Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Svět knihy 2018 – čtvrtek: První rozkoukávací den a první čeští autoři

Svět knihy 2018 – čtvrtek: První rozkoukávací den a první čeští autoři

Image

Tak už to konečně začalo! Nejkrásnější čtyři knižní dny, během kterých nás čeká spousta akcí od nakladatelů, besed s autory a autogramiád. Od 10. do 13. května v Praze na výstavišti Holešovice objevíte velký knižní veletrh a festival Svět knihy.

Letošní ročník má dvě hlavní témata, tím jedním je Komiks a v pravém křídle najdete nejen přednáškový sál, ale také bílou zeď, která by se měla do konce Světa knihy zaplnit kresbami. Druhým tématem je Převratné 20. století, které se ohlédne za osmičkovými roky, které ovlivnily historii. Už při vstupu do areálu vám toto téma připomene spousta medailonků na velkých cedulích. Čestným hostem se tentokrát stala země Izrael, jejichž autoři se představí na mnoha besedách.

Dnešní den se nesl v duchu školních návštěv, přeci jen čtvrtek dopoledne se asi moc pracujícím lidem nehodí, a tak byly besedy věnovány především malým čtenářům. Já své dopoledne využila na oběhnutí nakladatelství, zjištění novinek, nakoupení několika knih (ano, už jsem přesáhla svůj limit max 5 knih a ne, nekoupila jsem zatím ani jednu z připraveného seznamu).

 

Hlavně jsem se ale dala do řeči hned s několika autory. Jiřího W. Procházku velmi potěšilo, když jsem přinesla na podepsání první vydání Hvězdných honáků, které jsem sháněla roky (kniha vyšla už ve třetím vydání). Napsal mi opravdu pěkné věnování, na které můžete nakouknout na závěr článku.

Také jsem se pobavila s Vladem Ríšou o psaní, o jeho knihách a jak se jim daří. Nakonec jsem si odnesla podepsané Hvězdné vandráky a sborník českých povídek Mrtvý v parovodu, kam také přispěl svým příběhem.

Nakonec jsem natrefila na Františku Vrbenskou, která měla tento den také besedu. Byla opravdu potěšena, když jsem poprosila o autogram a společnou fotografii. Na besedě pak vyprávěla o psaní historického fantasy, všech možných úskalích a svoji besedu mířila směrem ke své nové knize Hořící kůň, kterou napsala společně s Lucií Lukačovičovou.

Františka Vrbenská mi podepisuje knihu Hořící kůň. Za fotografii děkuji nakladatelství Epocha.

Ale programu je zde samozřejmě více, nakoukla jsem i na besedu Kristiny Haidingerové o hororu, kde se konal i menší kvíz s diváky. Zaposlouchala jsem se do vyprávění cosplayerů z 501. legie, kteří promluvili nejen o kostýmech, ale o super akcích pro fanoušky, a také o jejich činnosti např. v nemocnicích. Na závěr večera jsem nakoukla také na komiksovou besedu o kreslíři Moebiusovi, o jeho začátcích a vlivu na tehdejší českou scénu.

Pokud nenajdete v programu žádnou besedu, která by vás zaujala a máte již vše nakoupeno, dá se rozkoukávat také po rozličných zdech, např. u komiksové místnosti na besedy naleznete spoustu komiksových ukázek z nových Rychlých šípů a dalších komiksů nebo si můžete v pravém křídle posedět a zahrát si nějakou deskovou hru.

 

V mezičase jsem také obešla několik nakladatelství s pár otázkami, které mě poslední dobou nahlodávají a třeba vás s následujícími informacemi potěším. Také se vám líbí fantasy a sci-fi klasika, která vychází u Arga? Knihám věnují opravdu tu největší péči, pevné obálky, přebaly, ilustrace, všité záložky – prostě nádhera mít takovou knihu v knihovničce. A tak mě nahlodávalo, zda neplánují také vydat Enderovu hru a oni ji opravdu plánují a dokonce kompletní sérii. První díly by se mohly objevit na knižních pultech ke konci letošního roku.

Další můj dotaz směřoval na nakladatelství Fantom Print, které minulý rok zvažovalo, že by do Prahy pozvalo Luise Roya. V aktuální době to zatím nevypadá nikterak pozitivně, ale plánují mu u nás vydat další tři knihy a doufají, že pak by již naši zemi navštívil. Tak držme jim všichni palce, ať se zadaří. Mimochodem, někteří jste se mě ptali, jestli je ještě limitovaná edice Kodexu apokalypsy a Fantom Print posledních pár kousků na Svět knihy přivezl a dokonce na ně dal veletržní slevu, koupíte je pouze za 1500 Kč. Takže kdo lovil, máte právě teď příležitost.

 

Mimochodem, navštívili jste někdy Svět knihy? Pokud ne, pak očekávejte obrovské vedro a dusno v levém křídle, které je bohužel pouze ve stanu. Ovšem tentokrát bylo vedro celý den a podepsalo se to na klimatu i v pravém křídle, které je klasickou zděnou budovou a většinou je tam dobře. Proto menší doporučení, pokud se sem chystáte, nabalte si alespoň 2l vody s sebou. Jinak je zde Ugo s ovocnými šťávami 0,5l za 99 Kč nebo ve Festivalové kavárně se dá koupit pet lahev s ledovým čajem 0,5l za 35 Kč, nic lepšího jsem prozatím nenašla.

Jak ale bylo řečeno na zahájení festivalu, je přislíbeno, že bude další rok i levé křídlo zděné nebo se na něm začne alespoň pracovat. Tak doufejme, že se v následujících letech podmínky pro knižní veletrh zlepší.

 

   

Moje knižní přírůstky

Jinak jak jsem již zmiňovala, na knižní veletrh jsem šla s konkrétním seznamem, co si koupím a s limitem 5 knih za celý veletrh. Tak nějak jsem to překročila hned první den, kdy jsem nakoupila dvojnásobek. Ale ono to nejde jinak, Argo má nádhernou klasiku, u Fantom Printu mě opět dostala ta jejich krabice Vše za 20 Kč, poslední knihu od Jany Rečkové jsem též nemohla vynechat, a když už máte na stánku autora, tak koupíte knihy i od něj, že. Sečteno podtrženo, takhle vypadá můj dnešní nákup.

 

 • Robert A. Heinlein – Měsíc je drsná milenka (Argo)
 • Robert Holdstock – Lavondyss (Argo)
 • Margaret Atwood – Příběh služebnice (Argo)
 • Ann Aguirre – Šeroprostor (Fantom Print)
 • Ann Aguirre – Hvězdný tulák (Fantom Print)
 • Ann Aguirre – Diplomatka (Fantom Print)
 • Vlado Ríša – Hvězdní vandráci (XB-1)
 • Vlado Ríša a kolektiv autorů – Mrtvý v parovodu (XB-1)
 • Jana Rečková – Misteri (Epocha)
 • Pavel Kohout – Katyně (domluveno bazarem)

Nové podpisy do sbírky

 • Františka Vrbenská, Lucie Lukačovičová – Hořící kůň (Epocha)
 • Jiří Walker Procházka – Hvězdní honáci (kniha dovezena pro podpis)
 • Vlado Ríša – Hvězdní vandráci (XB-1)
 • Vlado Ríša a kolektiv autorů – Mrtvý v parovodu (XB-1)

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • K napsal:

  Tak to, abych se vybavila. Děkuji za info. Nedávno jsem tam byla i na Evolution a v tom levém křídle jsem si připadala jako v džungli…tehdy ještě pražili nějakou bio kávu, takže to bylo tématické :D Jen opice mi tak chyběly.
  Já se kvůli zkouškám dostanu na veletrh, až v sobotu. Ale už se nemůžu dočkat :)

 • Lucy Lillianne napsal:

  letos jsme s mamkou meli na programu akorat Robina Cooka,… a popravde, neda se toho stihat moc, clovek potom jen cely den lita a nic nestiha a poradne si to neuzije… loni jsem mela programy tri a s naslednymi nakupy a tak jsem byla totalne vyrizena… a o spoustu veci jsem i prisla…

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz