Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Jak šel čas s českým vydáním knihy Harry Potter a Kámen mudrců

Jak šel čas s českým vydáním knihy Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kámen mudrců

Kdo by neznal příběh Harryho Pottera, ovšem víte, jak je s námi tento mladý čaroděj dlouho? A nakolik se změnila vlastně nejen obálka, ale i vnitřek knihy? Nevlastníte doma náhodou některou raritku? Tak pojďme se společně podívat Harrymu na zoubek.

Blíží se ono magické datum, kdy 26. června to bude již 25 let, kdy poprvé na světlo čtenářského světa vykoukl ve Velké Británii Harry Potter a Kámen mudrců. Toho tenkrát k vydání čekala velmi dlouhá cesta a notná dávka trpělivosti samotné autorky J. K. Rowling. Prý celkem dvanáct nakladatelů rukopis odmítlo a teprve nakladatelství Bloomsbury se rozhodlo její knihu vydat a to vlastně díky náhodě. První kapitolu si totiž přečetla dcera vydavatele Barryho Cunninghama a zatoužila se toho o Harrym dozvědět více. A tak právě díky ní si mohou malí i velcí čtenáři vychutnávat příběh kouzelníka, který studuje ve škole čar a kouzel a neváhá se postavit nejděsivějšímu zlu světa. Vždyť ten se přeložil již do neuvěřitelných 67 jazyků!

Na české pulty to Harrymu také chvíli trvalo, než jej pro nás objevil o tři roky později Ondřej Müller a přeložil Vladimír Medek, kterému vděčíme za geniální pojmy jako jsou Bradavice, Brumbál nebo mozkomor.

Rozdíl první vydání Harry Potter a Kámen mudrců

První díl Harry Potter a Kámen mudrců tak u nás vyšel v nakladatelství Albatros dne 29. února v roce 2000 v nákladu 6.000 kusů a tehdy ještě nikdo netušil, že se u nás dočká dalších devíti vydání – pokud počítám pouze základní knihu a nikoliv její další variantu v podobě ilustrovaného vydání od Jima Kaye. O tom ale později.

Možná se vám to zdá jako pořádná nálož knih, které se nemůžou jen tak prodat, ale opak je pravdou, protože ještě tentýž rok se dočkal první díl Harryho Pottera dotisku. Obálku tenkrát nakreslila ilustrátorka Galina Miklínová, která vytvořila i jedinečné mapy, které se objevily na předsádkách knihy. Už tenkrát se ovšem lišily obálky knih prvního vydání a dotisku prvního vydání. První vydání tak poznáte nejen podle umístění jména spisovatelky hned pod názvem knihy, protože ještě nebyla považována za tak známou, ale třeba také tím, že ještě nemá název knihy vyveden oficiálním písmem, které známe.

A jaká je cena prvního vydání Harryho Potter a Kámen mudrců? Pokud tuto krásku máte v knihovničce, tak si tento poklad hýčkejte, neboť aktuálně se prodává za částku 10.000 Kč a ta stále stoupá. Pozor, nezaměňujte ovšem s dotiskem prvního vydání. I tato kniha je ceněná, ale pořídíte/prodáte ji za čtvrtinovou cenu. Jen pro srovnání, úplně první vydání této knihy u nakladatelství Bloomsbury vyšlo v 500 kusech a nachystejte si na něj takové dva miliony korun.

Jen pro zajímavost, otevřela jsem si 3. vydání knihy Harry Potter a Kámen mudrců, kde na mě vykoukla doporučená cena 156 Kč.

Ilustrátorka Galina Miklínová - mapy na předsádce Ilustrátorka Galina Miklínová - mapy na předsádce

V následujících dvou letech se Harry dočkal dalších dvou vydání, kde opět došlo na změnu obálky. Jelikož už byl na světě film, dle jeho vzoru se upravil také moudrý klobouk, který drží Harry na hlavě. Tentokrát už se nesetkáte s cylindrem, nýbrž se špičatým kouzelnickým kloboukem.

Není to ovšem první ani poslední změna, kterou se dočkala česká obálka prvního dílu. Tehdy začala velká popularita tohoto mladého kouzelníka nejen díky knihám, ale také díky filmům, které příběh šířily mezi nečtenáře. Není tedy divu, že původní nakladatelství vlastnící autorská práva si vyžádalo vydávání Harryho Pottera se stejnou obálkou po celém světě, a tak se i k nám, v již čtvrtém vydání v roce 2002 dostala obálka od ilustrátorky Mary GrandPré. V té chvíli ovšem z knihy mizí naše mapky od Galiny Miklínové, včetně doprovodných drobných ilustrací. S poslední změnou přišlo deváté vydání v roce 2017, kdy se obálky chopil britský ilustrátor Jonny Duddle. Na jeho práci na obálce můžete nakouknout ve videu níže.

Ilustrace obálky Harry Potter a Kámen mudrců - Mary GrandPré, Jonny Duddle

Jak je to tedy se speciálními vydáními? K tomu prvnímu se musíme vrátit do roku 2002, kdy vyšlo již páté vydání Kamene mudrců. Dnes již poměrně vzácná kniha, bohužel v této úpravě vyšly pouze první tři díly, každopádně jedná se o Harryho Pottera o větším formátu, v netradiční úpravě s přebalem a uvnitř s drobnými ilustracemi od Mary GrandPré uvozujícími každou kapitolu.

Další v češtině vydaná speciální úprava je přímo ilustrovaná kniha od Jima Kaye. Na tomto vydání se teprve pracuje, aktuálně vyšly čtyři díly. Vydání titulu Harry Potter a Fénixův řád, který ilustroval Jim Kay a Neil Packer, se chystá na letos v říjnu.

Ilustrátor Jim Kay a jeho ilustrace v knize Ilustrátor Jim Kay a jeho ilustrace v knize

Tak hurá do své knihovničky nakouknout, zda zrovna vaše kniha Harry Potter a Kámen mudrců nepatří mezi ty cennější. Tak pochlubte se, kterou z nich máte? A dokázali byste se třeba takového prvního vydání vzdát?

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Lucy Villain napsal:

  Tak tohle je hodně zajímavý článek, věděla jsem, že se v průběhu let obálka měnila, ale nikdy jsem to neviděla přímo takhle u sebe v porovnání. A ten speedart, kde Jonny Duddle kreslí obálku jsem taky nikdy neviděla, moc pěkné tyjo :D Děkuji za tento pěkný, informativní článek, moc hezky zpracováno.

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz