jeho příběhy za hradními zdmi.

Kolektiv autorů - Město králůMěsto králů

Série: Zpívající věže (4)
Rok vydání: 2021

Seznam povídek v knize
Tomáš Pytlík – Kamona
Barbora Novotná – Tajemství, které musí být zachováno
Tereza Holubová – Vyslyšené modlitby
Jela Abasová – Kráľ na nebi, kráľ na zemi
Lucie Braunerová – Ori
Laura Pokorná – Město lhářů
Ivana Molnárová Dubcová – K šibenici blízko
Jitka Ládrová – Ztracená jména měst

Povídkový sborník Město králů z cyklu Zpívající věže je výsledkem stejnojmenné literární soutěže Zpívající věže. Naleznete v něm pět povídek, které porotě nejvíce učarovaly a dále také tři další hostující povídky dotvářející atmosféru celého sborníku.

Ten je laděn do jednoho témata – města králů, ve kterém se napříč věky odehrávají různě dramatické příběhy, ať už těch nejmocnějších nebo prosťáčků či pouhých lapků. Vy si tak můžete umně sestavenou várku povídek užít v kouzelné kompozici, která vás nejen nadchne, ale jistě také zavede ke sborníkům z předešlých ročníků této literární soutěže.

Všechny povídky byly pečlivě hodnoceny a to nejen pro jejich kvalitu, ale také pro dodržení reálií světa, která sama Jitka Ládrová nejen pro tuto soutěž vytvořila. Také byla při jejich tvoření soutěžícím nápomocná a ochotná zodpovědět každou všetečnou otázku. Sborník tak o to více působí uceleněji.

Možná škoda jen, že právě v tom nejlepším tato literární soutěž přestává. Zpívající věže tak po čtvrtém ročníku svého konání končí, neboť jejich zakladatelka a organizátorka Jitka Ládrová se nyní chce na plno věnovat vlastní tvorbě.

Trailer ke knize Město králů

První povídkou, která vás ve sborníku uvítá, je Kamona od Tomáše Pytlíka, jediného mužského autora v knize a zároveň vítěze čtvrtého ročníku literární soutěže Zpívající věže. Vypráví nám příběh o muži, který je uvězněn ve studni a lapkové vyčkávají na jeho smrt, aby ho snadněji a bez úhony mohli okrást. To ještě netuší, že když se napříště odtáhne poklop a on opět bude moci pohlédnout na jasnou oblohu, že se jeho cesta střetne s nezvyklým a možná ještě nebezpečnějším zachráncem.

Procítěný příběh plný emocí od nenávisti po lásku, odhaluje tu nejspodnější vrstvu království, sběhlíky, vyvrhely, a přesto dokáže sdělit svým způsobem něžný a dobrodružný příběh plný prachu a krve o hledání pokladu.

Na druhém místě se umístila povídka Tajemství, které musí být zachováno, která vás tentokrát vezme na pole univerzity. Učenci tu pilně studují ve dne v noci a ti zvídavější pracují na výzkumech obohacujících lidstvo.

Jenže ne každý vynález musí být použit s dobrým úmyslem, jak je pro něj zamýšleno. O lidské malosti a náhodě, o velkých vynálezech a zodpovědnosti. Povídka točící se kolem nového objevu nám ukáže plnohodnotné napětí, zákoutí vztahů, ale také paniky, která dokáže posednout lidské tělo. Jedinou vadou na kráse se tomuto příběhu stalo nadužívání trojtečky, které v tak hojném množství spíše vyrušovalo od čtení.

Kromě soutěžních povídek naleznete ve sborníku také hostující povídky. Třeba hned ty následující Vyslyšené modlitby a Kráľ na nebi, kráľ na zemi od Terezy Holubové a Jely Abasové, které doplňují vykreslení města. Vyprávějí tak o měšťanech a jejich láskách a závazcích, o bozích a o původu samotného Skalního města. Jak již z názvu jedné povídky vyplývá, v knize objevíte také příběhy psané ve slovenštině a to rovnou dva.

Povídka Kráľ na nebi, kráľ na zemi mne velmi oslovila svojí netradiční stylizací, kterou mi připomněla staré řecké báje a pověsti. Vypráví o bozích a muži, který se je pokoušel přelstít. Možná škoda jen těch mnoha vysvětlivek pod čarou, které osvětlují některé výrazy. I přesto nás vezme na téměř nadpozemskou pouť a ukáže troufalost některých lidí.

Kolektiv autorů - Město králů Autoři povídkového sborníku Město králů

Třetí místo v soutěži obsadila povídka s názvem Ori, která nás vezme na prohlídku městských lázních. Tam totiž mimo jiné také pracují půvabné dívky. Jako protiklad tomu všemu slouží pravidelní návštěvníci lázní – obchodníci, kteří si žijí ve svém, ať již poctivě nebo nepoctivě nabytém majetku.

Příběh plný tajemství sledující několik postav, aby rozkrýval, co v jiných dějových linkách není odhaleno. Za mne by si tento námět zasloužil daleko širšího prostoru a zpracování, neboť v rozsahu povídky se těžko rozehrávají šachové partie intrik a možných opomíjených dopadů.

O to svižnější je Město lhářů, které zaujalo páté místo v soutěži. O zlodějích a jejich akcích, o rodině a důvěře. Napínavá povídka v atraktivním zlodějském prostředí, která nás hned v úvodu vezme do temných kobek. Plná překvapení, možná z počátku až příliš skákající ze scény do scény, než se rozkoukáte a zvyknete na tempo. Ale přesto tak dobrodružná a dechberoucí.

Soutěžní povídky uzavírá ta s názvem K šibenici blízko. Ne vždy jsou králové přívětiví, stačí ochutnat moc, peníze a najednou je starost o poddané druhořadá. Výběrčí daní se tak činí dokonce za hranice slušnosti a samotného zákona.

Někdy stačí málo k tomu, co dokáže rozdmýchat oheň v lidských srdcích. Třeba pocit nadřazenosti a možnost ničit ty chudé. Nebo také nedorozumění a šíření klepů, protože jedna bába povídala dokáže měnit dějiny. Další příběh plný emocí, odvahy a touhy se nevzdát, ale jít si pevně za svým cílem, který se stane nezapomenutelným.

Poslední povídkou jsou Ztracená jména měst od Jitky Ládrové, které navazují na události v první povídce a překvapivě tak zakončují sérii vyprávění z Města králů. Možná také proto by bylo vhodné, pokud rádi přeskakujete, abyste právě tyto povídky četli v pořadí, jak byly za sebou poskládány, ať pochopíte všechny drobné nuance. Je to taková ta poctivá tečka za celým sborníkem, kdy doposud jste ho zažily v dobách rozpuku, ale nyní stojíte u jeho znovu-vzniknutí.

Mapa Skalního města Mapa Skalního města

A to je vše, co vás k počtení čeká. Závěrem ovšem nesmím opomenout také samotnou stylizaci sborníku. Každou povídku uvozuje kousek mapy znázorňující část Skalního města, ke které se příběh váže. Dohromady tak celý sborník skládá mapu tohoto místa, kde se můžeme velmi pěkně orientovat. O poctivé ruční nakreslení a vykolorávní mapy se postaral Roland Havran, který tím také přidal svůj střípek k přivedení Skalního města k životu. Mimochodem právě na Startovači, kde probíhala crowfundingová kampaň pro vydání téhle knihy, jste jako odměnu mohli získat právě tuto mapu ve velkém barevném provedení. Pokud po ní ovšem zatoužíte i nyní, neváhejte kontaktovat Jitku Ládrovou osobně (jitka@ladrova.cz), ráda vám odprodá knihu společně s mapou. Nakladatelství Straky na vrbě tuto položku bohužel nenabízí.

Každá povídka kromě uvození mapou je také zakončena krátkým medailonkem autora, který je velmi příjemné mít hned za jeho dílem a nikoliv až na posledních stranách. Medailonek navíc obsahuje také autorovu fotografii, která je žánrově stylizována a koresponduje tak s duchem celého sborníku.

Kromě příjemného úvodního proslovu Jitky Ládrové se v zadní části knihy dostaneme také k pasáži s bonusovým obsahem, která nás uvede do mnoha reálií Skalního města, kterého se soutěžící museli držet a zvědavým čtenářům objasní mnohé, nač se v povídkách nedostala řada.

Slovo závěrem

Povídkové sborníky mám ráda už jen proto, že jsou to takové ty příjemné jednohubky před spaním a o této knize to platí dvojnásob. Zásobárna kvalitního počtení úderných a emotivních příběhů, které dokázaly excelovat na pár desítkách stran. Pokud rádi objevujete nové autory a jejich styly psaní, sborník Město králů vycházející z vítězů literární soutěže Zpívající věže rozhodně nesmíte přehlédnout.

Moje hodnocení: 10/10

Zajímavé odkazy

Kolektiv autorů - Město králůMožnost zakoupení knihy: nakladatelství Straky na vrbě
Stránka autorky Jitky Lárdrové: FB/jitkaladrova
Stránky autora Tomáše Pytlíka: www.TomasPytlik.cz

Autoři: Jitka Ládrová, Jela Abasová a kolektiv autorů
Ilustrátor: Roland Havran
Série: Zpívající věže
Díl: 4. Město králů
Žánr: Fantasy povídky
Počet stran: 384
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Straky na vrbě
Rok vydání: 2021

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Raja Luthriela napsal:

  Kniha mě zaujala. Povídkové knihy moc nečtu. Ale jestli to má nějaký fantasy nebo historický žánr, tak s nimi nikdy nepohrdnu.

 • K napsal:

  No tak to vypadá naprosto nádherně a epicky! Strašná škoda, že se o soutěži dozvidám v momentě, kdy končí :( Bohužel povídky posoudit nemohu (a zní neméně lákavě), ale ten design a propracovanost – na sborník je to nadstandart nadstandartu :D

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz