Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Fantasy
 • James Islington – Licanius: Stín věcí ztracených

James Islington – Licanius: Stín věcí ztracených

Image

Co je horší, nejistota ve známém prostředí nebo v tom neznámém? Davian se rozhodne pro druhou možnost, která přináší více nebezpečí, ale také větší šanci na lepší život. A možná i odpovědi na všechny své otázky. Jenže je dobrý nápad vydat se do světa, ve kterém není vítán?

Příběh

Představte si svět, ve kterém existuje Esence, materie, která naplňuje a dává život lidem, zvířatům, všemu. Jenže v některých lidech není jen plamínek života ve formě Esence, jsou jí přeplnění a dokážou ji využívat. Říká se jim Nadaní a mají vlastní školy, kde se učí své schopnosti ovládat.

Asi by podle všeho měli být za ty moudřejší, schopnější a nejspíše ve vedení nebo jako rádcové, ale všechno je teď jinak. Lidé s Nadanými rozpoutali válku, po které byli zbývající Nadaní zasaženi zásadami, které jim znemožňují jakkoliv napadnout lidi a mnohem více. A díky tomu a lidské nenávisti je to pro Nadané v běžném světě nebezpečné, a tak se shlukují ve školách.

Jenže pak je tu ještě jiný druh Nadaných – Auguři, kteří dokáží nahlédnout do budoucnosti či lidských myšlenek. Během války byli definitivně vybiti a jakmile se u některého dítěte objeví tato schopnost, je proměněno ve Stín – v člověka, který je nejen odstřihnut od Esence, ale je vzhledově navždy poznamenán a patří mezi vyvrhele.

A právě v tomhle světě žije Davian, jeden z Nadaných, za zdmi své školy. Jenže se blíží zkouška a Davian stále neumí ovládat svoji Esenci a tak se svým kamarádem v noci prchá jako o život, neboť trestem je pouze přeměna ve Stín. To ještě netuší, že je téže noci škola vyvražděna neznámým agresorem a jejich kamarádka zůstala uvnitř.

Ale to je teprve začátek celého dobrodružství, neboť ze severu prosakují zvěsti, že se ochranná bariéra pomalu tenčí a brzy vpustí mezi lidi pradávné zlo. A na západě se pro změnu objeví mladík celý od krve, který si nic nepamatuje a směřuje od vesnice, která byla celá vyvražděna. Je oběť nebo vrah? Vřetena osudu se dávají do pohybu a je jen na odvaze našich hrdinů, zda tohle všechno vůbec může skončit dobře.

Styl psaní

Jak vám již z představení příběhu může být zřejmé, děj se odehrává v naprosto novém světě s novými mechanismy. Setkáváme se nejen s Esencí, ale také s další magickou energií Kanem. Jejich fungování je vcelku lehce pochopitelné (ačkoliv doma jsme trošku dumali o vzájemném použití těchto energií), stejně tak jako dvě hlavní kategorie Nadaných a dále potrestaných Stínů. To je v podstatě jediná taková změna, jinak svět funguje obdobně jako náš svět za dřívějších dob. Jen do něj postupem času začnou pronikat i další tajemné a děsivé postavy, ale i ty jsou postupně pomalinku představovány bez zbytečného hloubání. Právě proto je kniha snadno uchopitelná i pro občasné čtenáře fantasy, kteří si ještě s reáliemi neumí rychle poradit.

Příběh se odehrává na třech hlavních dějových liniích, které se průběžně scházejí či rozcházejí. Našimi hlavní hrdiny, jejichž osudy sledujeme, jsou tři bývalí studenti a přátelé Davian, Wirr a Asha, s kterými ostatní rozehrají nemilou hru a vytrhnou je z jejich dosavadního života a obydlí. Místy sledujeme osudy i dalších jedinců, kteří se připletou našim hrdinům do cesty. Ti totiž neputují sami a mají různorodou společnost a rozličné úkoly. Nehledě na to, že prochází místy, kde Nadaní nejsou vítání.

Ačkoliv nás kniha provádí příběhem a hledá cestičku mezi všemi těmi události, které jsou jako lavina, do toho dokáže postupně odhalovat drobné intriky a tahání za nitek mocných (v průběhu knihy začnete přemýšlet, kdo je doopravdy tím nejmocnějším), ale také překvapit i tajnou historií postav, která pěkně zamotá a zamává s celým děním.

I přesto, že bych tuto knihu umístila do kategorie Young adult, je potřeba si uvědomit, že zde probíhají souboje na život a na smrt. Mnohdy nepříjemné výpady, či střípkovité mučení. Proto knihu nedoporučuji křehkým dívkám. Musím říct, že i mně při jedné situaci doslova zamrazilo a musela jsem knihu chvíli odložit, protože jsem si dovolila vše na okamžik představit. A žádnou romantiku v téhle knize rozhodně nehledejte.

Závěr knihy byl velmi překvapující. Přiznám se, že ačkoliv jsem to tak nějak tímto směrem tušila, i přesto udělá dojem. Celá tahle tečka za knihou dodává příběhu dojem, že jsme viděli jen úvod něčeho daleko většího, co je teprve za ohradou, kterou brzy prorazí. Přiznám se, že se velmi těším na další díly, jestli doopravdy předvedou daleko lítější události než doposud.

Pokud jste milovníci map, mám pro vás dobrou zprávu. Na vnitřní obálce knihy naleznete mapu s důležitými záchytnými body, především městy, kudy naši dobrodruzi budou procházet.

Chtěla bych také poukázat na překlad a nikoliv formulaci slov a skladbu vět, neboť se mi originál do ruky nedostal, ale k použití netradičních znamének. V textu se semtam objeví středníky a pomlčky, ačkoliv v naší literatuře není jejich užívaní až tak běžné. Níže jsem přidala ukázku, kde je jejich užití četnější, ale jsou to jen drobnější sekce, kdy alespoň středníky mohly být přizpůsobeny českým čtenářům pomocí čárek a jiných interpunkčních znamének.

Poznámka pod čarou: Ačkoliv nese série jméno licanius, s lykantropií nemá tahle kniha nic společného. Pokud po ní tedy sáhnete, mějte na paměti, že tady žádné vlkodlaky nenajdete.

Obálka

Vzhled obálky byl vytvořen speciálně pro náš trh nakladatelství Host a já musím říct, že se jim velmi povedl. Působí decentně a přesto s notnou dávkou tajemností. Ukrývá v sobě symbol moudrosti a boje. Mně opravdu učaroval.

Pro porovnání přikládám také světové obálky všech tří dílů této série, které mají taktéž své vlastní kouzlo. Oproti naší obálce zde ovšem dominuje bílá a hlavní postavy v popředí.

  

Ukázka

Znovu se ozval Talean. „Taky si myslím. Slyšel jsem, co se stalo se školou v Arrisu.“
„Udeřili i na Dasari.“ Další cizí hlas, ženský, s ponurým tónem. „Asi sto mrtvých a nikdo nic neviděl.“
Talean dlouze vydechl. „To nerad slyším.“
Ozvalo se zabručení; někdo zřejmě pochyboval, že to správce myslí upřímně. „Povězte mi – jakou tady máte obranu?“
„U brány jsou v každou denní dobu tři strážní. Obvykle jeden starší a s ním dva zkušenější studenti – nebo tři, je-li třeba. Hradby jsou hlídané; pokud se je někdo pokusí zdolat, starší se to okamžitě dozvědí.“ Na chvíli se odmlčel. „Myslíte, že bychom měli stráže zesílit?“

– strana 27, kapitola 2

Hodnocení knihy

Jedno velké dobrodružství, které vyžene do světa naprosté zelenáče, mladé hrdiny. Svět prodchnutý zvláštním druhem magie a nepřítelem, který je ještě stále uvězněn za bariérou, která pomalu slábne. Příběh, nás připravuje na něco ještě většího, co se odehraje v dalším díle a vezte, že jestli se jednou začtete, tak budete chtít pokračovat. Zdejší reálie jsou snadno pochopitelné kýmkoliv, kniha ale není úplně pro všechny, protože obsahuje lehkou dávku násilí.

Moje hodnocení: 8/10

Série

 • 1. díl: Stín věcí ztracených
 • 2. díl: An Echo of Things to Come
 • 3. díl: The Light of All That Falls

Závěrečné shrnutí

Autor: James Islington
Série: Licanius
Díl: 1. Stín věcí ztracených
Žánr: Fantasy, dobrodružné
Počet stran: 677
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2018

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com a barnesandnoble.com.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • stuprum napsal:

  Kniha to je geniální, určitě si ji přečtu, mladík celý od krve nepamatující si, odkud přišel, mě vtáhl do děje. :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz