Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Lenka Dostálová – V pasti

Image

Představte si, že si žijete svůj naprosto normální život – žijete sice jen se svojí mámou, ale máte nej kamarádku, ve škole se učíte tanec. Všechno je fajn. Tedy až do chvíle, než se zhroutíte a někdo vám jde po krku.

Příběh

Layla je klasická středoškolačka, miluje své taneční studium, protože elegantní pohyb je pro ni vše. Všechno se ale změní, když začne krvácet z očí a z nosu během tance a skončí v nemocnici. Nikdo netuší, co se stalo, ale Layla naštěstí přežila. Na rozdíl od jiného hocha, který na stejné krvácení zemřel.

Jenže tím to nekončí, žádný happy end nenastává, protože najednou se objevuje neznámý muž, který se ji snaží unést. Layla se ale nedá snadno a kolotoč nebezpečných situací a honiček teprve začíná.

Styl psaní

Na první pohled mi je hrdinka sympaťanda, má prořízlou pusu a sem tam prohodí nějakou tu hlášku, i když občas nevolí zrovna vhodnou situaci. Velmi brzy u sebe objeví podivné schopnosti a nejprve vše považuje za náhodu. Postupně se učí vše ovládat a nachází princip toho, co vlastně musí udělat a co ovládá.

Příběh pracuje nejen s tím, jaké a jak své schopnosti hrdinka ovládá, ale také jde do hloubky. Ukazuje nám postupně pomalu střípky minulosti, kde se dopátráváme k tomu, proč se Layla vlastně dostala do této situace.

Kniha je naplněná množstvím akčních scén, kdy Layle neustále někdo šlape na paty a snaží se ji chytit. Není divu, když je tak jedinečná. Na druhou stranu nemá jediného nepřítele, ohrožuje ji i její vlastní tělo, které při větším zatížení začíná opakovaně krvácet.

Ale aby se neřeklo, že jsou na Laylu všichni zlí, jsou tu i lidé, co se jí snaží pomoci. Především v poslední části knihy jsem ovšem nabrala pocitu, že se jí snaží pomoct jen ve chvílích, kdy je na tom nejlépe, místo podpory v nejhorších chvílích. A v jako správné young adult i zde nalezneme kratičký střípkový románek.

Co mne trochu zklamalo, byl přímý děj. V podstatě už od začátku víte, jakým směrem to půjde. Nepřítel sice neustále mění svou podobu, odhalujeme jeho skutečné motivace, ale stále je to nepřítel, který ji nahání. Layla stále bojuje proti jednomu a tomu samému a o nic jiného v knize nejde.

Celou dobu jsem měla z knihy takový ten pocit příjemného průměrného počtení, které nezklame, ale neoslní. Bohužel na konci se to tak nějak všechno zhroutilo jako domeček z karet. Kladla jsem si několik pro hrdinku životně důležitých otázek a nějak se jim vůbec nedostalo pozornosti. Oblečení sárí mělo být nejspíše efektivní pro závěr, ale pochybuji, že při tak rychlém oblékání, utíkání, bojování a nasednutí na motorku na ní vlastně ještě drželo, nehledě na pohyblivost. Tečkou ve zklamání byl už jen poslední odstavec.

Obálka

Krásná obálka s temným nádechem, která poodhaluje nejen téma, ale také atmosféru, která postupně prostupuje příběhem. Mě přitáhla na první pohled.

Ukázka

Píseň The time of my life začínala pomalu, než se zrychlila, a byla fakt suprová. Asi ji znáte z Hříšného tance jako většina lidí, a i když jsme měli o dost jiné kroky, bylo naše představení víc než dobré. Sakra. Bylo to skvělé! A Dean, můj taneční protějšek v tomhle tanci, byl k sežrání. Mňau.
Hudba vrcholila a s ní i náš tanec. Odstoupila jsem od ostatních a cítila, jak ve mně proudí energie. Otočila jsem se a čekala. Dean a pár dalších už byl připravený. Teď pouze stačilo rozběhnout se, skočit a zpevnit se, aby mě ostatní mohli zachytit a vyhodit do vzduchu. Jenže se to už nestalo.
Vlastně nevím jistě, co se pokazilo. V jednu chvíli jsem se chystala rozběhnout, a pak se mi pod nohama zatočil celý svět. Matně jsem si uvědomila, že padám, ale doopravdy jsem význam tohohle faktu pochopila až ve chvíli, kdy moje hlava zaduněla o zem.

– strana 25, kapitola Co se může pos… kazit, to se prostě pokazí

Hodnocení knihy

Akčnější kniha pro dospívající s poněkud temnější atmosférou ke konci. Zajímavé schopnosti přidrzlejší hlavní hrdinky, která za svůj život bude bojovat zuby, nehty. I přesto je děj poněkud přímý a závěr knihy přinesl spíše zklamání.

Moje hodnocení: 5/10

Najděte si nejlepší cenu knihy Projekt Alfa – V pasti na trhu.

Závěrečné shrnutí

Autor: Lenka Dostálová
Série: Projekt Alfa
Díl: 1. V pasti
Žánr: Sci-fi, YA
Počet stran: 272
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2016
Moje hodnocení: 5/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.
E-book poskytl projekt Podporujeme české autory.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz