Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Audioknihy
 • Andy Weir – Artemis (Tereza Dočkalová, Marek Lambora)

Andy Weir – Artemis (Tereza Dočkalová, Marek Lambora)

Image

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to bylo žít někde jinde ve vesmíru? Třeba jen na Měsíci? Pokud nepatříte mezi nejbohatší lidi, nebude to žádná procházka růžovým sadem, ale pěkná dřina o střechu nad hlavou. Své o tom ví Jazz, která nám to vlastně vše povypráví.

Příběh

Artemis je první a jediné město na Měsíci, a tak není divu, že je to město pro boháče. Ti zde nejen bydlí, ale také sem jezdí na dovolenou, aby si s průvodci mohli prohlédnout místo prvního přistání. A přesně tady je ten háček – jak by dokázalo město pro bohaté fungovat bez spodní třídy, která by pro ně pracovala v uklízecích, opravných a dalších službách?

Jednou z těch méně šťastných je i Jazz Bašárová, která na Měsíci vyrostla. Jejím snem je stát se průvodkyní po povrchu Měsíce. Je to práce přinášející slušné peníze, po které touží snad každý. Jenže jí zatím není přáno, takže kromě své ubohé práce doručovatelky si přivydělává také jako pašeračka žádaného zboží pro boháče. Přes přísná opatření ve městě chybí totiž velké množství věcí, mimo jiné třeba doutníky, které jsou zakázané jako možnost vzniku požáru, který by sebral v Měsíčním městě veškerý drahocenný a vyráběný kyslík.

Jenže její příjmy jsou takové, že nemá ani na pořádné bydlení. Není proto divu, když sáhne po finančně velmi zajímavé prácičce, která přesahuje hranice toho, co doposud dělala. Tentokrát má svým zásahem zlikvidovat jednu z firem fungujících na Měsíci. To ovšem ještě netuší, že se pustí do hry s ďáblem. Najednou už to nejsou peníze, ale život, o který se hraje.

Mohlo by vás zajímat
Andy Weir je autorem i velmi oblíbené knihy Marťan, která sleduje osudy první posádky na Marsu. Osud ovšem jednomu členovi nepřál a uvěznil jej v této nehostinné krajině. Je možné na Marsu nějakým způsobem přežít? Tak právě s touto otázku si bravurně zahrává ve svém prvním románu. Kniha byla dokonce již úspěšně zfilmována.

Styl psaní

Po Marťanovi se očekávalo od Andyho Weira jen to nejlepší, nasadil laťku totiž velmi vysoko. Opět se pustil do vod života ve vesmíru a tentokrát na měsíc usadil město a normálně fungující obyvatelé. A víte co, opět mu to vyšlo a předvedl parádní kousek.

Děj tentokrát sledujeme skrze Jazz, která jej komentuje svým vlastním osobitým způsobem. Patří do nižší třídy a tak je to občas v mluvě znát a i její způsob humoru je tomu odpovídající. A právě proto působí příběh přirozeněji, věrohodněji a vy se sem tam i pobavíte. Ačkoliv tohle opravdu není humorný román.

V tomto měsíčním městečku nemají policii, tedy spíše je tu jeden člověk, který zastupuje zákon, ale to je vše. Na Artemidě nejsou zbraně a veškeré nepřiměřené chování mimo zákon je trestáno vyhoštěním na Zemi. Tak se eliminují veškeré nechtěné elementy a Artemis je jakýmsi poklidným místem. O to horší je, když zde najednou začne jít o život a jako zbraň vlastně poslouží naprosto cokoliv. Jazz se dostává do nebezpečí, ale nejen ona a zdejší komisař má opravdu napilno. Celý příběh tak působí spíše jako akční krimi, které se odehrává v netradiční měsíčním prostředí.

Příběh se pomalu rozbíhá, získává dynamiku a chytí vás. Možná mi zde trochu chybělo prokreslení postav, které by dalo příběhu další rozměr. Bohužel většina z nich je jen obrysová a ani Jazz sama není úplně atraktivní hlavní hrdinkou. Záporačky (a záporáky) zbožňuji, ale tahle holka na mne působila jako každá druhá.

Tak jako v předchozí knize se i tentokrát dočkáme vědeckých poznatků, které jsou takovým základem Weirových příběhů. Vzpomínám si, že když jsem poslouchala Marťana, občas jsem se ve všech těch popisech zamotala a musela jsem některé pasáže opakovat, abych jim správně porozuměla. Tentokrát je nám vše naservírované jak na zlatém talíři, po kouskách nenásilně, velmi jednoduše a přirozeně. Do příběhu to zapadá a mnohdy vlastně ani nepostřehnete, že jste se dozvěděli opět novou informaci o některých principech a chování objektů na Měsíci. Děj navíc díky těmto vědeckým informacím působí daleko věrohodněji.

Audio

Příběh táhne především hlavní postava Jazz, která se zaplétá čím dál hlouběji do osidel něčeho velmi zlého a snaží se ochránit zároveň své nejbližší. Nejen její hlas převzala Tereza Dočkalová, která je oceněná za svůj herecký výkon dvěma cenami Thálie a i dnes spolupracuje např. s Českou televizí a rozhlasem. Její práce s hlasem je v audioknize znát, celý příběh vypráví opravdu poutavě a vtáhne vás do děje. Navíc barva jejího hlasu přímo vykresluje osobnost pašeračky a velmi příjemně se mi poslouchala.

Do toho se ovšem prolíná ještě druhá dějová linie, která začíná dávno v minulosti, když byla Jazz menší a našla si dopisovacího přítele ze Země. Právě tady nastupuje druhý interpret Marek Lambora, který se chopí této drobné role kamaráda Kelvina. V těchto minikapitolách, kdy jsou čteny zprávy, které si tito dva přátelé vyměňují, se postupně dozvídáme historii Jazz a jak se vlastně dostala do aktuální situace.

Mezi kapitolami se dočkáte hudebního doprovodu, místy ani ne doprovodu, ale i rozličných zvuků. A vše to podtrhuje příběh svým osobitým, nezemským způsobem. Jako hudba z daleké budoucnosti nebo z vesmíru, která příjemně proplouvá mezi větami a povzbuzuje vaši představivost správným směrem.

Obal

Audioknižní obal vychází přímo z knižní obálky, takže je nezaměnitelný a pokud hledáte Artemis, na první pohled ji poznáte. Ačkoliv vás obálka láká na hlavní hrdinku ve skafandru, nečeká nás dobrodružství pouze na nedýchatelném povrchu Měsíce, ale především uvnitř zdejšího města.

Ukázka

Hodnocení knihy

Ačkoliv je podle hodnocení ostatních kniha Marťan stále nejlepší knihou Andyho Weira, já mám na tohle trochu jiný názor. Pro mne byla daleko zajímavější Artemis především z hlediska lépe podaných vědeckých faktů, které jsou přirozeně vloženy do děje a nijak složitě vysvětlovány. Kniha se tak pro mne stala stravitelnější, nabídla velmi zajímavý dobrodružný a akční příběh, kde se snažíme odhalit hlavního zloducha. Parádní jízda, musím říct.

Moje hodnocení: 8/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Andy Weir
Interpret: Tereza Dočkalová, Marek Lambora
Název: Artemis
Žánr: Sci-fi, dobrodružné, akční, krimi
Délka: 9:23 h
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2018
Moje hodnocení: 8/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Lucy Lillianne napsal:

  Tak já budu kopat za druhý tým :-) Artemis byla dobrá, ale byla jsem až moc natěšená Marťanem a čekala jsem to hodně podobné… :-)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz