Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

The circle

Image

Informovanost může řešit mnohé problémy, přistupovat lépe k nemocem a vyhýbat se nebezpečným situacím. Díky dohledu můžete zajistit také větší bezpečnost, při propojení přes sít i hromadnou správu účtů od platby za parkování až k možnosti volit. Kde je ale ta pomyslná hranice mezi pohodlím a soukromím?

Příběh

Mae je mladá dívka plná snů a ambicí. Není divu, že je nadšená, jakmile dostane práci svých snů. The Circle je nejúspěšnější světová společnost, která rozšiřuje své pole působnosti ohledně informací a zákaznické péče.

A následuje další krok, miniaturní kamery po celém světě, které vám online zprostředkují přenos z každé události. Má to mít ovšem i další pozitivní možnosti jako je bezpečnost, nalezení pohřešovaných osob a jiné.

Mae začíná jako operátorka na chatu, kde se věnuje svým klientům. Velmi brzy ze své pozice ovšem prorazí dál. Díky neopatrným krokům, krádeži a téměř ztrátě života, který jí zachrání záchranáři jen díky bezpečnostní kameře, se dostává k pozici, kdy začne tento kamerový systém podporovat. Je součástí unikátního propagačního programu, kdy svůj život začne non-stop sdílet skrze malou kameru s celým světem.

 

Můj pohled

Překvapivý film zaobírající se myšlenkou globální sítě, která by měla informační systém o veškeré populaci. Vraha vypátrá do 10 minut. Zabezpečí váš dům. Přinese obraz z riskantních míst a událostí. Sebere vám soukromí.

To vše snímek zachycuje a nepříjemné momenty ztráty soukromí se stupňují. Kam až necháme technologie zajít pro vlastní bezpečnost a pohodlí?

Pomalejší tempo příběhu propojuje tyto momenty, kdy po každém z nich nastává jakési objasnění situace. Překvapivě Mae nebojuje za ochranu soukromí, ale nadále hlásá, že dohled je zapotřebí. Příběh se vyhrocuje, situace jsou děsivější, její blízcí se Mae straní a dávají najevo, že soukromí je to nejdůležitější. O to šokující je konec.

 

Celý film mi připadá jako propaganda nějakého takového systému. Všechny špatné vlastnosti takového dohledu, zpracovávání informací a ztráty veškerého soukromí a svobody jsou tam urputně obhajovány. Možná stojí za pováženou, jak jsme vlastně od takové situace daleko, protože kolik informací denně sdílíme na sociálních sítích?

S ohlédnutím na postavy, které jsou spíše ploché a na Mae, která se chová jak 15-letá puberťačka, která musí sedět na síti denně a vše vědět, nemůžu říct, že by mne kdokoliv oslovil, zaujal či mi byl blízký. Vzhledem k tomu, jak film klade důraz na informovanost versus vztahy hlavní hrdiny k dalším postavám, bych očekávala něco hlubšího, co se mě opravdu dotkne.

 

Závěrečné hodnocení

Plošší příběh o sdílení veškerých osobních informací, údajů a dohledu tzv. vyšší moci. Nepropracované postavy, prazvláštní myšlenkové pochody. Ačkoliv nám příběh přesně ukazuje dopad velkého dohledu, informovanosti, bezpečnosti, přesto působí jako jeho oslava bez ohledu na ztrátu soukromí. Obhajuje všechny špatné kroky rozličnými slogany a hesly jako Kdo něco tají, ten lže.

Moje hodnocení: 4/10

Základní údaje

The circle
Drama, sci-fi
USA, Spojené arabské emiráty v roce 2017
110 min
Režie: James Ponsoldt
Knižní předloha: Dave Eggers
Scénář: James Ponsoldt, Dave Eggers
Kamera: Matthew Libatique
Hudba: Danny Elfman
Hrají: Emma Watson , Ellar Coltrane, Glenne Headly, Bill Paxton , Vinnie, Karen Gillan , Tom Hanks a další

Fotografie ze snímku převzaty ze stránky imdb.com.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • TheMelorry napsal:

  Film jsem ještě neviděla, ale četla jsem knihu, která se mi líbila moc. :) Jsem překvapená nízkým hodnocením filmu, i když je pravda, že kolem sebe slýchám poměrně negativní názory na něj. Knihu můžu ale jedině doporučit, ta byla vážně úžasná.

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz