Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Výběr z programu letošního knižního festivalu Svět knihy

Program knižního festivalu Svět knihy

Knižní veletrh a festival v jednom, Svět knihy 2023, se pomalu blíží a do Prahy se velmi brzy pohrnou natěšení čtenáři z celé republiky. Otázkou je ovšem, kam se vrtnout dříve, kromě stánků nepřeberného množství nakladatelů nás totiž opětčeká bohatý program. Rozhodla jsem se vám z něj vytáhnout takové menší tipy, pokud byste byli příliš nerozhodní nebo naopak ještě tápete, zda letos dorazit a třeba vás tyto besedy nalákají.

Celý program si můžete prohlédnout na stránkách svetknihy.cz.

  • V článku jsou použity ilustrační fotografie z předchozích ročníků Světa knihy, kdy se odehrával v Průmyslovém paláci. Ten je aktuálně v rekonstrukci.

Čtvrtek

Knihařský workshop II a seznámení s hlaholicí
13:00 – 13:50, Ateliér Jahoda
Naučíte se, jak dodat papíru starý vzhled a vlastnoručně si svážete svoji první knížku! Tu můžete popsat hlaholicí – tajuplným písmem Cyrila a Metoděje. Workshop zajišťuje časopis „Kamarádi“ (www.kamaradi.eu). Výtvarný materiál a pracovní list zdarma.

Ben Aaronovitch poprvé na festivalu Svět knihy Praha
17:00 – 17:50, Autorský sál
Populární britský spisovatel, který se proslavil svou knižní řadou „Řeky Londýna“, se po několika letech opět sejde se svými četnými českými fanoušky. Pokud vás zajímá, co bude dál s Peterem Grantem a ostatními hrdiny jeho knih, přijďte.


Pátek

Japonské manga komiksy pro teen čtenáře
11:00 – 11:50, Autorský sál
Japonská manga je u mladších čtenářů stále oblíbenější. Proč tomu tak je? Jaké mangy jsou nejoblíbenější a co se chystá na trh? Fenoménem mangy pro teen čtenáře vás provedou influenceři Katka „Cathysto“ Kohoutková a Kuba „Lowecak“ Lowák.

Workshop tvůrčího psání Literární akademie
12:00 – 12:50, Autorský sál
Spisovatel a pedagog František Kotleta (Leoš Kyša), známý svými populárními žánrovými romány a neortodoxním přístupem, a další vyučující LA představují proces výuky tvůrčího psaní na Literární akademii.

Anticena Skřipec
15:00 – 15:50, Velký sál
Obec překladatelů uděluje anticenu za nejhorší prohřešky, které v posledních pěti letech zaznamenala ve vydávání překladové literatury. Odborná porota hodnotí závažná pochybení odporující překladatelské etice v oblasti krásné i naučné literatury.

Jak dostat knihu do nakladatelství?
15:00 – 15:50, Ateliér Jahoda
Píšete a chcete svou knížku vydat? V tomto workshopu se za 50 minut dozvíte: jak oslovit nakladatelství, co určitě nedělat a proč vám nemá ilustrace kreslit mladší sourozenec. Rychlý průvodce nakladatelským provozem.

Mezinárodní praxe překladů z asijských literatur
17:00 – 17:50, Profesní fórum
Překlady asijské literatury do angličtiny často procházejí razantními úpravami originálu. Selektují se reálie, krátí se těžko přeložitelné pasáže, text se přizpůsobuje cílovému publiku. Česká překladatelská tradice více ctí originál. Jak je to dnes?

Série Města, Krev pro rusalku, série Legie
18:00 – 18:50, Fantasy & sci-fi
Setkání s autorkou titulů, které učarovaly tisícům čtenářů: Postapokalyptická série „Města“, populární space opera neboli série „Legie“, noirově laděná fantasy „Krev pro rusalku“ nebo „Zřídla“, první fantasy kniha odehrávající se celá v Brně.

Umělá inteligence v literárním překladu
19:00 – 19:50, Profesní fórum
Interaktivní přednáška, připravená vzdělávacím projektem Aignos za podpory Obce překladatelů, se zaměří na to, jestli nástroje umělé inteligence můžou už dnes sloužit jako pomůcka pro literární překladatele, nebo jim dokonce konkurovat.


Sobota

HUMBOOK: Můj svět, moje pravidla
10:00 – 11:00, Literární salon
Může si autor ve svém fiktivním světě dělat, co chce? A hlavně – projde mu to u čtenářů? O pravidlech, vnitřní logice i historickém pozadí fantazijních světů budou vyprávět autoři, kteří mají s jejich tvorbou bohaté zkušenosti: Denisa Černá, Kateřina Havlíková, Petra Martišková a Lucie Ortega.

Poslední plavba vikinského barda
12:00 – 12:50, Fantasy & sci-fi
Přijďte oslavit vydání posledního dokončeného románu barda české historické fantasy Jaroslava Mosteckého. Knihu „Bastard“ pokřtí vikinský jarl Hellgison a jeho družina. Moderuje: Tomáš Němec. Hosté: Alžběta & Eliška Mostecké, Františka Vrbenská.

Křest komiksového titulu Supro™: Hrdinové na dluh
12:00 – 12:50, Velký sál
Komiks s názvem „Supro™: Hrdinové na dluh“, romantické drama spojené s napínavým thrillerem z prostředí zakoupeného hrdinství, pokřtí autoři Štěpánka Jislová, Viktor Svoboda a Martina Fischmeister společně s influencerkou Natálií „Natylou“ Tolarovou.

Jan Kotouč o svém psaní a výuce tvůrčího psaní
13:00 – 13:50, Fantasy & sci-fi
Spisovatel a pedagog Jan Kotouč, představuje proces výuky tvůrčího psaní na Literární akademii a svá poslední díla.

Kde berou spisovatelé inspiraci?
14:00 – 14:50, Fantasy & sci-fi
Ptají se nás na to stále dokola a většina z nás tu otázku nenávidí. Paní spisovatelko, kde berete inspiraci? A teď vážně…. Kde berou spisovatelé své nápady? V zaměstnání? Když se věnují koníčkům? Nebo někde úplně jinde? A skutečně píšeme záporné postavy podle lidí, které nemáme rádi? Účinkují Petra Štarková („Největší nemehlo pod sluncem“), Jarmila Mlčoušková („Rogenovo oko“) a Tereza Matoušková („Válka zrcadel“).

Jak být autorem fantastiky a nezbláznit se z toho?
15:00 – 15:50, Fantasy & sci-fi
Jaké to je psát v našich vodách více či méně rozsáhlé série z různých světů? Nejen o tom budou besedovat autoři nakladatelství Host a CooBoo — Jan Hamouz, Zuzana Hartmanová, Jan Kucin, Petra Machová a Jan Urban.

HUMBOOK: Very Special Guest | Natalja Ščerba
15:00 – 15:40, Literární sál
Přijďte si poslechnout bestsellerovou autorku oblíbených „Časodějů a Lunasterů“! Ukrajinská spisovatelka Natalja Ščerba prozradí řadu zajímavostí o své tvorbě a nakonec dojde na křest její fantasy novinky „Finista – Dům snů“.

Legenda české sci-fi Ondřej Neff křtí nový román!
17:00 – 17:50, Fantasy & sci-fi
Arkádie nekončí! Arkádie trvá! Kuba Nedomý a Dědek Čuchák znovu zachraňují Měsíc v novém románu „Ostrov nesmrtelných“. Besedu s autorem moderuje Jiří Popiolek. Jako hosté vystoupí ilustrátor knihy Karel Jerie a herec Saša Rašilov.

Moderní fantastika z Jiného kraje
18:00 – 18:50, Fantasy & sci-fi
Edice Jiný kraj představuje fantastické, hororové a sci-fi povídky s moderními motivy od zavedených autorů i nováčků. Autoři pracovali s tématy, jako jsou problémy osobní identity, ochrana životního prostředí, potíže v rodině nebo intenzivní chov drůbeže.


Neděle

Knihkupectví: monokultura vs. rozmanitost
12:00 – 12:50, Autorský sál
Nákup knížek v knihkupectví je rituál i zážitek. Co tedy přinášejí čtenářstvu nezávislá knihkupectví a co knihkupecké řetězce? Potřebujeme obojí? A kdo vlastně knihy do knihkupectví vybírá? Všechny tyto otázky zodpoví zkušení knihkupci a knihkupkyně. Diskutujícími budou Jan Becher z Kapitoly (Frýdek-Místek) a Veronika Benešová (2veverky). Moderovat bude Michaela Vetešková z ČRo.

Bouchačky a akční scény v knihách
12:00 – 12:50, Fantasy & sci-fi
Vtipně pojatá přednáška autora „Tance papírových draků“ Petra Brožovského o rozdílech mezi střelbou na papíře a ve skutečnosti a o konstrukci akčních scén nejen pro milovníky brutálních knižních přestřelek, ale i pro začínající autory.

Bardi, upíři a další příšery
13:00 – 13:50, Fantasy & sci-fi
Jsou už dnes hrdinové s mečem pasé? Mají detektivky s mluvícími maňásky budoucnost? A dovedou tvůrci dvou subžánrů najít společnou řeč? O svých knihách, projektech i vzájemném soužití povypráví na besedě autoři Michaela Merglová a Martin Paytok.


Tak co, máte jasný program, nač se půjdete podívat nebo vše necháte náhodě? Nebo je pro vás Svět knihy především o tom setkat se svými přáteli – zapálenými knihomoli a strávit s nimi zajímavý den nad knihami?

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz