Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Reki Kawahara – Sword Art Online: Aincrad | Pohlceni virtuální realitou bojují o holý život

Reki Kawahara – Sword Art Online: Aincrad | Pohlceni virtuální realitou bojují o holý život

Reki Kawahara – Sword Art Online: Aincrad

Sword Art Online nabízí jedinečný zážitek. Všichni hráči se mohou ponořit do virtuální reality, ale tentokrát opravdu naplno, s dokonalým prožitkem všech vjemů. A nejdůležitější na tom je, že počet prodaných her a tedy možných hráčů je omezen, tak kdo by si nechal takovouto exkluzivitku proklouznout skrze prsty?

Reki Kawahara – Sword Art Online: AincradReki Kawahara – Aincrad

Série: Sword Art Online (1)
První vydání: 2009
První české vydání: 2022

Reki Kawahara je japonský spisovatel známý díky své sérií light novel Sword Art Online, která byla následně zpracována také formou anime. Na svém kontě má desítky titulů, které doplňují ilustrace ve stylu manga – tedy v této podobě se jedná o ony light novely.

Když se Kirito opět přihlásil do Sword Art Online, ačkoliv teď už ne jako tester, ale regulérní hráč, čekal jej šok. Oproti testovací verzi proběhla drobná, ale zásadní změna – zmizelo tlačítko odhlásit. Jak vývojář této hry prozradil, nyní jsou všichni uvězněni ve hře a mají jedinou možnost, probojovat se do poslední sté úrovně a hra všechny hráče osvobodí. Jiného úniku není. Smrt ve hře znamená smrt v reálném životě.

Aincrad, tedy létající ostrov, na kterém vše probíhá, tak ožije vlastním životem, kdy každý se s novou realitou snaží srovnat po svém. Ale i přes neútěšnou situaci i tady mohou vznikat silná přátelství a možná i něco více. Protože mít po boku lidi, kterým můžete věřit, je v tomto světě to nejdůležitější.

Ukázka z knihy SAO Aincrad
Zatímco jsem vedl svůj monolog, Klein se ani nepohnul.
A o několik vteřin později se nepatrně zamračil.
„Vždyť jsem ti ale říkal, že tu mám kámoše, se kterýma jsem na tuhle hru stál frontu několik nocí. Všichni jsou přihlášení a stojí někde na tom náměstí. Nemůžu je tady nechat.“
Mlčky jsem zadržel dech a kousnul se do rtu.
Strnulý pohled, který na mě upíral, jsem cítil až do morku kostí. Ten přede mnou stojící veselý populární lidumil po mně chtěl, abych tam dovedl i všechny jeho kámoše.
Na to jsem mu ale prostě nemohl kývnout.

– strana 59, kapitola 3

Přečtěte si delší ukázku z knihy Sword Art Online: Aincrad.

Jak by to mohlo vypadat, kdyby se Mary Sue a Gary Stue potkali ve virtuální realitě? S tímto hodnocením nejspíše půjdu proti většině, která tuto knihu považuje za dokonalou, ale mám k ní své výhrady a už uvozující věta mluví sama za sebe.

Ačkoliv Kirito tvrdí, že trpí na svůj roztomilý obličej, stejně jako Asuna je prostě pohledný. Oba dva patří mezi elitní hráče SAO se speciálními schopnostmi. Tak jak je Asuna pěkná a všichni si ji chtějí vzít za ženu (protože žen je tu málo a všechny škaredé, protože hezké holky přeci MMORPG nehrají), tak je Kirito v podstatě neporazitelný ve svém umění meče a dokáže to, co nikdo před ním (až jsem si od půlky knihy začala říkat, ať ho už konečně někdo sejme). Nemluvě o tom, že kdo ty dva neobdivuje, tak jim stoprocentně závidí a nenávidí je. Sympatickou postavou, kterou si nakonec oblíbíte, se třeba může stát prostý rybář, který se tam mihne jen na okamžik, ale nepůsobí jako dokonalý člověk zahleděný sám do sebe.

Kamenem úrazu se staly také vztahy. Příběh sledujeme Kiritovýma očima, tedy v ich formě a měli bychom tedy o to intenzivněji vnímat okolí jako on. Bohužel vztahy zde působí mělce, uměle vykonstruované. Nevěřím, že po nějaké hodince hraní můžete parťáka ve zbrani nazývat plnohodnotným kamarádem. Naprosto jsem necítila jakoukoliv chemii ani mezi Kiritem a Asunou, ačkoliv jejich vztah je ústřední dějovou linií. Jako by spolu byli jen proto, že jsou nejkrásnější, nejlepší a všichni jim závidí, takže k sobě musejí patřit.

Když jsme u těch lidiček míhajících se příběhem, tak nesmím zapomenout na základní spisovatelské pravidlo – nedávejte postavám v knize jména začínající na stejné písmeno. Čím větší rozmanitost jmen, tím lépe se čtenář zorientuje. O tom nejspíše tento autor neslyšel, a tak se vyžívá v písmenech A a K. Takže tu máme Kirita, Kleina, Kuradeela nebo třeba Asunu, Agila, Aincrad, Algade. A když už opravdu nevěděl kudy, tak hlavního záporáka pojmenoval Akihiko Kajaba.

SAO Aincrad - ilustrace od abec SAO Aincrad - ilustrace od abec

Není to ovšem jediný přehmat. Celkově při čtení doslova cítíte, že autor je nevypsaný. Aincrad působí jako příběh publikovaný na Wattpadu (vlastně tomu odpovídá i stylizace kapitol) a to tam mnohdy naleznete kvalitnější díla.

Abych nebyla ale pouze negativní, autorovi se musí nechat myšlenka celého příběhu, kdy uvěznil tisíce hráčů ve virtuální realitě, kde musí bojovat o svůj život. Na dnešní dobu poměrně hojně využívané téma, když ovšem mrkneme, ve kterém roku kniha vznikla, jedná se teprve o počátky těchto virtuálních realit, než začaly masivně frčet mezi čtenáři. Kromě toho, že bojovníci se snaží dostat až k cíli, který by osvobodil všechny hráče, existují zde také jiní, kteří se rozhodli přispět zdejšímu světu neagresivně – méně nebezpečněji. Žijí tak zde třeba obchodníci, kuchaři nebo již zmínění rybáři. Stejně tak je nahlíženo na reálný svět, kterého si zrovna dvakrát neužijeme, ale i tak se spisovatel zamyslel nad tím, jak to všechno funguje v realitě, když jsou všichni uvězněni ve hře.

Také mne překvapilo, že autor naráží na sexuální obtěžování ve hře, což se bohužel v reálu stává. Na druhou stranu si to ovšem kazí tím, že hlavní hrdinové doslova působí jako dva nadržení králíci, kteří o lásce jen prázdně tlachají.

Závěrečné shrnutí

Je to asi poprvé, co knihu nemám komu doporučit. Ač světově velmi oblíbená (dle Goodreads 4.29/5), má spoustu much a já se velmi přemáhala k dočtení. Hlavní zabijákem je především autorova citelná nevypsanost, takže pokud chcete ochutnat svět Sword Art Online, zkuste třeba mrknout na stejnojmenné anime, kde tento prohřešek odpadá.

Moje hodnocení: 1/10

Reki Kawahara – Sword Art Online: AincradAutor: Reki Kawahara
Série: Sword Art Online
Díl: 1. Aincrad
Žánr: Sci-fi
Počet stran: 340
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Crew
Rok vydání: 2022

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz