Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Predátor: Evoluce

Predátor je jedna z těch srdcových kultovek, na kterých jsme vyrůstali, které jsme doslova žrali a hltali další pokračování. A je to také jedna z těch postav, které své místo v nových filmových příbězích dostávají zase a znovu. Tak proč se nezajít do kina podívat na nového Predátora, který slibuje evoluci?

Příběh

Predátoři se pravidelně vrací na Zemi a poslední dobou čím dál častěji. Armáda i vědci o tom už ví, proto se ani moc nediví, když je hlášeno další zpozorování neidentifikovatelného objektu, který se zřítí v hlubokých lesích. Jaké štěstí (nebo neštěstí?) má voják Quinn McKenna, který je zrovna na tajné operaci a je touto událostí vytržen ze svého úkolu?

Jaké je jeho překvapení při střetu s touto mimozemskou bytostí, ze kterého se zbytek jeho jednotky už nikdy nevrátí zpět do civilizace? Jenže tohle vše se musí před lidmi ututlat a tak je Quinn zajat a odvezen na tajné místo s bandou dalších nepohodlných vojáků.

Jenže není jediný, kdo sem míří. Predátora omráčil a ten už nyní leží na stole všem vědcům, kteří si jej řádně užívají. Doposud mohli zkoumat jen pozůstatky technologií této mimozemské civilizace, ale mít před sebou živý kousek, to je rozhodně něco převratného. Ale predátor si to rozhodně nenechá líbit a chce o svoji svobodu bojovat. A není jediný…

 

Můj pohled

Kultovní filmy se nikdy nevymaní z okovu tvoření dalších a dalších pokračování. Některé příběhy si tak najdou nové fanoušky a jiné série tím naopak utrpí. Ale jak je tomu s Predátorem? Už od první chvilky víme, že to bude i tentokrát řezničina a postavit se mohutnému predátorovi z jiného světa není nic jednoduchého.

Ačkoliv pro změnu prý tohle silné stvoření přilétá na Zemi s darem, který nám má pomoci. I když kdo by to byl tušil, když na nás neustále útočí, zabijí nás a doslova povzbuzuje od první chvilky k útoku. Cíl jeho mise se ovšem ostatním predátorům nelíbí a i tentokrát uvidíme střet mezi jejich vlastním druhem. Pokud jste si doteď mysleli, že predátor může být velký, tak vězte, že může být i větší.

A možná to je ta chvilka, která se trošku vymkla kontrole. Ačkoliv se jedná opět o krásnou tvorbu masek, zdigitalizovaný predátor v některých částech filmu mne zklamal. To pak s pýchou zavzpomínáte na první film z roku 1987 a říkáte si, jak už tehdy mohli vytvořit film s tak kvalitní prezentací mimozemské civilizace.

Novinkou v tomto filmu je neviditelné maskování. Asi si říkáte, že jej už znáte, jenže doposud v předchozích filmech lidé predátora neviděli a pouze někteří jedinci dokázali jeho přítomnost vytušit. Teď je tomu jinak a ono je to docela i smysluplné. Predátor totiž není neviditelný, jen se maskuje a tak může být při pohybu okem zachytitelný. Ačkoliv jsem měla pocit, že oni jej viděli naprosto vždy a predátor měl maskování na nic. On ho vlastně měl na nic – proč se někdo maskuje, aby nebyl vidět, když dupe jak slon?

Tak jako si tam poletují predátoři, jejich mazlíčci, tak poletují i hektolitry krve, které nejsou zrovna vždy dobře vypracované. Ale k tomu masakru to prostě patří. Tedy pokud masakru říkáte to, že všichni hlavní aktéři jsou v podstatě nesmrtelní až do té doby, kdy přijde jejich čas epicky umřít. A na to, jakým způsobem se dá velmi efektivně a nezapomenutelně opustit svět, to budete teprve koukat.

 

Ale vždyť ono není divu, protože hlavní hrdina kolem sebe poskládá jednotku bývalých vojáků, kteří si ze svých předchozích akcí odnesli šrámy na duši. Banda magorů (doslova) se tak vydá na výpravu, tedy spíše hon na predátora, protože cítí jistou povinnost. Quinn je vlastně jejich samozvaným velitelem a když se zavelí a správně zargumentuje třeba takovýma srabama, tak se přece musí vyrazit do boje! Ano, celý film je doplněn velmi osobitým humorem a když už se tady moc neumí kouzlit s atmosférou, alespoň se pobavíte.

Jenže Quinn se svojí „jednotkou“ není jediným hlavním aktérem celého filmu. Svůj velký prostor dostává také jeho syn, který se narodil s Aspergerovým syndromem. Ve škole to tak nemá nejlehčí, je svým způsobem zvláštní, ovšem oproti problémům se sociálními vazbami má spoustu kladných stránek a je nadprůměrně inteligentní. Když se totiž dostane k predátorské technologii, nemá problém porozumět jejich jazyku. Sice si myslí, že hraje nějakou novou moderní hru, ale povede se mu svým způsobem nasměrovat dalšího predátora na Zemi.

Celé je to taková jedna honička, predátor nahání lidi, lidi nahání predátora, lidi nahání lidi a predátor zase predátora. Vlastně jsem ještě zapomněla na to, že také mimozemští psi si troufnou na pozemského psa a ačkoliv vypadá náš ťunťa hrozivě, proti tomuhle děsivému stvoření asi moc platný nebude. Ale v takovémto filmu přeci nesmí chybět nějaký ten mazlíček pro milovníky zvířat.

A samozřejmě nesmí chybět ani nějaké ty odlehčené chvilky. Třeba to, že se právě slaví Halloween a děti v maskách pobíhají dům od domů pro bonbóny. Quinnova syna nenapadne nic jiného, než si na sebe vzít predátorovu výstroj, s kterou způsobí tak trochu povyk. Protože když na ni někdo zaútočí, dokáže se sama i hezky bránit.

 

Závěrečné hodnocení

Je to prostě ryze béčkový film, který spíše než že by vzdával hold prvním snímkům, tak trochu vše odlehčuje. Spousta krve, spousta zbraní, nepřemožitelní aktéři a nezapomenutelná úmrtí. On tu vlastně po sobě pálí kdekdo, ale rozhodně se ve stranách neztratíte. Je to spíše taková oddechovka s blázny jako hlavními postavami, kterou nemůžete rozhodně brát vážně. Skrývá v sobě další příběh o této děsivé mimozemské civilizaci, přináší nám nakousnutí dalšího pokračování. Ale stejně je to jen chaotická spleť, která má za cíl pouze krvavě pobavit, nic víc.

Moje hodnocení: 3/10

Základní údaje

Predátor: Evoluce (The Predator)
Akční sci-fi
USA v roce 2018
108 min
Režie: Shane Black
Scénář: Fred Dekker, Shane Black
Kamera: Larry Fong
Hudba: Henry Jackman
Hrají: Boyd Holbrook, Trevante Rhodes, Jacob Tremblay, Olivia Munn a další

Fotografie ze snímku převzaty ze stránky imdb.com.

Podělte se o článek s přáteli

4 Komentáře
 • Lucy Lillianne napsal:

  Tak já bych od toho ani nic úžasného nečekala. Předem je mi jasné, jak to dopadne, ale zkouknout to stejně chci :-)

  • Dragell napsal:

   Já jsem na Predátorovi vyrůstala, takže se přiznám, že jsem tam šla s určitým očekáváním. Trošku mě to „Marvelovské“ pojetí nechytlo. Ale třebas se bude líbit, sto lidí, sto chutí. Tak hezkou podívanou :)

 • K napsal:

  Haha! Tady na tu hrůzu mě vytáhl kamarád a nebýt jeho společnosti litovala bych, že jsem na to šla. Tohle opravdu není můj šálek kávy. Na druhou stranu platí, že skvělá společnost může vylepšit jakkoliv strašný film :D

 • Executor napsal:

  Humor sa do tohto filmu podľa mňa nehodil a ani som ho neočakával, ale zase prijal som ho relatívne dobre. Tiež sa mi páčilo, akým spôsobom klasický predátor utiekol z laboratória a využil aj ľudskú zbraň. Čo bol pre mňa problém, že akú prehnanú technológiu doniesol a aký prehnaný bol geneticky upravený predátor. Chápem, keď z filmových sérií chce niekto vytrieskať ďalšie peniaze, ale neprimeranými absurditami si nakoniec znemožnia pokračovať ďalej, pretože sklamaní diváci už budú ignorovať „nekanonické udalosti“. Respektívne si sami určia, čo je pre nich „kanonické“ a hlúposti sa budú snažiť vytestniť.

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 31 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova.lu@gmail.com

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Můj web o cestování
  aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

  Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

  Co právě čtu

  Milenec z temnot
  Zaklínač: Liščí děti
  Uvězněni
  Klíč k času
  Císařovy čepele

  Reklama | Co mě zaujalo jinde

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

  Nejnovější díl: Tvůrčí psaní: Nálepka, kterou má dnes každý druhý literární kurz | Host: Ondřej Neff

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

  Zde ke konci měsíce naleznete odkaz na Zoom, kde se sejdeme na společnou debatu nad knihou.
   
   |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
  Xiran Jay Zhao - Železná vdova