Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • R. F. Kuang – Maková válka | Nevyzpytatelný nepřítel už klepe na dveře

R. F. Kuang – Maková válka | Nevyzpytatelný nepřítel už klepe na dveře

R. F. Kuangová - Maková válka

Válka ji vzala vše, dětství, rodiče, domov. Jediné, co jí zůstalo, byl vlastní život, který si horko těžko uchránila v novém nepřejícím prostředí. Jakmile ale uviděla příležitost, rozhodla se bojovat za sebe a mnohé další. Nepřítel totiž vždy stál u hranic a vyčkával na vhodnou chvíli.

R. F. Kuang – Maková válka

Série: Maková válka (1)
První vydání: 2018
První české vydání: 2022

Americká spisovatelka s čínskými kořeny R.F. Kuang, která se zabývá čínskou historií, se rozhodla tohoto tématu využít a promítnout jej do hrdinského fantasy příběhu. Maková válka je jejím knižním debutem a zároveň první z knih stejnojmenné trilogie, za kterou získala ocenění Astounding Award a na řadu dalších cen byla nominována.

Rin jakožto válečný sirotek by měla být ráda i za to málo, co má. Přijatá do rodiny, která jí poskytuje jídlo, střechu nad hlavou a práci, ačkoliv ne vždy je to dohlížení na kasu v obchodě. Někdy je potřeba dělat také menší drogové pochůzky. Tahle rodina totiž Rin zase tak moc v lásce nemá. Nechtěla ji. Jenže proti poválečnému nařízení císařovny ohledně adopce osiřelých dětí nemohli nic dělat.

Ačkoliv je to jakýs takýs domov a její nevlastní rodiče chystají pro dívenku svatbu s pro ně významným člověkem, Rin by se nejraději viděla jinde. Třeba na Sinegardu, nejprestižnější vojenské akademii, která by jí přinesla kýžené postavení a vážnost. A rozhodně pro to chce udělat cokoliv.

Ukázka z knihy Maková válka

Zabíjení dětí se v Tikani neschvalovalo, a tak Fangovi využívali Rin jako příručí v obchodě a pašeračku opia od chvíle, kdy se naučila počítat. Náklady na její zaopatření a stravu však byly pro Fangovy neúnosné i přes veškerou bezplatnou práci, kterou pro ně vykonávala. Teď se jim naskytla možnost se té finanční zátěže zbavit.
Dohazovačka jí vysvětlila, že tento kupec si může dovolit ji živit a šatit po zbytek jejího života. Stačí, aby mu láskyplně sloužila jako dobrá manželka, dala mu děti a starala se o jeho domácnost (ta, jak dohazovačka poukázala, měla ne jeden, ale hned dva záchody přímo v domě). Byla to mnohem lepší nabídka, než v jakou jinak mohla doufat válečná sirota jako Rin, bez příbuzných a známostí.
Manžel pro ni, peníze pro dohazovačku a drogy pro Fangovy.
„Páni,“ vypravila ze sebe Rin. Měla pocit, že se jí podlaha houpe pod nohama. „To je skvělý. Fakt skvělý. Úžasný.“
Dohazovačka se opět rozzářila.
Rin potlačila příznaky paniky a ze všech sil se snažila dýchat pravidelně, dokud se dohazovačka neodpoklonkovala.

Pod drobnohledem

Na pozadí čínských kulis nám rozkvétá příběh členěný na tři části. V té první sledujeme malou Rin a její cestu studiem. V druhé části se dostáváme do válečné zóny a v té třetí ochutnáme zemi, kudy prošli nepřátelští vojáci.

Když jsem o této knize slyšela, ze všech stran se šuškalo, že je opravdu brutální a ne pro každého. Proto jsem s ní i tak dlouho otálela a přesvědčivým prvkem se nakonec stal fakt, že spisovatelka přijede na knižní festival pro mládež Humbook 2023. Tak jak to tedy s knihou je, když má být brutální a zároveň má být na programu pro dospívající čtenáře?

Její první část věnující se škole je opravdu typická young adult. Rin si nachází své místo mezi spolužáky, mezi učiteli. Navíc se řadí do poměrně malinké skupiny dívek, neboť vojenská akademie je především doménou mužů. Můžeme tak sledovat její souboj s ostatními a to ať už obrazně nebo doslova.

Ačkoliv má kniha přes 500 stran a může se vám zdát tedy poměrně rozsáhlá, za mne je v první části věnován malý důraz na rozvoj vztahů, prohloubení postav a vše letem světem proběhneme. Vlastně v celé první části Rin zestárne o pět let, což je ovšem jenom okrajově zmíněno, takže to čtenář nemusí v tom sprintu ani postřehnout (ověřeno na společném čtení).

Postavy vám nedokáží přilnout nějakým způsobem k srdci, doslova vám budou ukradené právě díky mizivé hloubce charakteru. Jediný, kdo mě na školní půdě oslovil, byl učitel Ťiang. Nutno podotknout, že i zde najdeme určité YA schéma, kdy jsem si na počátku knihy tipla osud dvou postav vůči hlavní hrdince a nakonec jsem se trefila.

Samotná Rin poněkud balancuje na hraně typické Mary Sue, a to právě především v první části, kdy se dokáže úspěšně servat se spolužáky, kteří mají mnohaleté zkušenosti v bojových umění, zatímco ona prodávala v obchodě. A ani samotný výcvik na této škole nemůže podle mého názoru tak moc vytříbit schopnosti jednoho žáka. Rin se ale spraví v druhé části, kde je sice taková svá (a máte problém si ji představit jinak než čtrnáctiletou díky necitelným přechodům v jejím věku ajejímu chování), ale aspoň nepůsobí jako nejnovější model Terminátora (místy).

Za mne osobně by tahle část zasloužila samostatnou knihu, klidně prohloubit, rozepsat, spoustu věcí rozvést. Jako by byla až moc seškrtaná a semtam si prostě musíte domyslet nebo vzít jen hrubě načrtnutý obraz. Navíc můj názor na rozdělení Makové války na dvě samostatné knihy podporuje i fakt, že právě tato část je vhodná pro mládež, ale dál už to bude ostřejší.

Jak jsem zmínila, dostaneme se do nevyhnutelné války, která byla celou dobu na spadnutí. Vedle Nikanu je totiž jeden malý státeček, který si myslí, že je vyspělejší, a proto mu patří svět. Není to jeho první výpad a nehodlá se jen tak vzdát svých plánů a snů. Právě z toho důvodu vznikl Sinegard, který má vyškolit ty nejlepší bojovníky, velitele, stratégy, kteří se postaví nevyzpytatelnému nepříteli. A ten najednou přišel.

Musí vám být jasné, že ať už válečná vřava nebo následně zpustošená zem, to nemusí být jednoduché počtení. Ona brutální scéna se váže, mám dojem, k jedné nebo ke dvěma kapitolám, kde opravdu to není nic pro slabé žaludky a rozhodně to NENÍ pro dospívající čtenáře. Najděte si ty nejodpornější věci, co se teď dějí na východ od nás a představte si je nahutněné v textu. Pokud jste četli Znamenitou mrtvolu, tak tuhle školu nechutnosti a brutality zvládnete.

Druhá část přináší i nějaké ty zajímavé léčky, ovšem pro mne jako čtenáře byly od prvního okamžiku prohlédnutelné. Nic to ovšem neubralo na zajímavosti scén. Právě ve válečné pasáži jsme navíc ve společnosti takového víceméně partizánského oddílu než klasického vojenského uskupení, který se snaží zasáhnout přesnými a neočekávanými údery nepřítele na tom správném místě a řádné jej oslabit, odříznout a překazit její plány. Jak se mi první část knihy četla pomaleji bez vtažení do děje, tak v druhé části jsem již našla nemálo zajímavých chvil a knihou jsem se provrtávala s chutí.

Děj protkává jemná linka šamanů, jediného fantasy prvku, který přikořeňuje celé vyprávění. Šamani jsou nadaní lidé, kteří za pomocí omamných látek se dokáží dostat do panteonu a spojit se zde se svým bohem. Ten jim pak může propůjčit určitým způsobem své síly. Takový člověk ovšem není nesmrtelný, neporazitelný, protože sám čelí božskému vlivu, drogám a vlastní příčetnosti. Je tak otázkou, zda tito nadaní lidé dostali do vínku dar nebo prokletí.

A právě drogy jsou také jedním z témat této knihy. Opět prvek, který se neznatelně táhne napříč knihou a dostává čím dál jasnějších obrysů a má svůj základ dokonce v čínské historii, kde se tato kniha inspirovala ve vojenském konfliktu a jeho stylu vedení. Na druhou stranu je zde osoba s historií protkanou těmito látkami, která by dle mého názoru popsaným způsobem v minulosti nemohla fungovat a při míře závislosti by nejspíše ani nežila. Otázkou je, nakolik by to ovlivnil fantasy prvek, ale nedokážu v tom najít smysl – třeba bude dokresleno v dalším díle.

Závěrečné shrnutí

Ráda vždy závěrem někomu knihu doporučuji, jenže problémem Makové války je především cílovka. První část je totiž typická (a plytká) young adult literatura, zatímco její druhá polovina rozhodně mládeži do ruky nepatří díky opravdu nadměrné brutalitě. Hlavní hrdinka nám navíc občas sklouzává k Mary Sue schématu. Nejsilnější stránkou se tak stávají asijské kulisy, jejich typický smysl pro válečnictví a zajímavý prvek šamanství.

Moje hodnocení: 4/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Zakoupení audioknihy

Knižní série Maková válka

  • 1. díl: Maková válka (2022)
  • 2. díl: The Dragon Republic (aj)
  • 2,5. díl: The Drowning Faith (aj)
  • 3.díl: The Burning God (aj)

R. F. Kuang - Maková válkaAutor: R. F. Kuang
Série: Maková válka
Díl: 1. Maková válka
Žánr: Fantasy
Počet stran: 535
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2022

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 33 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červenci čteme první díl legendární série Trpaslíci od Markuse Heitze, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 2. srpna:

  • 17:00 – debata o knize Trpaslíci
  • 18:00 – autorské čtení 4 českých spisovatelů

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Markus Heitz - Trpaslíci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz